mezőgazdaság

2019.06.21. 07:00

Gombák, atkák fertőznek a megyében

Amennyi hasznot hajtott május végének csapadékos időjárása, helyenként annyit el is vett a gazdák pénztárcájából a kártevőirtás költségeinek növelésével – állítják növényvédelmi szakemberek.

Miklay Jenő

Tafrina az őszibarackon. A május végi hűvösben támadt a gomba

Forrás: Petőfi Népe

Fotó: Miklay Jenő

– A nedves, párás levegőben intenzíven terjedhet a monília a meggyen, a cseresznyén, az őszibarackon és a kajszin. Feltétlenül szükséges figyelemmel kísérni az ültetvényeket. Ahol látható a fertőzés, a vegyszeres kezelés előtt fontos az elpusztult ágrészek eltávolítása azért, hogy róluk ne terjedhessen tovább a betegség. Az alföldi kajsziültetvényekben megjelent a sztigminás levéllikasztó betegség is, amely megtámadhatja más csonthéjas növény lombját, sőt a termését is. A május végén, június elején tapasztalt, a sokéves átlagnál alacsonyabb nappali és éjjeli hőmérséklet kedvezett a dérgombának, vagyis az őszibarack tafrinás levélbetegsége terjedésének. A gombás fertőzések mellett a különböző molyok megjelenésére is számítani kell a gyümölcsösökben, ahol feromonos csapdákkal figyelhetjük szaporodásukat – hívta fel a figyelmet Szabó Balázs növényvédelmi mérnök.

Tafrina az őszibarackon. A május végi hűvösben támadt a gomba
Fotó: Miklay Jenő / Petőfi Népe

Bács-Kiskun megyében a növényvédelmi jelzőhálózat munkatársai az utóbbi napokban beszámoltak a szőlő­levélatka megjelenéséről is, egyebek közt Kiskőrös térségében. Ezzel a veszéllyel főleg azok a gazdák néznek most szembe, akik elmulasztották az atka elleni védekezést. Hasonlóképp nőtt a peronoszpórafertőzés veszélye is.

– A kontakt növényvédő szerek mellett felszívódó gombaölőket is tanácsos a szőlőben alkalmazni. A jelenlegi időjárás kedvez továbbá az almásokban a venturás varasodásnak és a lisztharmatnak is, napjainkban mindkét károsító ellen indokolt a védekezés. Időszerű a lisztharmat, a peronoszpóra és a szürkerothadás elleni kombinált védelem is.

A gabonaszipoly is pusztít

Nincsenek biztonságban a szántóföldi növények sem. Például Bácsalmás térségében Kiss Árpád hívta fel a figyelmet az őszi búzát pusztító gabonaszipolyokra.

E szerint egyre több kalászos kultúrákban jelenik meg a kártevő, főleg azért, mert az esőzések miatt nem minden termesztő tudta megoldani a táblákon a rovarölős kezeléseket.

A szipolyok elleni védekezést ez idő tájt összeköthetik a kalászvédelemmel is. Helyenként az esőzések a burgonyára is rászabadították a betegségeket. Pecznyik Béla észrevétele szerint Kiskőrös térségében kimutatható a krumpli fitoftórás gyökérpusztulása. A fertőzés erősségét június elején közepesnek jellemezte a szakember.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!