2025.01.04. 07:59
Engedjük ki a fáradt gőzt!
A depresszió a krónikus stressz leggyakoribb következménye. Sokat tehetünk azonban azért, hogy a kezelhetetlen stressz ne uralja le az életünket. Gulyás Sándor jegyzete.
A stressz az alkalmazkodás és a fejlődés egyik mozgatórugója is. Biológiai értelemben lehetetlen nélküle élni. Van egészséges, produktív stressz, ami előremozdítja létezésünket, de van, amikor elszabadul és a kezelhetetlen stressz sokat ronthat fizikális és mentális állapotunkon – állítják a szakemberek.
A kezelhetetlen stresszt kezelhetővé kell tenni
A krónikus stressz jelenlétére utal az alvászavar, az ingerlékenység, a gyakori fejfájás, az emésztési zavarok. Mentális szinten a krónikus stressz egyik leggyakoribb és legsúlyosabb következménye a depresszió. Mit tehetek a stressz ellen, hogy ne essek depresszióba? – teszem fel a kérdést magam is nap mit nap, akkor is, ha a válasz rendkívül kézenfekvő. Próbáljak meg ne stresszelni!
Bár nem egyszerű feladat, de meg kell tanulnunk kezelni, kivédeni a stressz egészségromboló hatásait. A legismertebb és talán leghatékonyabb módszereknek számítanak a sport, a meditáció, a környezetváltozás és a rendszeresség ereje, vagy éppen a szakemberek által javasolt terápiák. Az egyik bevett és egyszerűen elvégezhető gyakorlat a légzésfigyelés. Az a pár pillanat, amikor csak a légzésünkre fókuszálunk, kizökkenthet minket, és ha csak rövid időre is, de nyugalmat hozhat számunkra.
A stressz és a depresszió bármilyen módon történő kezelése hasznunkra válhat. Teljesen mindegy, hogyan engedjük ki a fáradt gőzt, nem szabad visszafognunk magunkat, ha a választott módszerrel magunknak és másoknak sem ártunk.