izsák

2019.06.21. 20:00

Átadták a Pedagógusok a kistelepülésekért-díjat

Pénteken ünnepélyes keretek között három pedagógus vehette át a Pedagógusok a kistelepülésekért-díjat Lezsák Sándor országgyűlési képviselőtől Izsákon, a Városháza dísztermében. A díjat 2017-ben alapította a lakiteleki Népfőiskola Alapítvány azzal a szándékkal, hogy minden évben három, települése életében kiemelkedő szerepet játszó, példaértékű szakmai életutat bejárt pedagógus részesüljön a rangos elismerésben. A díjat Dobos Krisztina, az Antall-kormány kiemelkedő oktatáspolitikusa emlékére hívtak életre.

Horváth Péter

Forrás: baon.hu

Fotó: Horváth Péter

Az izsáki Városháza dísztermében először Mondok József, Izsák polgármestere, majd Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke és a díjalapító lakiteleki Népfőiskola Alapítvány kuratóriumi elnöke köszöntötte a díjazottakat és az egybegyűlteket. Lezsák Sándor röviden felelevenítette Dobos Krisztina, a Magyar Demokrata Fórum pedagógiai szakpolitikusának életét és pályafutását. Dobos Krisztina nevéhez fűződik az Antall-kormány közoktatásért felelős helyettes államtitkáraként a közoktatási törvény kidolgozásának irányítása. Lezsák Sándor elmondta, hogy Dobos Krisztina idén lenne 70 éves, programja szervesen beépült a magyar iskolák világába. Lezsák Sándor Dobos Krisztinát idézve elmondta, hogy az iskola akkor van jó helyen, ha a gyerek gyalog is el tud menni oda és nevelés nélkül nincs iskola.

A Pedagógusok a kistelepülésekért-díj elnyerésére képviselő-testületek, szülői közösségek, civil szervezetek, egyházközösségek állíthattak jelölteket.

A pályázatok elbírálását az alapítvány kuratóriuma által felkért védnöki testület végezte, melynek tagja dr. Kása Zsuzsanna, a Kecskeméti Tankerületi Központ igazgatási vezetője, Máté Sándor, a Kiskunmajsai Arany János Általános Iskola igazgatója, Olajos István, a Lakiteleki Eötvös Lóránd Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója, Pálinkó Gyuláné, a Bács-Kiskun Megyei Kisiskolák Közművelődési Egyesületének tiszteletbeli elnöke, valamint Lezsák Sándor, a Népfőiskola Alapítvány kuratóriumának elnöke.

Idén díjazták Harkainé Szabó Erikát, a Jakabszállási ÁMK Általános Iskolájának tanítóját. Harkainé Szabó Erika méltatása során elhangzott, hogy letette kézjegyét mind a pedagógus pályán, mind a közéletben. Pályafutását Orgoványon kezdte, majd nyugdíjazásáig Jakabszálláson tanított. Pedagógus hivatásán felül érdemeket szerzett többek között a könyvtár és közösségi hely létrehozásában, a településtörténet hatalmas részének összegyűjtésében és számos közösségi esemény szervezésében.

Fodorné Bori Aranka a gátéri általános iskola most nyugdíjba vonuló pedagógusa, aki 1979. szeptember 1-től 2019. január 16-i nyugdíjazásáig az iskola meghatározó személyiségű tanítója volt. A négy évtized alatt alsó tagozatos tanítóként törekedett arra, hogy tanítványai szilárd alapismeretekkel kerüljenek felső tagozatba. Sokoldalúságát bizonyítja, hogy pályafutása során éveken keresztül vezetett énekkart és tanított az alsó tagozatosoknak angol nyelvet.

Horváth Attiláné, a Kiskunhalasi Református Kollégium Központi Általános Iskola Gy. Szabó Béla tagiskola pedagógusa méltatásában kitértek arra, hogy pályafutása során felismerte a drámapedagógiában rejlő lehetőségeket, színjátszócsoportot hozott létre, a diákönkormányzatot segítette és sokat tett a diákok felzárkóztatásáért.

Fotó: Horváth Péter / baon.hu

Életműveket díjaztak

A Népfőiskola Alapítvány olyan, a térségben tevékenykedő és élő pedagógusokat érdemesít, akik a kistelepüléseken több évtizedes, magas színvonalú szakmai tevékenységet folytattak, szerepet vállaltak a tehetséggondozásban, vagy a település közösségi programjainak megszervezésében, a közösségi értékteremtésben és a tanulók felzárkóztatásban, vagyis életművet hoztak létre településeiken.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában