Kiskunfélegyháza

2018.06.09. 11:30

Aggódnak a madárbarátok a gyurgyalagokért

Idén rekordszámú gyurgyalag érkezett a Bankfaluban található fészkelőtelepre.

Vajda Piroska

A félegyházi madárbarátok táblákkal hívják fel a figyelmet a gyurgyalagok védelmére

Forrás: Petőfi Népe

Fotó: Vajda Piroska

Mintegy ötven színpompás madár lelt otthonra. A félegyházi madárbarátok azonban aggódnak a szárnyasok sorsa miatt, hiszen a fejlődő városrészben sorra épülnek a családi házak. A madarak fészkelőhelye magántulajdonban lévő telkeken található. A területet nemrégiben felparcellázták, valószínűleg hamarosan új házak épülnek rajta – tudtuk meg Kis-Fekete Katalintól, akinek kezdeményezésére alakították ki öt éve a gyurgyalagfészkelő telepet. Mivel elkezdődött a madarak költési időszaka, Kis-­Fekete Katalin és Meizl Ferenc, a helyi madárbarát klub vezetője táblákat helyeztek ki. Arra hívják fel a környékben lakók és a látogatók figyelmét, hogy óvják, védjék a Bankfalu különleges természeti kincsét.

A félegyházi madárbarátok táblákkal hívják fel a figyelmet a gyurgyalagok védelmére
Fotó: Vajda Piroska / Petőfi Népe

– Fontos, hogy mit hagyunk hátra a gyermekeinknek, az unokáinknak. A fejlődéssel nem pusztíthatjuk el az állatok élőhelyeit, így a gyurgyalagok kedvelt költőhelyét sem. Csak közös összefogással menthetjük meg a fészkelőtelepet – nyilatkozta lapunknak Kis-­Fekete Kata­lin, aki szerint az lenne a legjobb megoldás, ha a város megvenné az érintett területet és ott olyan pihenőparkot alakítana ki, melyben a madarak otthona is megmaradhatna. Kezdeményezését a madárbarát klub vezetője is támogatja és segíti. Meizl Ferenc szerint Kiskunfélegyháza csak akkor lesz igazán élhető város, ha megőrzi természeti értékeit is.

A gyurgyalagfészkelő telep megmentését Dongó József, a körzet önkormányzati képviselője is felkarolta.

Fokozottan védett madár

A gyurgyalag hazánk egyik legszínpompásabb madara. A partifecskékhez hasonlóan partfalba vájt lyukakban fészkel. A Bankfalu környéke kedvelt költőhelye mindkét madárfajnak. A telet Afrikában tölti, csak a legmelegebb hónapokban látogat hozzánk költeni. Májusban érkezik és szeptember végére el is hagyja a Kárpát-medencét. A hazai állomány 15 000-25 000 párra tehető. A gyurgyalag Magyarországon 1982 óta fokozottan védett madár, természetvédelmi értéke 100 000 forint.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában