HIRDETÉS

2021.04.22. 13:58

Minden, amit a székhelyváltozás és a székhelyszolgáltatás bejelentéséről tudni kell

A cégalapítás egyik alapvető feltétele a székhely megjelölése. Enélkül a hatályos jogszabályok értelmében egyetlen vállalkozás vagy gazdasági társaság sem létezhet. Előfordulhat azonban, hogy egy vállalkozás székhelye idővel megváltozik. Például egy saját ingatlanból átkerül egy székhelyszolgáltató irodájába.

PR cikk

Lehetséges-e ilyen változás, és ha igen, hogyan kell azt bejelentenünk az illetékes hatóságok felé? van-e lehetőségünk arra, hogy rögtön egy székhelyszolgáltató címét írjuk be a cég létesítő okiratába? Ebben a bejegyzésben ezekre a kérdésekre adunk választ és azt is eláruljuk, hogy minek kell előbb meglennie: a cégnek vagy a cég székhelyének?

A székhely és a székhelyszolgáltatás fogalma

A székhely nem más, mint az adott cég bejegyzett irodája. A bejegyzett iroda a cég levelezési címe is egyben. Az a hely, ahol a cég üzleti és hivatalos iratainak átvétele, érkeztetése, őrzése, rendelkezésre tartása zajlik. Valamint ahol a külön jogszabályban meghatározott, a székhellyel összefüggő kötelezettségek teljesítése történik.

Sokakban merülhet fel a kérdés, hogy lehetséges-e gazdasági társaságot vagy egyéni vállalkozást alapítani anélkül, hogy meglenne a székhelyünk.

A válasz erre az, hogy nem, hiszen a papírmunka megkezdéséhez a tökéletes cégnév megtalálásán kívül a második legfontosabb dolog a székhely megléte. Cégalapítás során ennek értelmében tehát minden esetben kötelező székhely megjelölése.

Székhelyszolgáltatást egy cég abban az esetben vehet igénybe, ha nem rendelkezik saját ingatlannal, ahova a székhely bejelenthető vagy épp nem szeretne az ezzel járó feladatokra túlzottan sok időt és energiát szánni. A székhelyszolgáltató ebben az esetben a székhelyen teljesítendő feladatokat az adott cég megbízásából üzletszerű gazdasági tevékenységként végzi.

 

Fontos megemlíteni, hogy a székhelyszolgáltatás teljesen legális tevékenység, mely abban az esetben, ha a vállalkozásunk megfelelő szolgáltatónál veszi igénybe, rengeteget könnyíthet a cégvezetés mindennapjain.

Hogyan zajlik a székhelyszolgáltatás bejelentése?

Az adózás rendjéről szóló törvény 2017. január 1-től hatályos módosítása szerint az adózóknak 15 napon belül kell bejelenteniük azt, ha székhelyszolgáltatást vesznek igénybe. Ez azt jelenti, hogy az adózónak az állami adó- és vámhatóság irányába a székhelyszolgáltató nevét, székhelyét, adószámát, valamint jogviszony keletkezésének –és határozott idejű jogviszony esetén– megszűnésének időpontját is be kell jelentenie.

Itt fontos megjegyezni, hogy székhelyszolgáltatás szerződés csak határozatlan időre köthető. Határozott idejű székhelyszerződés kizárólag abban az esetben születhet, ha a gazdasági társaság is határozott időre jött létre. Ilyen esetekben a jogviszony megszűntének időpontját is előre be kell jelenteni.

A székhelyszolgáltatás bejelentése 2017 óta kötelező a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) felé, a ’T101E, ’T201T űrlapok kitöltésével történik.

Fontos tudni, hogy a székhelyszolgáltatás bejelentését nem ügyvéd végzi, azonban ez nem is a székhelyszolgáltató feladata. A NAV felé történő bejelentési kötelezettségnek minden esetben az adott cég könyvelője kell, hogy eleget tegyen.

 

Mi történik, ha megváltozik a cég székhelye?

Egy vállalkozás működése során előfordulhat, hogy megváltozik a tevékenység helye. Lehetséges például, hogy egy cég vidéken tevékenykedik, azonban idővel szeretné, ha bizonyos ügyfelek esetében presztízse magasabb legyen. Ilyenkor jöhet jól például a székhelyszolgáltatás Budapesten.

De megeshet az is, hogy egy vállalkozás az iparűzési adó optimalizálása miatt keres új székhelyet. Ilyenkor ideális megoldás például a székhelyszolgáltatás Újlengyelben, mely egyike hazánk azon településeinek, ahol az iparűzési adó mértéke 0%.

Abban az esetben, ha alapítás után szeretnénk áthelyezni egy cég székhelyet, fontos, hogy változásbejegyzési eljárás indításával kell eleget tenni a bejelentési kötelezettségnek. Ez mindkét esetben igaz. Akkor is, ha vállalkozásunk saját ingatlanba költözik, és akkor is, ha székhelyszolgáltatást veszünk igénybe.

A változásbejelentő lap elektronikus formában nyújtható be a cégbíróság felé. Fontos azonban, hogy a cég székhelyének változásbejelentését kizárólag ügyvéd segítségével lehet megtenni, hiszen mind a cégbejegyzési-, mind a változásbejegyzési eljárást ügyvéd indíthatja el.

 

Amit tehát a székhely bejelentéséről és a változás bejelentéséről mindenképp fontos tudni

Összegezve tehát a legfontosabbakat a lényeg, hogy akár egyéni vállalkozásról akár gazdasági társaságról beszélünk, a székhellyel minden esetben rendelkeznünk kell azelőtt, hogy az adott céget megalapítanánk, hiszen enélkül nem történhet meg a cégbejegyzés.

Székhelyet azonban nem csak saját ingatlanban jelenthetünk be. Ha szeretnénk, székhelyszolgáltatást is igénybe vehetünk, bármelyik általunk választott településen. Akár olyan helyen is, ahol az iparűzési adómentesség miatt minimalizálhatóak a kiadások.

Abban az esetben, ha a székhely idővel megváltozik, lehetőségünk van a változásbejelentésre, ezt azonban 15 napon belül jelentenünk kell az illetékes hatóságok felé.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában