frissítve

2019.06.20. 10:28

Jogerősen életfogytiglant kaptak a parndorfi halálkamion-ügy vádlottjai

Jogerősen életfogytig tartó szabadságvesztéssel sújtotta a Szegedi Ítélőtábla csütörtökön a 71 halálos áldozattal járó 2015-ös embercsempészési ügy négy vádlottját.

MTI / baon.hu

A parndorfi ügy elsőfokú tárgyalása, 2018. június 14-én, a Kecskeméti Törvényszéken

Fotó: Ujvári Sándor / MTI

Több ponton megváltoztatta a Szegedi Ítélőtábla az elsőfokon eljáró Kecskeméti Törvényszék ítéletét. A táblabíróság az elsőrendű vádlott afgán férfit és négy bolgár állampolgárságú társát különös kegyetlenséggel, több ember, részben 14. életévét be nem töltött személy sérelmére elkövetett emberölés bűntettében mondta ki bűnösnek. A negyedrendű vádlott a bűncselekményt tettesként, három társa bűnsegédként követte el. A bíróság a vádlottakat bűnszervezet tagjaként elkövetett embercsempészés bűntettéért is elmarasztalta.

A vádlottak közül csak a harmadrendű vádlott bocsátható feltételes szabadságra, legkorábban harminc év letöltése után.

Tíz vádlottat társtettesként elkövetett embercsempészés bűntettéért mint bűnszervezet tagját marasztalt el a bíróság, őket négy és tizenkét év közötti börtönbüntetésre ítélte.

A bűnszervezetben elkövetett embercsempészésért elítélt vádlottak közül az ítélőtábla – a büntetések belső arányosságára tekintettel – az ötödrendű vádlott büntetését 8 évről 6 évre, míg a tizenkettedrendű vádlottét 12 évről 8 évre enyhítette. Ugyanakkor a hetedrendű vádlott büntetését (aki 67 rendbeli társtettesként elkövetett életveszélyt okozó testi sértés bűntettében is bűnös) 6 évről 8 évre, míg a tizennegyedrendű vádlottét 3 évről 4 évre súlyosította. A többi vádlott I. fokon kiszabott büntetése nem változott. Így a hatodrendű vádlott jogerős büntetése 5 év, a heted-, a kilenced-, a tized- és a tizenegyedrendűé 4 év, a tizenharmadrendűé 5 év börtön lett.

Az ítélet indoklásában elhangzott: az emberölésért is elítélt vádlottak kirívóan embertelen bűncselekményt követtek el, miközben a halálfélelmükben kétségbeesetten dörömbölő sértettekkel haladó, emberek szállítására alkalmatlan, zsúfolt hűtőkamiont azért nem állították meg, mert fontosabb volt számukra a lebukás elkerülése, mint 71 ember élete. A hűtőkamionban utazóknak végig kellett nézniük családtagjaik, gyermekeik halálát, miközben tudták, hogy rájuk is ez a sors vár. Ezzel a vádlottak nem törődtek, teljes közönnyel viszonyultak az áldozatok halálához.. A vádlottak tettüket nem mulasztásos, hanem aktív magatartással követték el.

Előzmények

A bűnszervezett 2015 februárja és 2015. augusztus 27. között működött.

Júniustól napi rendszerességgel szállítottak embertelen körülmények között migránsokat arra alkalmatlan, zárt, sötét és levegőtlen tehergépkocsikba zsúfolva Ausztriába és Németországba.

A bűnszervezet tagjai augusztus 25-én hajnalban 59 férfit, nyolc nőt és négy gyereket zártak be egy belülről nem nyitható, sötét, szellőzés nélküli hűtőkamionba a szerb-magyar határ közelében, Mórahalom térségében. A kamion Ausztriába indult, a járművet a negyedrendű vádlott vezette, előfutóként pedig három társa haladt előtte.

A parndorfi ügy elsőfokú tárgyalása, 2018. június 14-én, a Kecskeméti Törvényszéken
Fotó: Ujvári Sándor / MTI

A bezárt emberek röviddel az indulás után kiabálással és dörömböléssel jelezték, hogy nem kapnak levegőt, ezt a sofőr és egyik társa is hallotta.

Ezt telefonon jelezték a bűnszervezetet vezető elsőrendű vádlottnak, aki többször is azt az utasítást adta, hogy ne nyissák ki a raktér ajtaját, ne foglalkozzanak a fuldokló emberekkel, hanem minél hamarabb jussanak el Nyugat-Európába. A vádlottak követték az utasítást, ennek következményeként

a raktérbe zsúfolt 71 ember az indulástól számított három órán belül – még magyar területen – gyötrelmes körülmények között megfulladt.

A vádlottak – miután átlépték az osztrák határt – a hűtőkamiont az A4-es autópálya leálló sávjában Parndorf közelében hagyták, majd az előfutó autóval visszatértek Magyarországra.

Az elsőfokú határozat

Az első fokon eljáró Kecskeméti Törvényszék négy vádlottat különös kegyetlenséggel, több ember, részben 14. életévét be nem töltött személy sérelmére bűnsegédként elkövetett emberölés bűntettében és más bűncselekményekben mondott ki bűnösnek, ezért őket 25 év fegyházra ítélte, kimondva, hogy nem bocsáthatók feltételes szabadságra.

Tíz vádlottat embercsempészés bűntettéért marasztalt el a bíróság, három és tizenkét év közötti szabadságvesztésre ítélve őket.

Három szökésben lévő vádlott esetében a bíróság távollétükben döntött, de egy bolgár férfit európai elfogatóparancs alapján februárban Franciaországban őrizetbe vettek, átadása óta letartóztatásban várta a másodfokú eljárást.

Cikkünk előzményei:

Nyitóképünk a parndorfi ügy

elsőfokú tárgyalásán készült, 2018. június 14-én,

a Kecskeméti Törvényszéken.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában