2025.03.17. 19:18
Osztrák poloska bánt el a magyar búzával, mór segítséggel
A poloskák elleni háború számos fontos csatáját vívták meg elődeink. A kártevőirtás múltból jövőbe vezető rögös útjának mérföldkövei közül néhányat megtaláltunk. Arról árulkodnak, hogy a poloska ellen vívott harc komoly küzdelmet hozott, sok áldozattal.
Vércincér, csipkebogyómoly és egyéb ismeretlen növényi kártevők lelőhelye a Duna–Tisza köze, adta hírül a Bács-Kiskun megyei napilap 1959-ben. A megye területén végzett rovargyűjtés eredményeinek összefoglalójában azt írja a Petőfi Népe, hogy a gyűjteményben szerepelt például a körtefa egyik legveszedelmesebb kártevője, a vércincér. A kutatók a növényi kártevők megfigyelése során igen érdekes tulajdonságot állapítottak meg az acélkék poloskáról, melyet Kecel és Császártöltés környékén találtak: az acélkék poloska a burgonyabogár lárváit is pusztítja. A poloskairtás itt új értelmet nyert: a poloska által végzett irtást.

Fotó: Shutterstock.com /Illusztráció
Légideszant-akció poloskával
1968-ban arról számolt be a Petőfi Népe, hogy csehszlovák, magyar, francia és olasz tudósok egy poloskafajtát mozgósítottak a kolorádóbogár ellen. A poloska petéit és lárváit repülőgéppel szórták fertőzött burgonyaföldekre. Tudni kell, hogy a poloskalárvák az első napokban még békésen viselkednek, a burgonya nedvével táplálkoztak, de az első vedlés után már a kolorádóbogár petéit kezdik keresni és ezek nedvét szívják ki.
Megtakarítás a kostelepen
Szűcs József, a Tassi Növényvédő Állomás laboratóriumvezetője 1959-ben írt egy mezőgazdasági szaklapba egy poloska elleni védekezésről szóló cikket. Erről adott hírt a Petőfi Népe Bács-Kiskun népességének. Mint kiderült az „Új kártevő a sziki mézpázsiton: a sziki mezei poloska” című dolgozatában Szűcs József a szalkszentmártoni kostelepen végzett vizsgálatairól számolt be. Az általa kidolgozott védekezési módszerrel 200 ezer forint értékű takarmányt sikerült megmenteni.
Osztrák poloska bánt el a magyar búzával, mór segítséggel
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kitörésének évfordulójához közel nem mehetünk el szó nélkül az osztrák poloska dúlása mellett. Az évkönyvek feljegyezték, hogy 1964-ben arra lettek figyelmesek a búza betakarítása után, hogy sajnálatos mértékben nőtt a poloskaszúrt szemek száma Bács-Kiskunban. Különösen a dunavecsei járás területén. Itt a búzaszemek öt százalékát 510 vagonnál, öt és tíz százalék közötti mennyiségét 513 vagonnál, tíz és tizenöt között 573 vagonnál, tizenöt százalék felett 100 vagonnál károsította a poloska A megye búzatermő területeinek 46 százalékán, száz közül öt vagy ennél több szemet ért az osztrák poloska vagy a mórpoloska szúrása.