Lakitelek

2024.03.21. 16:47

Szentmártoni János: Mindnyájunk felelőssége kulturális örökségünk védelme és támogatása – galériával

A kultúra olyan az embernek, mint halnak a víz, szülő és éltető közege – fogalmazta meg Szentmárton János azon a szerdai konferencián, amelyet a Nemzeti Művelődési Intézet szervezett A kultúra közös ügyünk - Befektetés a kultúrába címmel. A tizenkilencedik alkalommal megrendezett stratégiai tanácskozásnak a Hungarikum Liget Kárpátia Rendezvényháza adott otthont – adta hírül a Magyar Távirati Iroda (MTI).

Vajda Piroska

Mindnyájunk felelőssége kulturális örökségünk védelme és támogatása pénzzel, munkával, lelkiismerettel, ötlettel, javaslattal és vízióval, hogy továbbra is inspirálhasson, formálhasson, illetve összeköthessen felnőtteket és gyermekeket – fogalmazott Szentmártoni János, a Kulturális és Innovációs Minisztérium művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkár szerdán Lakiteleken.

Szentmártoni János, a Kulturális és Innovációs Minisztérium művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkár
Fotó: Vajda Piroska

A helyettes államtitkár köszöntőjében kiemelte, aki a kultúrába fektet, az a társadalom mentális egészségét segíti megőrizni, a kultúrába való befektetés ugyanis nemzetmegtartó erővel bír. Hozzátette, a kultúra a gyermekeinkbe való befektetés is, hogy épek maradhassanak, hogy tovább vihessék az örökséget és esélyük legyen jobbá tenni a világot. Szentmártoni János szerint az állam nem tud annyi kulturális rendszert fenntartani, amennyire igény volna. Szélesebb összefogásra van szükség és a mecenatúra kultúrájának újraépítésére. Hangsúlyozta, hogy az üzleti és a kulturális kapcsolatok előmozdításának az elkövetkező időszak egyik legkiemeltebb feladatának kell lennie. Az üzleti és kulturális szektorok közötti kommunikáció és együttműködés segítheti az innovációt és a megújulást mindkét területen – tette hozzá.

Lezsák Sándor, a lakiteleki Népfőiskola Alapítvány elnöke, a Magyar Országgyűlés alelnöke szerint a kultúrával, a közművelődéssel foglalkozó szakemberek tevékenysége a folyamatos megújulás és újragondolás képességét kívánja meg szakmai és gazdasági tekintetben is. Az esetleges kudarcokból pedig újabb lendületet kell szerezni. Egy-egy elmaradt siker nem meghátrálásra, hanem fejlődésre kell ösztönözze a szakembereket – vélekedett a honatya. Felidézte, hogy a kezdetekben számos találkozót szerveztek a vármegyében, hogy felkutassák és összegyűjtsék a helyi értékeket. Kevesen gondolták még akkor, hogy törekvéseik mozgalommá fejlődnek, majd törvényt is alkotnak a magyar nemzeti értékek és a hungarikumok védelme érdekében – tette hozzá.

Novák Irén, a Nemzeti Művelődési Intézet ügyvezetője szerint a közművelődés közös kincs és érték, a hagyományátadás, a hagyományőrzés, a tehetségek azonosításának, a tehetség gondozásának a terepe. Aki a közművelődést támogatja, az a jövőbe fektet be – fogalmazott. Mint mondta: a közművelődési szakemberek abban hisznek, hogy a kultúra és a közösségek nem csupán erőforrást jelentenek, hanem boldogabb embereket is. Követik a kulturális élet változásait, szélesítik a látókörünket, adaptálják a jó ötleteket és új dolgok születésénél segédkeznek. Biztosak abban is, hogy a kultúrára erőforrásként tekinteni nemcsak számukra, hanem a leendő, vagy a mostani támogatóknak is fontos. Az ügyvezető szerint a közművelődésbe befektetni olyan, mint egy alapkutatást támogatni. Nem gazdasági haszon reményében, nem kifejezetten gyakorlati céllal, nem azonnal látható eredményért és nem előre pontosan meghatározó kimenettel kell vállalni a mecénásnak ezt a feladatot – közölte a MTI.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában