Az izmok csatája

2023.01.14. 14:21

Több mint százötvenen mérték össze erejüket a kecskeméti szkanderbajnokságon – videóval, galériákkal

Két év kihagyás után, idén ismét megrendezték az Országos Szkander Bajnokságot Kecskeméten a Malom Központban. A COVID-járvány időszaka alatt nem tarthatták meg ezt a nagy érdeklődésre számot tartó sporteseményt, most azonban ismét összemérhették erejüket a sportág legjobbjai.

Szalay Tamás

Dagadtak az izmok szombaton Kecskeméten

Szombaton egész nap az izmoké volt a főszerep a Malomban, az egészen fiataloktól a 75 éves korosztályig dagadó bicepsszel feszültek egymásnak a versenyzők a legjobbnak járó díjazásért. A tét az Európa Bajnokság, ugyanis minden kategóriából a győztes helyezett kvalifikálja magát a következő EB-re.

A versenyre egészen fiatal kortól lehetett jelentkezni. 12 éves korig a Subjunior kategóriában tudtak nevezni a versenyzők. Ezt követi a Junior kategória külön fiúknak és külön lányoknak meghirdetve, utána a serdülő kategória, majd a felnőtt férfi-női kategória; a Masters kategória, ami 40-50 éves korig nevezhető, majd a Grandmasters, ami az 50 év feletti korosztály számára biztosít lehetőséget a versenyen.

A bajnokságon idén kifejezetten nagy volt a versenyzői létszám. Ahogy a verseny egyik bírájától, – aki egyben a Magyar Szkander Szövetség szövetségi kapitánya – Dóró Zsolttól megtudtuk, több mint 150 versenyző regisztrált az eseményre.

A versenyt a Magya Szkander Szövetség elnöke, Csabai Attila, és a Malom központ rendezvényeiért és kommunikációjáért felelős vezető, Kisné Mándity Dóra nyitotta meg.

A kecskeméti versenyen a profi, több bajnokságot nyert szkanderesek mellett, teljesen kezdők is indultak, akik ki akarták magukat próbálni ebben a sportágban.

Az ilyen kalandvágyó fiatal sportolók közé tartozik Tóth Roland is, aki súlyemelő sportmúlttal rendelkezik, de úgy gondolja, hogy ebben a sportban is szívesen kipróbálja magát. Elmondása szerint a rendszeres sport és a súlyemelőként megszerzett erős fizikuma elengedhetetlen segítsége lesz a versenyen, de elsősorban a kíváncsiság hajtotta, hogy élete első szkander mérkőzésére benevezzen.

Az amatőr sportolók mellett, igazi legendákkal is találkozhattunk, a szkander világából. Józsa Mihály kilencszeres világbajnok senior grandmasters kategóriában, aki három hónappal ezelőtt Törökországban megrendezett VB-n nyerte el ismét a világbajnoki címet. A 70 éves szkander bajnok huszonkét éve űzi ezt a sportot. A rendszeres edzés, az erő és a jó technika a sikeres versenyző titka – mondta a világbajnok szkanderos.

Mozgáskorlátozott kategóriát is indítottak a versenyen, ahol szintén szép számban neveztek sportolók. Simon Dániel kerekesszékes szkanderbajnok 2017-ben nyert világbajnokságot mozgássérült kategóriában, majd 2022-ben a felnőttek között, szintén mozgássérült kategóriában Európa Bajnokságot nyert. Elmondása szerint nincs sok különbség edzésmódszerben az egészséges sporttársaihoz képest, mivel ebben a sportban egész igénylő erőkifejtésre van szükség, ezért a felső testét kellett annyira megerősíteni, hogy azt a versenyeken az előnyére tudja fordítani. Ahogy Dániel mondta: „a sport az, ami visszaadta a lábamat”. Ugyanis a fiatal versenyző kilépve a mozgássérült kategóriából a felnőtt csoportban is megméretteti magát.

A női mezőnyt erősítette többek között Kőváriné Ivánfi Brigitta, akinek szintén van már egy világbajnoki címe, amit a tavalyi évben szerzett 65 kilogrammos felnőtt kategóriában.

Szerinte a női szkanderversenyzők egyik legnagyobb erénye a kitartás és a terhelhetőség, amit a hétköznapi szerepköreik adnak meg nekik.

A család összetartásából, a gyerekek neveléséből szerzett határozottság és kitartás gyakran segít átlendíteni a holtponton egy női versenyzőt.

Az idei szkanderverseny az érdeklődőket is nagy számban vonzotta a Malomba. A földszint és a két emelet teljesen megtelt a nézőkkel és a sportág szerelmeseivel. A bajnokság késő délutánig tartott, és a döntő mérkőzések után az összesítés, majd az eredmény hirdetés következett.