Bács-Kiskun

2019.02.12. 18:23

Az UNESCO kulturális örökségének választották a kékfestés hagyományát

Átadták a kékfestés hagyományát a világ szellemi kulturális örökségévé nyilvánító dokumentumot a pápai Kékfestő Múzeumban kedden, így már négy magyar vonatkozású elem szerepel a az UNESCO reprezentatív listáján – írja az MTI.

baon.hu

A bácsalmási műhely 1879 óta működik

Forrás: Petőfi Népe

Fotó: Pozsgai Ákos

Az ünnepségen Krucsainé Herter Anikó kultúráért felelős helyettes államtitkár felidézte, hogy a mohácsi busójárás, a matyó népművészet és a magyar solymászat mellett kapott helyet a kékfestés hagyománya az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) listáján.

A helyettes államtitkár hangsúlyozta: a kékfestés tudománya családon belül öröklődő hagyomány, amely nem tanulható meg az iskolapadban. Olyan mesterség, amelyhez nélkülözhetetlenek a kémiai, fizikai, matematikai ismeretek és művészeti véna is szükséges hozzá.

A felvételt igazoló UNESCO-dokumentumot az ünnepségen adták át a bácsalmási, a győri, a nagynyárádi, a szombathelyi, a tiszakécskei és a tolnai kékfestő műhelynek, valamint elismerésben részesült a pápai Kékfestő Múzeum és a magyarországi kékfestés hagyományinak ápolásáért végzett tevékenységéért Domonkos Ottó.

Nagy-L. István, a pápai Gróf Esterházy Károly Múzeum igazgatója arról beszélt, hogy három és fél évvel ezelőtt elindult el a kékfestés a hungarikummá válás útján és reményei szerint a jövőben sikerül majd megszerezni a címet.

Kovács Miklós tiszakécskei kékfestő kelméit mutatja egy érdeklődőnek a Mesterségek ünnepén, a budai Várban 2013. augusztus 17-én.
Fotó: Máthé Zoltán / MTI

Mint arról korábban beszámoltunk, a kékfestést november végén nyilvánították az emberiség szellemi kulturális örökségévé. A jelölést Magyarország, Németország, Ausztria, Csehország és Szlovákia közösen nyújtotta be.

Magyarországon jelenleg hat kékfestő műhely működik, a pápai Kékfestő Múzeum pedig eredeti kékfestő műhelyeket mutat be teljes berendezéssel és eszközökkel.

Közel másfél évszázados hagyomány Bács-Kiskun megyében

Megyénkben több mint 140 éve működik a bácsalmási és a tiszakécskei kékfestő műhely. Az írásos feljegyzések alapján a Kovács család 1878 óta foglalkozik kékfestéssel, kezdetben Kecskeméten, majd Kiskunfélegyházán, végül 1927-től Tiszakécskén működik a műhelyük. A bácsalmási kékfestő műhelyt a Felvidékről a Bácskába települt, majd Bácsalmásra költözött Skorutyák család alapította 1879-ben, mely azóta is töretlenül működik.

Nyitókép: A bácsalmási műhely 1879 óta működik

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!