Előadás

2023.11.27. 12:41

Dr. Hegedűs Tibor: az egész jövőnk, az emberiség jövője a világűrről szól

Az űrkutatás múltja és jövője címmel tartott érdekfeszítő előadást dr. Hegedűs Tibor csillagász, a Szegedi Tudományegyetem Bajai Obszervatóriumának igazgatója. Az eseményt az Ady Endre Városi könyvtárban tartották a napokban.

Márton Anna

Fotó: Márton Anna

A jelenlévők megtekinthették a bajai csillagvizsgáló kamerájával készített különleges felvételeket a november elejei nagy sarki fénykitörésről. A fiatal bajai csillagászok által készített filmben is gyönyörködhettek az érdeklődők.

Az előadás lényege arról szólt, hogy kell-e nekünk az űrkutatás? Kell-e Magyarországnak ott nyüzsögni a világ űrkutató nemzeteinek a sarkában. Mi várható ettől-tette fel a kérdést a csillagász.

Fotó: Márton Anna

− Mostanában sok ellenhangot hallunk a Hunor programmal kapcsolatban, az én véleményem szerint az egész jövőnk, az emberiség jövője a világűrről szól. Ezek nem egyszerű üres jelszavak, hanem tetten érhető valóság. Nemrég itt a könyvtárban tartottam arról előadást, hogy a Föld nyersanyagkészletei, az energiakészletei, hogy állnak. Már akkor is kitértem arra, hogy a jövőben mindenképpen el fog fogyni. Lehet, hogy 30 vagy 40, 50 , vagy 100 év múlva, lehet erről vitatkozni, de az biztos hogy el fog fogyni a vas, a szén, az olaj, a  gáz, minden, hiszen a Föld egy véges égitest, véges anyagi formációkkal, a továbbfejlődés kulcsa, ha az emberiség fönt akar maradni, csak a világűrben lesz − mondta hírportálunknak a nemzetközileg is elismert kutató.

Hozzátette: ez nagyon nagy munka. Könnyű beszélni arról, hogy űrszondákkal, űreszközökkel ide vontatunk egy kis bolygót és majd kitermeljük belőle a vasat, meg a szenet, de ezt megcsinálni, több mint 100 évnyi feladat. Mindenkire szükség van ebben a munkában. Hiába vagyunk 8 milliárdan a Földön, ez olyan nagy probléma, hogy azt gondolom, minden ország legjobbjai, a mérnökök, fizikusok, csillagászok keményen kell dolgozzanak, hogy az űrkutatás addig fejlődjön, hogy képesek legyünk az emberiséget így átmenteni – mondta dr. Hegedűs Tibor.

Fotó: Márton Anna

Kiemelte, Baja lényegi részvételét az űrkutatásban. Korábban 1958-tól 1986-ig a Tóth Kálmán utcában és részben a Szegedi úton a bajai csillagászok és fizikusok észleltek műholdakat. Az űrkutatás ezen területére eső feladatainak nagyon lényeges része Baján folyt aktívan és nagyon eredményesen. Visszatértek a gyökerekhez, 2022-től újra elkezdtek műholdakat megfigyelni, most már más célból, az űrbiztonság a fő kérdés ma. Régen a felső légkör kutatása volt.

Az igazgató lelkesen hangsúlyozta, szeretné, ha a fiatalokhoz is eljutna a hír, hogy új munkaterület van, új feladatok vannak. Az űrmérnöki képzés beindult Magyarországon is. Szükség van még sokkal több gépész- és elektromérnökre, mert az űrkutatás magvát ez jelenti.

 


 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában