KSH Agrárium 2023

2023.05.23. 19:50

Bács-Kiskunban 12 ezer gazdának kötelező az összeírás – galériával

Elindult a KSH Agrárium 2023 elnevezésű mezőgazdasági gazdaságszerkezeti összeírása. Bács-Kiskun vármegyében mintegy 12 ezer gazdaságnak kötelező részt vennie rajta. A részletekről kedden tartottak sajtótájékoztatót Kecskeméten, a KSH épületében.

Sebestyén Hajnalka

Tóth Péter, a KSH Mezőgazdasági statisztikai osztályának vezetője és Gagna Noémi főosztályvezető

Fotó: Bús Csaba

Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Agrárium 2023 mezőgazdasági gazdaságszerkezeti összeírása május 15-én indult, mindenkit arra ösztönöznek, töltsék ki online formában. Aki ezt nem teszi a kisebb gazdaságok közül, azokat összeírók keresik fel júniustól. 

A sajtótájékoztatón Tóth Péter, a KSH Mezőgazdasági statisztikai osztályának vezetője, az Agrárium 2023 projektvezetője fejtette ki bővebben az összeírás tudnivalóit. Elmondta: a május 15 és július 15. között zajló összeírás célja, hogy jó minőségű statisztikai adatokkal valósághű képet szolgáltasson a magyar mezőgazdaság helyzetéről, illetve az agrárszektorban bekövetkezett változásokról. A beérkező adatok segítik a mezőgazdasági tevékenységet végzők és érdekképviseleteik munkáját, továbbá kormányzati a szakpolitikusok megalapozott döntéshozatalát a hazai és az uniós támogatáspolitika tervezése és implementálása során.

A KSH az összeírást országszerte mintegy 74 ezer egyéni gazdaság és 11 ezer gazdasági szervezet bevonásával két szakaszban hajtja végre, a kiválasztottakat előzetesen megkeresték.

 A kérdőíveket május 15. és 31. között online, majd június 1. és július 15. között összeírók segítségével lehet kitölteni. Az összeírók az ország 941 településén keresik fel azokat az egyéni gazdaságokat, amelyek nem éltek az online kitöltés lehetőségével.

Az Agrárium 2023 előzetes adatait várhatóan már 2023 őszén megjelenteti a KSH. A teljes eredmény 2024 nyarára készül el, mert az összeírás adataihoz hozzávesznek még külső forrásokat is, mint a biogazdálkodás, minőségi borszőlő és vidékfejlesztés eredményeit. 

A szakember részletezte azon témaköröket is, melyeket érint az összeírás. Feltérképezik a hazai földhasználat jellemzőit, az állatállomány nagyságát és összetételét, a gyümölcsösültetvények paramétereit, a talajművelés és az öntözés mutatóit, a munkaerővel és a generációváltással kapcsolatos tudnivalókat, valamint a gépesítés és az agrárdigitalizáció mértékét és sajátosságait, a precíziós gazdálkodás elterjedtségét és tulajdonságait. 

Kiemelte azt is, hogy a kijelölt gazdaságoknak kötelező részt venniük az összeíráson. Az adatfelvételt az Európai Parlament és Tanács rendelete, továbbá az Európai Bizottság végrehajtási rendelete szabályozza. Az adatszolgáltatás az adatfelvételre kijelöltek számára a hivatalos statisztikáról szóló 2016. évi CLV. törvény 24. és 26. §- a alapján kötelező. 

A szakember szólt a legutóbbi összeírás eredményéről. 2010 és 2020 közötti időszakot vizsgálta a KSH, a teljes agrárcenzus akkori adataiból kiderült 10 év alatt 30 százalékkal csökkent a gazdaságok száma, különösen az állattartóké. 2020-ban 241 ezer gazda dolgozott hazánkban. Az elöregedés folyamata látszott, a gazdák 35 százaléka 65 év feletti volt, az átlag életkor pedig 58 év. Csak nagyon kevés fiatal, 40 év alatti gazda szerepelt a listán. Magyarországon 5,1 millió hektár földterületen gazdálkodtak, ennek 4/5 szántóföld volt. A gazdaságok átlagosan 23 hektáron dolgoznak, de a kisebb gazdaságok leginkább 3 hektáron.

A sajtótájékoztató második részében Gagna Noémi főosztályvezető a Bács-Kiskun vármegyei adatokat ismertette. A 2020. évi Agrárcenzus szerint Magyarországon 241 ezer gazdaság folytatott árutermelést, s ennek 12 százaléka, összesen 28 ezer gazdaság Bács-Kiskunban. Most, az Agrárium 2023 felmérés során a vármegyében összesen 11 ezer 968 gazdálkodó válaszait várják. Közülük mintegy 10 ezer egyéni gazdálkodó online is kitöltheti a kérdőívet május 31-ig. Azokat az egyéni gazdaságokat, amelyek nem élnek ezzel a lehetőséggel, tablettel felszerelt összeírók keresik fel június 1. és július 15. között. A vármegyében található 869 gazdasági szervezet és 790 kiemelt jelentőségű egyéni gazdálkodó számára az online kitöltés kötelező.

A főosztályvezető elárulta azt is, hogy az online kitöltők között 5 darab 100 ezer forint értékű ajándékutalványt sorsolnak ki. 


 

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!