puma század

2021.01.21. 09:37

Különleges kötelékkel emlékeznek Frankó Endrére

Különleges kötelékkel, díszelgő áthúzással búcsúzik az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis a 97 esztendős korában, tavaly december 30-án elhunyt Frankó Endre nyugállományú főhadnagytól, aki a legendás 101. Puma Honi Légvédelmi Vadászrepülő Osztály utolsó, harcban is bevetett pilótája volt.

Hraskó István

Fotó: BUS CSABA

Mint a bázis Facebook-oldalán közölte, a tervezetten háromgépes Gripen kötelék, január 23-án szombaton – temetésének napján – 11.30-kor száll fel a kecskeméti repülőbázisról.

A Gripenek a Csepel-sziget északi csücskénél várakoznak a légtérben 12.10 és 12.19 között, majd a Duna fölött, mintegy 1000 láb – körülbelül 300 méter – magasan haladnak kötelékben egészen az Árpád-híd budai hídfőig (12.20), ahonnan északi irányba elhagyják a város légterét.

Frankó Endre, a 101. Puma Honi Légvédelmi Vadászrepülő Osztály utolsó, bevetésen is átesett pilótája 1923. szeptember 3-án született Egerben. 1939-ben Gyöngyösön ismerkedett meg a vitorlázórepüléssel, majd 1942-ben, érettségi után jelentkezett a Magyar Királyi Légierő kötelékébe. A kiváló öttusázó Szombathelyen, a Horthy Repülő Akadémián kezdte meg tanulmányait, majd 1944. augusztus 20-án avatták hadnaggyá.

A Szent László hadosztályban töltött kitérőt követően 1944. november 30-án helyezték át a Pumákhoz,

vitéz belényesi Heppes Aladár alezredes parancsnoksága alá. Itt már a Messerschmitt Bf 109G-vel repülhetett. Mint Frankó fogalmazott, ez magasan a legjobb gép volt a magyar légierő állományában.

Frankó Endre és felesége a 2018-as bázisnapon, Kecskeméten
Fotó: Hraskó istván

A pilótahiány miatt alig hat órányi gyakorlórepülést követően már az éles bevetések vártak rá. Frankó hadnagy összesen nyolc bevetést hajtott végre a Dunántúl, majd a Nyugat felé visszavonuló ezreddel Ausztria felett. Ezeket túlélve 1945. május 5-én, a német–osztrák határ melletti Pockingban esett amerikai hadifogságba.

A háború után volt motoros repülő-oktató és műszaki rajzoló, majd gépészmérnök lett. Ő tervezte a jánoshegyi Libegőt is.

Frankó Endre nyugdíjas éveiben is figyelemmel kísérte a magyar katonai repülést. 2007-ben jelent meg az Egy élet viszontagságai című önéletrajzi kötete. A veterán 2016-ban ismét beülhetett szeretett gépe, a „Messzer” fülkéjébe a németországi Messerschmitt-múzeumban. Akkor a másik még élő Puma, vitéz Szentiványi János nyugállományú alezredes is vele tarthatott. „Bandi bácsival” most örökké az egekbe költözött a legendás magyar égi kötelék.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában