2008.01.22. 12:07
Munka után édes a tanulás
Kacskaringós út vezethet az igazán megfelelő munkahelyhez. Dr. Szeberényi Gyula Tamás önkormányzati képviselő volt tanár, borügynök, kultúrházigazgató. Jogi diplomáját felnőttként, munka mellett szerezte meg.
– A középiskolában elhatároztam, hogy – ha törik, ha szakad – ügyvéd leszek. Csakhogy nem voltam jó tanuló. Ott is kellett hagynom a Katona József Gimnáziumot. Tiszakécskén fejeztem be a középiskolai tanulmányaimat.
– Eltanácsolták vagy megbukott?
– Az utóbbi. De összeszedtem magam, és a felvételi vizsga már nem okozott gondot: a szegedi Juhász Gyula Tanárképző Főiskola magyar-népművelés szakán tanultam tovább. Diploma után az első állásom a Zala megyei Türjén volt, a helyi kulturház igazgatója lettem. Két évig dolgoztam ott, jó időszak volt.
– Miért hagyta ott?
– Meghallottam, hogy Kecskeméten jogászképzés indul. Azonnal hazajöttem és beiratkoztam.
– Nehezebb volt a második diploma megszerzése?
– A legfontosabb különbség, hogy – bár szüleim támogattak – munka mellett kellett tanulnom. Először egy borászati cég ügynöke lettem. Rugalmas munkaidőben dolgoztam, mégsem szerettem ezt a munkát. Többször is voltam munkanélküli, majd sikerült magyartanárként elhelyezkednem a hetényegyházi iskolában. Onnan a Gáspár András szakközépiskolába mentem kollégiumi nevelőnek.
– Könnyű volt a bölcsész-szemléletet jogászlogikára cserélni?
– Az túlzás. Míg egy irodalmi mű elemzésekor lehet egy kicsit mellébeszélni, addig a paragrafusokat pontosan kell ismerni és idézni. Nem volt könnyű hozzászokni.
– Voltak mélypontok a tanulásban? Egy-egy nehezebb nap után megfordult a fejében, hogy feladja, és nem ül le este paragrafusokat biflázni?
– Nem volt ilyen. Igaz, egy-egy tantárgynál bizony voltak nehéz napjaim.
– Kapott szakmai segítséget?
– A sors segített. A Fidesz tagjaként 1998-ban megválasztottak önkormányzati képviselőnek. Bekerültem a jogi bizottságba, ahol rengeteg tapasztalatot gyűjtöttem. Az elnököt, dr. Adorján Mihályt kértem meg, hogy gyakornokként nála dolgozhassak. Tudatosan úgy irányította a munkámat, hogy a szakma széles területét megismerhessem.
– Három éve ügyvéd. Megérte a sok tanulás?
– Ha azt nézzük, mennyi lenne a tanári fizetésem, akkor természetesen többet keresek. De az is igaz, hogy nem 40 óra a munkaidőm, hanem gyakran 50-60. Számomra az is fontos, hogy nincs főnököm. A magam ura vagyok.
A képviselő nem tekinti elvesztegetett időnek a jogi képzettség megszerzése előtti éveket.
– Bár nyolc évvel később lettem ügyvéd, mint más, mégsem gondolom, hogy a más pályán eltöltött évek feleslegesek lettek volna – mondta.
– Bölcsész-szemmel is rá tudok tekinteni a világra. Olyan műveltséget szereztem a bölcsészkaron, melyet a napi munkában is hasznosítok. Nem elég ugyanis a jogszabályokat ismerni. Tudni kell azt is, hogyan működik az a szakterület, melyben alkalmazni akarom a jogot. Ez előnyt jelent a civil szférával, az oktatással kapcsolatos ügyeknél.
Megtérül a tanulásra fordított idő és pénz?
Horváth Gábor:– A szakmunkásképző után főiskolai diplomát szereztem. Voltam edző, sportszervező, dolgoztam a megyei sporthivatalban, ügyvezetője voltam a Hírös Tömegsport Egyesületnek. Másfél évig nem találtam munkát, jelenleg biztosítási alkusz vagyok. A talpon maradáshoz szükségem van a folyamatos megújulásra.
Farkas Szabó Szilvia fodrászmester:
– Szerintem a tanulás a legjobb befektetés, ami biztosan megtérül. Az iparkamara segítségével a közelmúltban szereztem mesterlevelet. Sok hasznos dolgot tanultunk: jogi és vállalkozói ismeretet.
– A szakmunkásképző után főiskolai diplomát szereztem. Voltam edző, sportszervező, dolgoztam a megyei sporthivatalban, ügyvezetője voltam a Hírös Tömegsport Egyesületnek. Másfél évig nem találtam munkát, jelenleg biztosítási alkusz vagyok. A talpon maradáshoz szükségem van a folyamatos megújulásra.
Farkas Szabó Szilvia fodrászmester:
– Szerintem a tanulás a legjobb befektetés, ami biztosan megtérül. Az iparkamara segítségével a közelmúltban szereztem mesterlevelet. Sok hasznos dolgot tanultunk: jogi és vállalkozói ismeretet.
-->