Muity Ferenc, aki mindent elért

Muity Ferenc fogathajtó: Három EB csapataranyérem mellett egyéni bronz- és csapat ezüst világbajnoki érmet nyert. Többszörös magyar bajnok.

Mayer Petra 7.c

A szárakat kritikus szemű édesapjától, Sándortól vette át, aki ott volt a kibontakozó fogathajtásunk legjobbjai közt. Agrármérnök, egyéni vállalkozó állattenyésztő. „Szárkezelésénél csak a sajátos humora „finomabb”.” Mondta róla Dr. Várady Jenő egykori szövetségi kapitány. Most, pedig néhány kérdés az unokától, azaz tőlem!

- Mióta hajtasz fogatot, és mikor hagytad abba?
-Egészen kis korom óta hajtok, már 6 évesen is a bakon ültem, de versenyszerűen 1973-ban kezdtem, és 1986-ban hagytam abba.

- Miért hagytad abba?
-A versenyfogatomat a gazdaság eladta külföldre, ezután nem állítottam fel újabbat.

-Melyik versenyed volt a legemlékezetesebb számodra?
-1977-es Donaueschingeni Európa Bajnokság, ahol a maratonhajtás előtti napon elszaladt a fogatom hajtó nélkül „végigjárva” az egész várost, nagy izgalmat keltve a lakosság és a versenyzők körében. A fogat összezavarodott, és felborult kocsival együtt. Visszaérve az istállókhoz, mind a négy lovam lába be volt fáslizva. A másnapi maratón versenyszám teljesítéséhez nem sok reményem volt, ennek ellenére a hatodik helyen végeztem, (sérült lábú lovakkal)!

-Nem hiányzik a fogathajtás?
-Eleinte hiányzott, de most már nem.

-Foglalkozol még fogathajtással?
-A pónifogathajtók szövetségi kapitánya vagyok, és a magyar válogatott tagjait készítem fel a nemzetközi versenyekre.

-Van lovad?
-Van kettő lovam és egy csikóm (mindhárom kanca).

-A családban valaki örökölte a lovak iránti érdeklődésedet?
-A lányaim sajnos kicsi koruktól fogva féltek a lovaktól, viszont az unokám nagyon kedveli a lovakat, és szeretne eredményes fogathajtó lenni, aminek én is örülnék.