2023.07.19. 11:02
Tollal járt Petőfi nyomában Baki Mária
Baki Mária grafikáiból nyílt kiállítás a minap a szabadszállási József Attila Közösségi Házban. A településhez ezer szállal kötődő, Budapesten élő alkotó a Petőfi emlékhelyet megörökítő rajzaival mutatkozott be a város közössége előtt.
A kiskunsági táj szépségével nem lehet betelni – vallja Baki Mária
Fotó: Gulyás Sándor
Baki Mária, témájában a Petőfi-emlékévhez kacsolódó tárlatát Farkas Zoltán nyugállományú alezredes, a Honvéd Nyugdíjas Klub Egyesület vezetője nyitotta meg.
– Baki Mária vasutas családban született. Bár nehéz anyagi körülmények között éltek, a fiatal lány számára meghatározóak voltak a természetben töltött évek. A kavicsok, a virágok, lepkék, bogarak, rezgőfüvek tanulmányozásával máig nem hagyott fel az alkotó. Balassagyarmat volt ifjúsága városa, Szabadszálláson örök emlék maradt a méhek zümmögése a vadvirágokon. Élményeit később festészetében kamatoztatta – fogalmazott megnyitóbeszédében Farkas Zoltán.
A fővárosban élő, Szabadszálláshoz erősen kötődő alkotó dekorációs grafikusként dolgozott. A jó istentől kapott tehetsége nyugdíjazása után teljesedett ki. Kezdetekben olajjal festett virágcsendéleteket.
A szén és a ceruza sem áll tőle messze, ám a grafikával komolyabban az elmúlt három évben kezdett foglalkozni.
– A grafika nagyszerűsége pont egyszerűségében rejlik. Először a szabadszállási házakat örökítettem meg, majd Petőfi Sándor követválasztási kudarcáról hallattam előadást a városháza dísztermében. Ekkor döntöttem le, hogy megörökítem a költő életének legfontosabb állomásait. Megfordultam Kiskőrösön, Szalkszentmártonban, Dunavecsén, Kunszentmiklóson, Kiskunfélegyházán és természetesen a budapesti emlékhelyeket is felkerestem. Alkotás közben tudatosult benne, hogy grafikáimmal olyan gondolatokat érzéseket tudok közvetíteni, amit a fénykép nem tud visszaadni – sorolta Baki Mária.
Az alkotó képeit rövid szövegekkel, utalásokkal színesíti, megkönnyítve a szemlélődő dolgát.
– Munkám során számos kellemes élményben volt részem. Szendrey Júlia Petőfi felesége és múzsája utolsó lakhelye a józsefvárosi Horánszky, egykori Zerge utca 13. szám alatt volt. Több napig dolgoztam itt. Az emberek annyira készségesek volta, hogy az épület előtt kihagytak egy parkolóhelyet a jó rálátást kedvéért. Szabadszálláson, a Boczka család birtokán érintett meg igazán a kiskunsági táj szépsége – fogalmazott Baki Mária.
Az alkotó a Petőfi-emlékhelyeket bemutató sorozat elkészítése után a fővárosban folytatja a munkát. A tizenegyedik kerületi Albertfalva az 1930 években épül tisztviselőtelepének házai örökíti meg Baki Mária.
A szabadszállási kiállítás anyag, ami augusztus 15-ig tekinthető meg a József Attila Közösségi Házban, a Felső-Kiskunság Petőfi Sándorhoz köthető településekre is eljutnak. A tervek szerint a közeljövőben Szalkszentmártonban láthatják az érdeklődők Baki Mária alkotásait.