2020.01.19. 07:00
A gyerekek megismerték az üvegműves-mesterséget is
Az üvegműves-mesterség műhelytitkai tárultak fel a kisdiákok előtt a Fürkész játékos természetismereti sorozat keretében.
A gyerekeket lenyűgözte a műhelymunka
Forrás: Petőfi Népe
Fotó: Sebestyén Hajnalka
A Hírös Agóra Ifjúsági Otthon Fürkész játékos természetismereti sorozata huszonöt éve nyújt hasznos tudást a kisdiákoknak, óvodásoknak. Sikere töretlen.
– Célunk, hogy a természet megismerését segítsük elő a gyerekek számára. E sorozat fő célközönsége az alsó tagozatosok. A program során érintjük az állat- és növényvilágot, valamint sok más izgalmas természetismereti témakört – jegyezte meg Csizmadia Ilona, az ifjúsági otthon munkatársa, a Fürkész szervezője.
– A félév során minden hónapban különböző, a természetismereti tantárgyakhoz kapcsolódó foglalkozások várják a kisdiákokat, a végén pedig Kecskemét valamely híres műhelyébe látogatunk el, ahol személyesen is megláthatják egy-egy szakma fellegvárát, bepillantást kapnak a szakma fortélyaiba. Több partnerünk is van, aki mindig szívesen fogadja a csoportjainkat. Szerencsére Kecskeméten több olyan műhely működik, ahol különleges mesterséggel ismerkedhetnek meg a gyerekek, mely igazi kuriózum a számukra – tette hozzá Csizmadia Ilona.
Az idei tanév első félévét is egy ilyen műhelylátogatás zárta. Az elmúlt egy hétben mintegy háromszáz kisdiák kereste fel a kecskeméti, immár négygenerációs üvegművesmester család műhelyét. A tanulókat Gál Márta síküvegcsiszoló, tükörkészítő, aranykoszorús mester kalauzolta el az üvegművesség csodálatos, csillogó világába. A program az Üveggolyó, üvegház, belsejében kit találsz? címet kapta.
– Mindig szívesen csatlakozunk az ifjúsági otthon programjaihoz, például a Fürkész sorozathoz – mondta Gál Márta. – Számunkra is öröm, hogy a jövő generációjával megoszthatjuk az általunk művelt, lassan kihalóban lévő szakmát, az üvegművességet. Talán lesz olyan közöttük, aki nyomdokainkba lép – tette hozzá.
A látogatás során a diákcsoportok láthatták, hogyan készül az ólombetétes üveg, hogyan történik az üvegcsiszolás, a homokfúvás, valamint részesei lehettek az ékszerkészítésnek. A program végén a gyerekek örömmel számoltak be róla, mennyire élvezték a műhelyben tett látogatást. Jól érezték magukat a csillogó üvegek között, sok érdekes szakmai munkálatot láttak, amit eddig még sosem.
A Fürkész természetismereti sorozat ezzel lezárult, februárban újabb sorozat indul, melynek újabb csoportok lehetnek részesei.