kerékpár

2019.06.15. 11:30

Kecskemétről indul a 40. Tour de Hongrie utolsó szakasza

Az első Magyar Körversenyt 1925-ben rendezte meg a Budai Kerékpár Egylet. A 87 fős mezőnyből Jerzsabek Károly (MTK) ért elsőként célba, 22:10:36-os idővel teljesítette az 510,5 kilométeres távot (Budapest-Szombathely, Szombathely-Győr, Győr-Budapest).

Borbély Károly

A 2015-ös esztendőben a Balatonföldvárról érkező mezőnyt fogadta Kecskemét

Forrás: Petőfi Népe

Fotó: Zsámbóki Dóra

Bács-Kiskun megyei település eddig hétszer szerepelt egy adott etap start vagy cél helyszíneként a később Tour de Hongrie névre keresztelt viadalon. Először 1964-ben, akkor a 20., jubileumi megméretés (összesen 1117 kilométer) negyedik szakaszának mezőnye érkezett Szolnokról Kecskemétre, majd másnap a hírös városból indult Siófokra. Ezen a körversenyen lengyel, kelet-német, bolgár és osztrák kerekesek is indultak, az összetett győztes Stámusz Ferenc (Újpesti Dózsa) lett (28:18:20).

A következő esztendőben, 1965-ben a Budapestről induló, összesen 908 kilométeres 21. viadal első szakasza ért véget Kecskeméten, majd egy alvás után indult a mezőny a hírös városból Békéscsabára. Nagy hőség volt azon a nyáron, a www.tourdehongrie.hu portál ennek kapcsán a következőt találta az egyik korabeli újságban: „Az országút menti dinnyeföldön a kapa fölé hajló idősebb férfi felegyenesedett, rátámaszkodott a nyelére, kalapját a tarkójára tolva nézett a kormány fölé görnyedő, ziháló tüdejű versenyzők után. Sokáig kísérte a tekintete a tovatűnő kerekeseket, amíg csak kis ponttá nem zsugorodtak a láthatár szélén. Aztán megpökte tenyerét és újból két marokra fogta a kapanyelet. Mint ahogy mozdulatai elárulták, valami ilyesfélére gondolt: akkor már inkább a kapálás...”

Ezzel a körversennyel hosszú időre véget is ért a magyar megméretés, a korszak utolsó Tour de Hongrie győztese a csepeli Mahó László lett (23:01:54).

A 22. Tour de Hongriet 1993-ban rendezték, Kecskemét három évvel később, 1996-ban szerepelt cél-, illetve rajtállomásként. A 812 kilométeres 25. verseny harmadik szakaszának Veszprémből induló mezőnyét fogadta, majd bocsátotta útjára másnap Gyöngyösre. Utóbbi etapot az a Bodrogi László nyerte, aki napjainkra a legeredményesebb magyar kerékpárosává vált. Összetettben az ukrán Andrej Tolomanov (20:09:06) végzett az élen.

A következő két Magyar Körversenyben Kiskunhalas játszott főszerepet. A 26., 1997-es viadal (854 km) harmadik etapjának Siófokról rajtoló versenyzőinek volt a célállomása, majd Gyöngyösre a starthelye. A versenyt Bebtó Zoltán (Stollwerck–FTC, 21:28:55) nyerte.

Az 1998-as megméretésen (1078,5 km) ismét a harmadik szakasz mezőnyét várta Halas, és újra Siófokról. De nem Gyöngyös, hanem Szeged felé bocsátotta útjára. Ekkor állt a körverseny történetében másodszor dobogón Eisenkrammer Károly, aki napjainkban a Tour de Hongrie ügyvezetője. A Postás-Matáv színeiben végzett a harmadik helyen 27:17:49-es idővel, első lett az ukrán Alekszandr Rotar (27:16:24).

Fotó: Zsámbóki Dóra / Petőfi Népe

A 32. Tour de Hongrie (705,4 km) vérkeringésébe újra beszállt Kecskemét. A Balatonföldvárról indulókat fogadta a második etap végén 2005 nyarán, amikor Lengyel Tamás (P-Nívó-Betonexpressz, 16:52:23) lett a végső győztes.

A 2008-as viadal után hét év nélkülözés következett, 2015-ben, a verseny fennállásának kilencvenedik évfordulóján rendeztek ismét Magyar Körversenyt, amelynek végén, első ízben egy luxemburgi kerékpáros ünnepelhetett: Tom Thill (Team Differdange-Losch), aki 15:31:02-es idővel teljesítette a 702 kilométeres távot. Kecskemét ismét Balatonföldvárról várta a mezőnyt, és újra a második szakaszban.

Vasárnap pedig az ötödik, utolsó szakaszra indulnak a 40. Tour de Hongrie (169 km) kerekesei a hírös városból, hogy célba érjenek Székesfehérvárott.

A megyei útvonal

A 40. Tour de Hongrie 5., utolsó szakaszát vasárnap teljesítik a versenyzők. A Kecskeméttől Székesfehérvárig tartó 169 kilométeres távnak 10.30 órakor vág neki a mezőny a kecskeméti városházától (Katona József tér). Elindulnak a Cifrapalota felé a kiskörúton, majd a Dobó körút előtti körforgalomnál rátérnek a Petőfi Sándor utcára és Kadafalva felé veszik az irányt (Dózsa György út, Izsáki út), ahová várhatóan 10.45-re érnek, innen kezdődik az időmérés. A mezőny Ballószög (10.49 óra), Ágasegyháza (11.06), Izsák (11.17), Kisizsák (11.26) érintése után rátér az 52-es főútra, majd Soltot (11.55) elhagyva kilép Bács-Kiskun megyéből. Az említett szakaszon közúti forgalom korlátozására kell számítani.