2024.12.07. 07:40
Döbbenetes kijelentést tett a szomszéd ország egyik elnökjelöltje
„Románia vizet és földet ad a kisebbségeknek, ennyi legyen elég” – mondta az egyik romániai elnökjelölt. A döbbenetes kijelentés súlyosan káros az egész társadalom számára. Márton Anna jegyzete.
Az egyik romániai elnökjelölt kijelentése, miszerint „Románia vizet és földet ad a kisebbségeknek, ennyi legyen elég”, mély döbbenetet váltott ki nemcsak a kisebbségek körében, hanem a civilizált párbeszédet fontosnak tartó emberek között is. Az ilyen retorika nemcsak a politikai diskurzust mérgezi meg, hanem súlyosan sérti az együttélés alapvető értékeit is. Románia egy soknemzetiségű ország, ahol különböző kultúrák és etnikumok évszázadok óta osztoznak a közös történelmen.
A döbbenetes kijelentés mindenkire nézve méltatlan
A kisebbségek, köztük a magyar közösség, alapvető emberi jogokat és méltóságot érdemelnek, nem pedig lekezelő, megosztó kijelentéseket. Egy ilyen mondat azt sugallja, hogy a kisebbségek másodrendű állampolgárok, ami méltatlan egy európai uniós tagállamhoz. A politikai kampányok során fontos, hogy a jelöltek felelősséget vállaljanak szavaikért, hiszen ezek hosszú távon alakíthatják a közvéleményt. Az ilyen megnyilvánulások nemcsak a kisebbségek, hanem az egész társadalom számára károsak, mert erősítik az előítéleteket és az ellenségeskedést.
Bízni lehet azonban abban, hogy a román emberek túlnyomó többsége civilizáltabb, és elutasítja az ilyen hangnemet. Az ország történelme azt mutatja, hogy sok esetben sikerült békés együttélésre törekedni, és a különböző közösségek között kölcsönös tisztelet alakult ki.
Románia politikai vezetőinek példát kellene mutatniuk azzal, hogy a közös értékekre és a párbeszédre helyezik a hangsúlyt. Remélhető, hogy a választók bölcsessége felülírja az olcsó, populista kijelentések erejét, és olyan vezetőt választanak, aki az egységet és az együttműködést helyezi előtérbe.
Egyenlő bánásmód
A kisebbségek nem kérnek többet, mint amit minden állampolgár megérdemel: tiszteletet, jogbiztonságot és egyenlő bánásmódot. A politikai kommunikációnak felelősségteljesnek kell lennie, hiszen a szavak mögött emberek élete, jövője áll. Egy ország ereje abban rejlik, hogy minden polgárát magáénak tekinti, függetlenül azok etnikai vagy vallási hovatartozásától. Románia, mint modern európai ország, ennél többre képes.