kunsági borvidék

2020.08.31. 07:00

Közepesen fizet a szőlő

Közepes mennyiségű termésre számít az idén Frittmann János, a Kunsági borvidék elnöke. A soltvadkerti borász szerint a szőlő minősége azonban kiváló lehet, feltéve, hogy a következő hetek időjárása ezt elősegíti.

Barta Zsolt

Fotó: Pozsgai Ákos

Közel húszezer hektáron kezdték vagy kezdik el a szüretet a Kunsági borvidéken ezekben a napokban. A Bács-Kiskun, Pest, és Jász-Nagykun-Szolnok megyére kiterjedő szőlős ültetvények a hazai termelés valamivel több mint harmadát adják. Soltvadkerten közel 3000 hektáron terem a bornak való alapanyaga.

– Az Irsai Olivér szedésével kezdődött a munka. Kevesebb a termés, mint tavaly, ugyanakkor a helytől és a termelő munkájától függ sok esetben a termés. Ahol megfelelő tápanyagmennyiséget kapott a szőlő, ott száz mázsa feletti a termés, de lehet olyan parcella is, ahol negyven mázsával fizet a szőlő – mondta Frittmann János, a Kunsági borvidék elnöke. Megjegyezte: szerencsés helyzetben van a borvidék, mivel jelentős az illatos bort adó Irsai Olivér- és cserszegifűszeres-ültetvények száma. A hazai értékesítési listán e két bor előkelő helyet foglal el.

A néró szőlőt is már szedik, és a hét végétől már a cserszegit is szüretelik. Ezt követőn szünet várható. Most – a korábbi évekkel ellentétben – szép fokozatosan érnek a gyümölcsök. A cabernet-fajtákkal záródik az idei szüret, amelyeket október közepéig kint kell hagyni a tőkéken, ha igazán jó minőségű borban gondolkodik a borász.

– A mennyiség és az árak együtt játsszák a főszerepet – mondta Frittmann János. Hozzátette, olyan ültetvényeket szabad csak gondozni, amelyek 100–130 mázsás terméshozamra képesek. Jobb évben 130, míg közepes termés esetén a 100 mázsa betakarítása a minimum. Az idén a nagy pincészetek 70–100 forint kilónkénti árban gondolkoznak. Nem kizárt, hogy ezt az árat a felvásárlók meg is haladják. Hogy mi befolyásolhatja az árakat? Például az uniós piacok. Igaz, a hivatalos termésbecslésekre vonatkozó információkat nem verik nagy dobra. Nem kizárt, hogy a külhoni termés is hasonlóan közepes lesz, akárcsak idehaza.

Mint azt a Kunsági borvidék elnöke elmondta, országos szinten alacsony átmenőkészlettel megyünk a szüretnek. A zöldszüret során leszedett mennyiség sem számottevő. A termelők a hazai területek öt százalékán dobálták le a fürtöket. Ott szedték le a szőlőt, ahol a gazdák látták, hogy korábban nagy termés volt, de az idén ennek csak a töredéke várható. Ami igazán nagy probléma: lassan nem lesz, aki leszedje a termést. A fiatalok nem akarnak a mezőgazdasággal foglalkozni.

– Ez neuralgikus kérdése ennek az ágazatnak. Ha hosszú távon akarunk tervezni, akkor olyan ültetvényeket kell fenntartani, hogy ott megérje termelni, azaz érdemes legyen kijárni az ültetvényekre dolgozni. Ha nem lesznek jó árak, akkor a szőlészek kivonulnak a termelésből – mondta.

Frittmann János szerint ehhez jelentős boráremelkedésnek kell bekövetkeznie. Az ágazat ugyanis már nem képes elviselni, hogy Európa egyik legolcsóbb szőlőjét termelje idehaza.

Fotó: Pozsgai Ákos

A betakarítás után azonnal megtörténik a must fokolása

Filus János, a Kaskantyú Hegyközség elnöke maga is tíz hektáron gazdálkodik. Ő is megerősítette soltvadkerti kollégája termésmennyiségre vonatkozó szavait. Majd arra hívta fel a figyelmet, hogy a Hegyközségek Nemzeti Taná­csának piacszervezési intézkedésének köszönhetően a betakarítás után azonnal megtörténik a must fokolása. A helybeli és más borvidéki hegybíró egy-egy szőlőfajtából a település több pontjáról vesz mintát. Ha éppen ott zajlik a gépi szüret, akkor onnan mintáznak, ha nem, akkor ők préselik ki a szőlőt, így több mérésből kapnak fajtánkénti átlagcukorfokot. Ettől a cukorfoktól a felvásárlók lényegesen nem térhetnek el akkor, amikor az adott fajtát ők is megfokolják és az átvételkor az értéket a mázsajegyre írják. Filus János felhívta a termelők figyelmét arra is, hogy terjedőben a fekete rothadás, melyet egy gomba okoz. A megelőző védekezés érdekében nem maradhat el a lemosó permetezés.

Jó minőségűnek ígérkezik az idei szőlő

– A mi parcelláinkon átlagosan százöt mázsányi Irsai Olivér termést szüretelünk. Akiktől vásároltunk, ott hatvan-nyolcvan mázsa termett a tavaszi fagyoknak köszönhetően – közölte Font Sándor soltvadkerti borász.

Az idei szőlőtermésről elmondta: – A mennyiség kevesebb, de magas minőségű bor készülhet az idei szőlőből. A cserszegiből is kisebb a termés, nyolcvan-száz mázsát várunk idén. A térség kiváló bora a kékfrankos rozé, ennek a szüretje csak két hét múlva várható. A magas minőségű kékfrankosét viszont ennél több héttel későbbre tervezzük – tette hozzá Font Sándor.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!