Interjú

2025.05.21. 11:59

Tisztázta a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke, mi a célja az átláthatósági törvénynek

Minden állam féltve őrzi a szuverenitását, aki pedig ezt a törvényt támadja, az az átláthatóság és a magyar szuverenitás ellen van – jelentette ki Lánczi Tamás. A Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke az átláthatóságitörvény-tervezet benyújtása kapcsán adott interjút az Origónak.

Mi indokolta az átláthatóságitörvény-tervezet benyújtását? Milyen konkrét, kirívó esetek miatt van rá szükség? tette fel a kérdéseket a lap munkatársa.

Lánczi Tamás, Szuverenitásvédelmi Hivatal, átláthatósági törvény
Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke az átláthatósági törvénnyel kapcsolatos kérdésekre, valamint a USAID hazai tevékenységéről is beszélt
Fotó: Krizsán Csaba / Forrás: MTI

– A kilencvenes évek elején egy szuverenitásvédelmi szürkezóna alakult ki hazánkban: kiépült a politikai manipulációval foglalkozó, külföldről finanszírozott hálózat, civileket megillető szabadságjogokkal és a sajtószabadság adta lehetőségekkel, de egyértelműen politikai tevékenységet folytat. Hadd említsek egy konkrét, közelmúltbeli esetet:

2022-ben a baloldali ellenzéki pártok lényegében kijátszották, megkerülték a magyar törvényeket, amikor különböző álcivil szervezeteket hoztak létre 

azért, hogy oda csatornázzák be a döntően a USAID-től származó amerikai közpénzeket, amit később saját választási kampányukra használhatnak fel. De mondhatnám az ukrán szolgálatok által folytatott dezinformációs kampányban való részvételt is. 

A USAID-en keresztül is okoztak károkat a hazai médiaegyensúlyban?

– Egy olyan washingtoni központú szervezetről beszélünk, amelynek éves költségvetése legalább négy európai uniós ország GDP-jét előzi meg, dolgozóinak létszáma pedig egy magyar kisváros lakosságával vetekszik.

A USAID egy átláthatatlan finanszírozási rendszeren keresztül évi több millió dollárt juttat el magyarországi nyomásgyakorló szervezetekhez. Hogyan lépett fel ez ellen a Szuverenitásvédelmi Hivatal?

– A Szuverenitásvédelmi Hivatal a létrehozása óta eltelt egy év alatt sikeresen feltárta a nemzetközi nyomásgyakorló hálózat működési modelljét, és rámutatott arra, hogy amerikai – a Demokrata Párthoz kötődő csatornákból érkező –, valamint európai uniós pénzekből indítottak dezinformációs kampányokat, befolyásolták a közbeszédet és igyekeztek nyomás alá helyezni a döntéshozókat. Felfedtük azt is, hogy ezekhez a szervezetekhez legkevesebb 23 milliárd forint amerikai és európai közpénz érkezett az elmúlt években.

Mindez súlyos szuverenitási kockázatot hordoz magában, ráadásul a magyar emberek nem is láthatnak tisztán ebben a kérdésben, hiszen a hálózathoz tartozó nyomásgyakorló szervezetek átláthatatlan struktúrában működnek,

a valós tevékenységüket igyekeznek a társadalom számára elfogadhatónak tűnő közügyek mögé rejteni.

Arról, hogy milyen módszerekkel próbálnak külföldi szereplők politikai befolyást gyakorolni Magyarországon és hogy hány szervezetet, sajtóorgánumot érint majd az átláthatósági törvény a hatályba lépését követően, IDE kattintva tudhat meg további részleteket.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában