Több mint egy éve, tavaly május 1-jén lépett hatályba a közösségi együttélés alapvető szabályairól szóló önkormányzati rendelet. Szemereyné Pataki Klaudia polgármester akkor egy sajtóbeszélgetésen elmondta: korábban az önkormányzat ugyan szabályozta a porták előtti gyommentesítést, a zöldfelületeken való parkolást és más hasonló kérdéseket, de nem volt lehetősége a szankcionálásra. Mint a polgármester fogalmazott: állampolgári szokás nem betartani a szabályokat, ha nincs regulázás.
A közösségi együttélés szabályainak meghatározását a törvény az önkormányzatokra bízta (ugyanakkor olyan tevékenység nem kerülhet a helyi rendeletekbe, amelyet a törvény bűncselekménynek vagy szabálysértésnek minősít). Aki elköveti ezeket a szabálysértéseket (lásd lenti írásunkat), a jegyző közigazgatási bírsággal sújthatja. Ha magánszemélyről van szó, akkor a bírság felső határa 200 ezer, jogi személyek, például cégek esetén viszont 2 millió forint. A Városrendészet közterület-felügyelő munkatársai egyes esetekben helyszíni bírságot is kiszabhatnak, ha az illető elismeri vétkességét, de ez maximum 50 ezer forint lehet, fiatalkorú ilyet nem kaphat.
A kecskemétieket leginkább foglalkoztató téma a fűre parkolás büntetése volt. Szemereyné Pataki Klaudia ezzel kapcsolatban arra kérte a Városrendészetet, hogy legyen három hónap türelmi idő, ezalatt csak figyelmeztessenek a közterület-felügyelők, ha a gépjármű zöldfelületen áll.
A türelmi idő épp egy éve járt le, így kíváncsiak voltunk, az elmúlt egy esztendő milyen tapasztalatokat hozott. Csíkos Imre, a Városrendészet vezetője elöljáróban leszögezte: a rendeletalkotásnak nem a minél nagyobb mértékű büntetés volt a célja, hanem egy lehetőség szankcionálásra azokkal szemben, akiknél más módon nem tudják a kívánt eredményt, a szabálykövetést elérni.
Mint megtudtuk, a városrendészek a türelmi időszakban több mint 1500 figyelmeztetést helyeztek ki gépkocsikra füvön parkolás miatt, ha pedig ott volt a tulajdonos vagy gépkocsihasználó, szóban tájékoztatták a szabályszegésről.
– A figyelmeztetés legtöbbször elérte célját, mivel alacsony volt azon gépkocsik száma, amelyeknél több esetben is kellett intézkedni – nyilatkozta Csíkos Imre, aki több városrészi fórumon is részt vett, hogy elmagyarázza az új szabályokat a lakóknak.
Az új rendelet alkalmazása óta, az elmúlt egy évben közel 1500 esetben kaptak autósok helyszíni vagy közigazgatási bírságot Kecskeméten, mert fűre parkoltak a gépkocsijukkal
Fotó: Bús Csaba / Petőfi Népe
Zöldfelületen várakozás miatt 2017-ben (augusztustól év végéig) 17 esetben, míg az idei első félévben 5 alkalommal szabtak ki helyszíni bírságot. Sokkal több ennél a közigazgatási bírság (mert nem volt ott a gépjárművezető, vagy nem ismerte el a szabályszegést): tavaly 804, idén az első félévben 726 feljelentést tettek a jegyzőnél a városrendészek.
– Az intézkedések következtében megszűntek az áldatlan állapotok több helyszínen is, kiemelten a kórház környékén, a villanegyedben. A felügyelők az arányosság elvét követik, ha a figyelmeztetéssel elérhető a cél, nem szabnak ki büntetést – mondta Csíkos Imre.
Az önkormányzatnál végül tavaly 740, idén pedig eddig 698 esetben indult eljárás fűre parkolás miatt. A büntetések összegéről nincs információnk.
Miért járhat még büntetés, és bírságoltak-e a városrendészek?
- Ha valaki nem gondoskodik az ingatlanját határoló járda, gyalogút, kerékpárút tisztán tartásáról, hó- és síkosságmentesítéséről: nem volt helyszíni bírság, csak szóbeli figyelmeztetések, aminek többnyire eleget tettek; több lakóingatlannál mire sikerült felkutatni a tulajdonost, elolvadt a hó.
- Gazdátlan állat közterületen etetése miatt: nem volt eljárás, csak figyelmeztetés galamb etetéséért.
- Közterület-névtábla vagy házszám beszennyezése, eltakarása, leszerelése, házszámtábla ki nem helyezése miatt: eljárás nem volt, csak sok figyelmeztetés (ősszel lesz egy nagyobb akció).
- Fás szárú növény megcsonkítása miatt: nem volt eljárás, bírság.
- Ha valaki a telekhatár és az úttest közötti zöldfelületet nem tartja karban, nem kaszálja: eljárás nem volt, több esetben jelezték az ingatlantulajdonosnak, aki a megadott határidőben elvégezte a munkát.
- Játszótér nem rendeltetésszerű használata, tiltott módon történő gördeszkázás, görkorcsolyázás, kerékpározás miatt: 4 esetben volt büntetés (tavaly is 2, idén is 2).