Közel-keleti konfliktus

2024.11.08. 21:04

ENSZ: a gázai háború áldozatainak kétharmada nő vagy gyermek

Az izraeli–palesztin háború 399. napjának eseményeit ismertető hírfolyamunkban az MTI, a Magyar Nemzet, a Mandiner, a Világgazdaság és az Origo híreiből válogatunk.

Romos ház előtt palesztin fiúk Túl-Karmban 2024. november 8-án, miután az előző nap az izraeli hadsereg rajtaütést hajtott végre a ciszjordániai városban. Palesztin források szerint egy ember életét vesztette, öt megsebesült

Forrás: MTI/EPA

Fotó: Alaa Badarneh

UNIFIL: nemzetközi jogot sért Izrael a békefenntartók létesítményeinek lerombolásával

Az ENSZ dél-libanoni ideiglenes békefenntartó missziója (UNIFIL) pénteken közölte, hogy létesítményeinek „szándékos lerombolásával” Izrael egyértelműen nemzetközi jogot sért.

A több mint tízezerfős misszió 1978 óta állomásozik Dél-Libanonban, hogy figyelje az ellenségeskedést a Libanont Izraeltől elválasztó „kék vonal” mentén. Izrael és a Hezbollah libanoni síita szervezet között a tűzérségi és a rakétapárbaj ismét kiújult azután, hogy a Gázai övezetet irányító Hamász palesztin iszlamista szervezet tavaly októberben terrortámadást követett el Izrael ellen, és a Hezbollah beszállt ebbe a háborúba a Hamász oldalán. A Hezbollah támadásai miatt Észak-Izrael lakosságát evakuálni kellett. Izrael most októberben szárazföldi támadást is indított az Irán támogatta milícia ellen Libanonban, hogy felszámolja a támadóképességét, és hogy az észak-izraeli lakosok visszatérhessenek lakhelyükre.

Azóta, hogy ez a szárazföldi támadás elindult, az UNIFIL többször is azzal vádolta az izraeli hadsereget, hogy szándékosan támadja az ő támaszpontjait is, lerombolja megfigyelőtornyait, és rálő a békefenntartókra.

Az UNIFIL legutóbb, csütörtökön azzal vádolta meg az izraeli hadsereget, hogy erőgépekkel lerombolta a Rasz-Nakúrában található támaszpontjukat.

„Az, hogy a IDF (izraeli védelmi erő) szándékosan kárt okoz az UNIFIL egyértelműen azonosítható létesítményeiben, a nemzetközi jog és az (ENSZ Biztonsági Tanácsa által 2006-ban elfogadott) 1701. határozat nyilvánvaló megsértése.”

A tegnapi incidens, mint a korábbi hét másik is, nem amiatt történt, mert a békefenntartók kereszttűzbe kerültek, hanem az IDF szándékos és egyértelmű tettei voltak

– közölte az UNIFIL. De a misszió Dél-Libanonban marad „a rá nehezedő elfogadhatatlan nyomás ellenére is”.

Izrael szerint az ENSZ-erők élő pajzsként védelmezik a Hezbollah fegyvereseit, és felszólították az UNIFIL-t, hogy a saját biztonsága érdekében vonuljon ki Dél-Libanonból.

ENSZ: a gázai háború áldozatainak kétharmada nő vagy gyerek egy részleges adatsor alapján

A Gázai övezeti háború halálos áldozatainak csaknem 70 százaléka nő vagy gyerek volt a 2023 novembere és 2024 áprilisa közötti időszakban az alapján, hogy a palesztin terület egészségügyi minisztériuma 34 500-ban adta meg a halálesetek számát, és az ENSZ emberi jogi főbiztosi hivatala ebből egyelőre 10 ezret igazoltnak tekint, és a statisztika alapjául tett meg. Erről szóló jelentését pénteken mutatta be az ENSZ-hivatal, Izrael ENSZ-nagykövetsége viszont határozottan visszautasította azt.

Az ENSZ-hivatal szerint a háborúban a felek a vizsgált időszakban a legkülönbözőbb módokon megsértették a nemzetközi jogot. Ezeknek az eseteknek a nagy része háborús vagy emberiesség elleni bűncselekménynek, a legrosszabb esetekben pedig népirtásnak minősíthetők. A háború, különösen pedig az izraeli hadseregnek az egész övezet elleni „totális ostroma” a legsúlyosabban a civileket sújtotta. Az izraeli erők cselekedetei „példátlan mértékű” halálozást, sebesülést, éhínséget és tömeges megbetegedést okoztak. Ezeket súlyosbította, hogy az izraeli kormány törvényellenes módon és következetesen nem tette lehetővé a humanitárius segítség bejutását a Gázai övezeti civilekhez, az izraeli hadsereg rombolta a polgári infrastruktúrát is, valamint többször és tömegesen arra kényszerítette a civileket, hogy hagyják el lakhelyüket.

Az ENSZ-hivatal a jelentésben elítéli a Hamászt és a többi kisebb palesztin iszlamista szervezetet is jogsértéseikért, amelyek szerinte szintén minősülhetnek háborús vagy emberiesség elleni bűncselekményeknek, mint például a fegyvereseik által elkövetett gyilkosságok, a kínzás, a nemi erőszak és a túszejtés.

Ezeket a bűncselekményeket zömmel egyetlen napon, 2023. október 7-én követték el előre jól megtervezett és összehangolt terrortámadásukkal dél-izraeli települések ellen. Ennek a támadásnak 1206 halálos áldozata volt, főleg civilek, és a terroristák több száz embert elhurcoltak magukkal túsznak a Gázai övezetbe. Ez a támadás váltotta ki a háborút, azt, hogy Izrael hadjáratot indított a Hamász ellen – idézte fel az ENSZ emberi jogi főbiztosának hivatala.

A Hamász egészségügyi minisztériuma nem tesz különbséget a civilek és a fegyveresek között, amikor megadja a halálos áldozatok és a sebesültek számát. Legfrissebb adataik szerint majdnem 43 500 a palesztin halottak száma – olvasható a jelentésben.

Izrael ENSZ-nagykövetsége szerint a hivatal jelentésében „abszurd” következtetésekre jut, és rögeszmésen ördöginek írja le Izraelt.

Ez történt csütörtökön:

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában