Közélet

2016.11.15. 13:53

Virtuális barangolás a Böddi-széken

A Kiskunsági Nemzeti Parké az első hazai virtuális térkép, amivel ugyanúgy bejárható egy természetvédelmi terület, mint a városi helyszínek a google street view-val.

P. Zs.

A nemzeti parkok különleges élőhelyein természetvédelmi szakemberek és természetfotósok készítették el a Böddi-szék virtuális térképet. A 360 fokos tájképek nevezetes objektumai nem utcák és épületek, hanem juhhodály, partifecsketelep, gémeskút, madármegfigyelő torony. Járókelők helyett pedig gulipánok, récék, gólyatöcsök „jönnek szembe”.

– A virtuális túrát nem az igazi helyett, hanem az arra való felkészülésként ajánljuk a természetkedvelőknek – mondta el lapunknak Bankovics András, a Böddi-széken zajló természetvédelmi program vezetője. – Aki előre felkészül egy kirándulásra, az a helyszínen sokkal több mindent tud felfedezni és megérteni a körülötte lévő érdekességekből. A virtuális barangolásnak jelenleg az első verziója látható a boddi.hu honlapon. A jövőben tervezzük a térkép bővítését és fejlesztését.

A készítők arra szeretnék felhívni a figyelmet, hogy a Böddi-szék csak első pillantásra tűnik „üres” pusztának. Valójában egy rendkívül változatos és sokszínű élőhely, tele különleges sótűrő és sókedvelő élőlényekkel. Minden színét és arcát be sem tudják mutatni az egyébként igen látványos panorámaképek. Madarak közül több fokozottan védett faj is fészkel a Böddi-széken: például széki lile, ugartyúk vagy gulipán. Az őszi madárvonulás idején óriási a forgalom a Böddi-széken. Számos olyan faj, melynek a vonulása és telelése tengerparti élőhelyhez kötött, Európát átszelve elsőként itt, a Kárpát-medence sekély vizű szikes tavainál talál a tengerpartihoz hasonló életfeltételeket.

Csakhogy a Kárpát-medence szikes tavainak nagy része az utóbbi évtizedekben sajnos már eltűnt. A Böddi-széken is megindultak a kedvezőtlen folyamatok. Ezek megállítása és visszafordítása érdekében nagyszabású természetvédelmi programot indított a Kiskunsági Nemzeti Park.

– Az a célunk, hogy a természetes vízjárás helyreállításával és a mélyebb fekvésű, elnádasodott szikes gyepterületek kilegeltetésével jelentősen kiterjesszük a madarak által kedvelt, sekély szikes vízzel borított nyílt vízi területet – tájékoztat a természetvédelmi programról Bankovics András. – Ez most körülbelül 180 hektár, de az elnádasodott gyepterületek megfelelő kezelésével ezt a projekt végéig megduplázhatjuk.

Hasznos információk

Ha a felhasználó számítógépe azt jelzi, hogy a képernyője nem elég nagy felbontású a virtuális barangoláshoz, akkor a „Navigáció” gombra kattintva (az oldal tetején) lehet átváltani a mobiltelefonos felbontásra.

A Böddi-széki kilátó egész évben szabadon látogatható. Megközelítése Kecskemét irányából: autóval az 52-es útról a hartai leágazásnál balra (a 42-es kilométernél), majd a Dunatetétleni összekötő úton további 1 kilométer után ismét balra.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!