2024.11.25. 07:45
Izrael beleegyezhetett az Egyesült Államok által támogatott tűzszünetbe
Az izraeli–palesztin háború 416. napjának eseményeit ismertető hírfolyamunkban az MTI, a Magyar Nemzet, a Mandiner, a Világgazdaság és az Origo híreiből válogatunk.
Egy izraeli katona Hebron óvárosában, Ciszjordániában 2024. november 16-án
Forrás: Middle East Images via AFP
Fotó: Mosab Shawer
Az amerikai kormány szerint jelentős az előrehaladás az Izrael és Hezbollah közötti tűzszüneti tárgyalásokon
Jelentős előrehaladás történt az Izrael és a libanoni Hezbollah közötti tűzszünetről szóló tárgyalásokon - mondta az amerikai részvétellel zajló egyeztetésekről a washingtoni külügyminisztérium szóvivője hétfőn.
Matthew Miller sajtóértekezletén hangsúlyozta, hogy
miközben közeledtek az álláspontok, a végső részletek kidolgozásra várnak, és a megállapodás nem tekinthető lezártnak, amíg mindkét fél véglegesen el nem fogadja el azt.
„Úgy hisszük, hogy közel állunk" - fogalmazott a szóvivő, aki nem erősítette meg az értesüléseket, hogy a megállapodás egyebek közt 60 napos fegyvernyugvást tartalmaz.
John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági kommunikációs tanácsadója hétfőn újságírók számára tartott sajtóbeszélgetésen hasonlóképpen úgy nyilatkozott, hogy közel áll a megállapodás, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy
az egyeztetések még zajlanak.
Az amerikai illetékesekkel egybehangzóan nyilatkozott Izrael washingtoni nagykövete. Mike Herzog az izraeli katonai rádióban úgy fogalmazott, hogy a harcok lezárása Izrael és a libanoni Hezbollah fegyveresei között „napokon belül" megtörténhet, de még vannak véglegesítésre váró pontok, és hozzátette, hogy egy megállapodás kormányzati megerősítést is igényel. A diplomata szerint az izraeli biztonsági kabinet kedden ülhet össze, hogy megtárgyalja a tűzszüneti tárgyalások eredményét.
A heves esőzések tovább súlyosbítják a menekültek helyzetét Gázában
A téli időszak beálltával érkező heves esőzések tovább súlyosbítják a menekültek helyzetét a háború dúlta Gázai övezetben – hívta fel a figyelmet hétfőn az ENSZ palesztin menekülteket segítő ügynöksége (UNRWA).
Mintegy félmillió ember van veszélyben az árterületeken
– ismertette az UNRWA az X-en.
„A helyzet minden egyes esőcseppel, bombával és csapással súlyosbodik” – tette hozzá az ENSZ-ügynökség.
Vasárnap a Gázai övezet egyes részeiben heves esőzések voltak, megrongálva a harcok elől otthonaikból elmenekült emberek sátrait és egyéb rögtönzött szálláshelyeit – közölte a Hamász palesztin terrorszervezet irányította helyi polgári védelem. Több, alacsonyabban fekvő térséget elöntött a víz, részben azért, mert nincs működőképes csatornarendszer. A közösségi médiában megjelent felvételeken a sátrak között bokáig érő vízben közlekedő gyerekeket lehetett látni.
Az ENSZ adatai szerint a part menti palesztin övezet 2,2 millió lakosának 90 százaléka volt kénytelen elmenekülni otthonából Izrael és a Hamász fegyvereseinek összecsapásai miatt.
Izrael elviekben beleegyezett az Egyesült Államok által támogatott tűzszünetbe
Izrael elviekben beleegyezett egy, az Egyesült Államok által támogatott tűzszünetbe a Hezbollah siíta terrorszervezettel Libanonban, Benjamin Netanjahu miniszterelnök pedig már azon dolgozik, hogyan mutassa be a megállapodást a közvélemény előtt – írja a The Times of Israel izraeli napilap.
A Magyar Nemzet cikke szerint a múlt heti intenzív tárgyalássorozat során a főbb elveket már sikerült tisztázni, azonban több részlet továbbra is kidolgozásra vár.
A javaslat három fázist határoz meg:
a tűzszünetet követően a Hezbollah erői visszavonulnak a Litani folyótól északra, Izrael kivonul Dél-Libanonból, végül pedig izraeli–libanoni tárgyalások kezdődnek a vitatott határterületek meghatározásáról.
A részletek IDE kattintva érhetők el.
Halálbüntetést követel az izraeli vezetőkre Irán legfőbb vallási és politikai vezetője
Halálos ítéletet kellene kiszabni az izraeli vezetőkre, nem letartóztatási parancsot adni ki ellenük
– jelentette ki hétfőn Irán legfőbb vallási és politikai vezetője.
Ali Hamenei ajatollah a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) azon döntését kommentálta, hogy csütörtökön elfogatóparancsot adtak ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, volt védelmi minisztere, Joáv Galant, valamint a Hamász szélsőséges palesztin szervezet egyik vezetője, Ibrahim al-Maszri ellen.
Hamenei az izraeli vezetőkre utalva azt mondta: „Kiadtak egy elfogatóparancsot, ez nem elég. (...) Halálos ítéletet kell kiszabni ezekre a bűnöző vezetőkre.”
Döntésüket az ICC bírái azzal indokolták, megalapozottan feltételezhető, hogy Netanjahu és Galant büntetőjogi felelősséget viselnek egyebek között gyilkosságért, üldözésért, továbbá éheztetésért, amelyet háborús fegyverként használtak a „gázai polgári lakosság elleni széles körű és szisztematikus támadás” részeként.
Az ICC döntését Izraelben felháborodás fogadta, szégyenletesnek és abszurdnak nevezték. A gázai palesztinok viszont reményüket fejezték ki, hogy ez segít majd véget vetni az erőszaknak és abban, hogy bíróság elé állítsák a háborús bűnökért felelős személyeket.
Izrael elutasította a hágai székhelyű bíróság joghatóságát, és tagadja, hogy Gázában háborús bűnöket követett volna el.
A Diab Ibrahim al-Maszri, a Hamász iszlamista terrorszervezet katonai szárnyának főparancsnoka ellen kiadott elfogatóparancs az Izrael elleni 2023. október 7-i támadások során elkövetett tömeges gyilkosságok vádját tartalmazza, amelyek a régóta blokád alatt álló palesztin enklávé elleni háborúhoz vezettek, de magában foglalja a nemi erőszak és túszejtés vádját is.
Izrael bejelentette, hogy júliusban egy légicsapásban megölte Maszrit, más néven Mohamed ed-Deifet, de a Hamász ezt nem erősítette meg, bár nem is cáfolta.
A vasárnapi eseményekről itt olvashat: