2024.12.01. 08:30
Vasárnap parlamenti választásokat tartanak Romániában
Romániában vasárnap parlamenti választásokat rendeznek, amelyeken a kétkamarás parlament képviselői, illetve szenátori mandátumairól dönt az ország 19 millió szavazópolgára megyei pártlistás arányos választási rendszerben.
Pecsétek a romániai a romániai parlamenti választásokon, amelyen a kétkamarás parlament összetételéről döntenek a választópolgárok, az erdélyi Csíkszentkirályon, a Vitos Mózes Általános Iskolában kialakított szavazókörzetben 2024. december 1-jén
Forrás: MTI
Fotó: Veres Nándor
A parlamenti választások során mindenki csak abban a választókerületben (megyében) adhatja le szavazatát, ahol igazolható lakcímmel rendelkezik. A mandátum elosztásban azok a pártok vesznek részt, amelyek országosan megszerzik a voksok legalább öt százalékát, vagy legalább négy megyében 20 százalék fölötti támogatottságot érnek el. A töredékszavazatok sem vesznek el, hanem az országos kosárba kerülnek, majd - helyben vagy más megyében - további mandátumokként hasznosulnak.
Az államfőválasztás eredménye sokakat váratlanul ért: az első forduló győztese egy kevéssé ismert politikus, Calin Georgescu lett – akit évekkel ezelőtt az ellenzéki, rendszerkritikus és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség javasolt miniszterelnöknek – a második helyezett is meglepetést okozott: Elena Lasconi, az ellenzéki, progresszív Mentsétek Meg Romániát Szövetség államfőjelöltje – számolt be róla a Magyar Nemzet.
A közvélemény-kutatások az elnökválasztás múlt heti első fordulója előtt még a Szociáldemokrata Párt (PSD) 30 százalék körüli győzelmét vetítették előre, miután azonban a párt államfőjelöltje, Marcel Ciolacu miniszterelnök nem jutott be a második fordulóba, és - a többi párt által szélsőségesnek tartott Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) korábbi miniszterelnök-jelöltje, az antiszemita és magyarellenes Vasgárdával nyíltan szimpatizáló - Calin Georgescu független jelölt kapta a legtöbb voksot, az utolsó felmérés szerint a PSD támogatottsága drámaian visszaesett, és immár az AUR esélyes a parlamenti választások megnyerésére.
Két kisebb pártnak, Diana Sosoasca EP-képviselő SOS Romania pártjának és a Georgescu mögött álló Fiatal Emberek Pártjának (POT) is jó esélye van átlépni az ötszázalékos parlamenti küszöböt.
A hagyományos jobbközép pártok némiképp visszaszorulhatnak, és helycsere várható közöttük: míg az elnökét, Elena Lasconit második fordulóba juttató Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) megerősödhet, az európai néppárti tagsággal rendelkező Nemzeti Liberális Párt (PNL) parlamenti súlya megfeleződhet.
A magyar politikai szervezetek idén is közösen indulnak a parlamenti választásokon: a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) listáin helyet kapott az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) és a Magyar Polgári Erő (MPE) egy-egy jelöltje is.
Miközben még a múlt vasárnapi elnökválasztás első fordulója körül is teljes a bizonytalanság, december 1-jén a parlament összetételéről döntenek a szavazók.
A romániai elnökválasztás és az akörüli visszaélések kapcsán mindenkit elragadott a hév, de jelenleg az lenne a magyar közösség szempontjából a legfontosabb, hogy most mindenki a parlamenti választásokra összpontosítson – mondta el a lapnak Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet szakértője.
– Rendkívül fontos lenne, hogy egy minél erősebb magyar frakció jelenjen meg a későbbi tárgyalásokon és hogy a magyar lista hatékonyabban képviselje a magyar érdeket – hangsúlyozta Pászkán Zsolt, emlékeztetve:
az RMDSZ neve szerepel a szavazólapon de ebben a listában ott van az Erdélyi Magyar Szövetség és a Magyar Polgári Szövetség is.
Szijjártó Péter: Józan ésszel előre!A külgazdasági és külügyminiszter a közösségi oldalán üzent a választások kapcsán. Szijjártó Péter azt írta: Józan ésszel előre! Hajrá, magyarok!! |
Belföldön 19 ezer, külföldön 950 szavazókörbe várják a felnőtt román állampolgárokat. Voksolni mindenütt helyi idő szerint 21 óráig lehet. Azokban a szavazókörökben, ahol este még sor van, legfeljebb éjfélig meg lehet hosszabbítani a nyitvatartást.