2025.04.12. 09:06
Az izsáki költőnő verseivel szeretné jobbá szeretni a világot
Április 11-én, a magyar költészet napja alkalmából különleges hangulatú verses estet tartottak az Izsáki Szily Kálmán Könyvtárban. Az esemény apropóját nemcsak a költészet ünnepe, hanem József Attila születésének 120. évfordulója is adta, melyre egy megható megemlékezéssel nyitották az estet.
A jelenlévők figyelmébe ajánlották az Nyáry Krisztián: Így szerettek ők című szerelmeskönyv-sorozatát, amely híres magyar írók és költők szerelmi életét mutatja be. Kiemelten foglalkoztak azzal az epizóddal, amely József Attila és Kozmutza Flóra kapcsolatát dolgozza fel. Flóra – aki egyébként három költő életében is meghatározó szerepet játszott – mély nyomot hagyott József Attila költészetében is.

Fotó: Orosz Fanni
Nem volt összejövetel József Attila nélkül
Az est során meséltek az izsáki kötődésű Lászlóffy Csabáról is, aki 1976-ban személyesen találkozott Illyés Gyulával. A két irodalmár egy bográcsozás alkalmával beszélgetett József Attiláról, ami különleges színt adott a visszaemlékezésnek.
Az izsákiak büszkék költőnőjükre
A program díszvendége az izsáki költő, Termul Brigitta volt, aki személyes vallomással nyitotta meg előadását. Elmondta, hogy fiatalon nem tudott kapcsolódni a versekhez – úgy érezte, még nem ért meg a költészet befogadására. Az élet nehézségei azonban új utat mutattak számára: amikor a család nyüzsgéséből magányba került, a szavakhoz fordult vigaszért. Sosem tervezte, hogy írni fog, de a veszteségek és az önkeresés idején a költészet vált gyógyító erejű társává.
Ebből a belső átalakulásból született meg első verseskötete is, Szeresd jobbá a világot címmel. A cím önmagáért beszél – egyfajta ars poetica, üzenet arról, hogy a világban való jóság és együttérzés nem csupán lehetséges, hanem szükséges is. A kötet versei arról tanúskodnak, hogyan lehet a fájdalomból, veszteségekből, magányból is reményt és szeretetet kovácsolni. Brigitta vallja, hogy a művészet – különösen a költészet – eszköze lehet annak, hogy ne csak saját sebeinket gyógyítsuk, de mások számára is utat mutassunk.
Különleges meglepetéssel készült
Az est során a költőnő felolvasta József Attila A mámor című versét, majd saját műveit is megosztotta a közönséggel, köztük egy erre az alkalomra írt verset, valamint egy meghitt asztali áldást is.
A könyvtár rendezvénye méltó módon tisztelgett a költészet és a magyar irodalom nagyjai előtt, miközben teret adott egy helyi alkotó mélyen emberi és inspiráló történetének is. Az este üzenete egyértelmű volt: a vers nem csupán irodalom, hanem híd az emberek között, és eszköz arra, hogy valóban jobbá szeressük a világot.