Kecskemét

2025.03.19. 08:12

Különleges időutazást nyújt a legendás fotóriporter emlékkiállítása – galériával, videóval

A kecskeméti városháza galériájában kedden új tárlat nyílt. Kecskemét – Tóth Sándor lencséjén keresztül című kiállítás a közelmúltban elhunyt neves fotográfusnak és munkásságának állít emléket. Tóth Sándor fotóriporter a Petőfi Népe munkatársa volt évtizedeken át.

Kecskemét ikonikus személyiségét rengetegen ismerték, a szakma nagy kiválósága volt, évtizedeken át a Petőfi Népe fotográfusaként járta a várost, a megyét. Tóth Sándor fotóriporter idén töltötte volna be a 90. születésnapját. 

Tóth Sándor fotóriporter, tárlat, Kecskemét,
Tóth Sándor fotóriporternek állít emléket a tárlat
Fotó: Sebestyén Hajnalka

Képei művészi igényességgel mutatják be a város múltját

Tóth Sándor a Petőfi Népe fotóriportere, rovatvezetője volt. A lapnál az 1950-es évek végén kezdett dolgozni, egészen 1993-as nyugdíjba vonulásáig. Képei művészi módon mutatják be a város elmúlt évtizedeit, 1958-tól 2006-ig. 

Fotói adják az alapot a város digitális fotóarchívumának

Életművét továbbörökítik az utókornak. Hatalmas fotógyűjteményének egy részét a Katona József Könyvtár korábban már digitalizálta, bárki számára elérhető. Most azonban, Bán János alpolgármester kezdeményezésére készül a kecskeméti helytörténeti digitális fotóarchívum, melynek első jelentős tételét adja majd Tóth Sándor hagyatéka, melyet gyermekei az önkormányzatnak ajánlották fel. A több százezer képkocát tartalmazó hagyatékát jelenleg a Katona József Könyvtár és a Katona József Múzeum közösen dolgozza fel. 

Tóth Sándor fotóriporter fotópárjai legendásak

A városháza galériájában megnyílt tárlat Tóth Sándor kiváló fotóiból mutat be néhányat. A fotópárok különlegessége, hogy ugyanazokat a helyszínekről készültek az 1960-as és 70-es években, majd 2000-ben, bemutatva a város fejlődését. A tárlaton emellett a fotózáshoz kapcsolódó korabeli tárgyak is megtekinthetők. 

A családja is részt vett a tárlaton

A kiállítás megnyitóján Ladics Mónika, a városháza irodavezetője köszöntőjében külön üdvözölte Tóth Sándor családját, köztük a három lánya közül Csillát és Katát, valamint egyik unokáját. A tárlatot Öveges László, Kecskemét város főépítésze nyitotta meg, aki maga is elismert fotóművész. 

Országos sajtópályázaton is nyert

Öveges László felelevenítette Tóth Sándor életét, majd rátért a munkássága méltatására, kiemelve a híres Szürke ló halála sorozatát, mellyel 1976-ban a MÚOSZ Az év legjobb sajtófotója pályázatán riport kategóriában első díjat nyert. 

Kiemelte: Tóth Sándor az ihletett képíró tudta mikor kell megállni, megörökíteni egy-egy pillanatot. Látni a változást, jó esetben a fejlődést, átélni, megörökíteni a mulandónak, az illanónak tűnő szépségét. Látni a változást, átélni a maradandót. A kiállítás képein is ott feszül a kecskeméti évtizedeken átívelő múlt, ott a változás szelleme. Mindezek a város iránti tiszteletben, szeretetben fogant fotók. 

Megörökítette a város és a megye pótolhatatlan pillanatait

A városháza galériájában a tárlat április végéig megtekinthető. A fotók és relikviák mellett az életrajza is elolvasható. 

„Tóth Sándor (1935-2024) 1935. szeptember 3-án született Újkécskén (ma Tiszakécske). Eredetileg kutatóvegyésznek készült, de a sorkatonaság után a fotózás mellett kötelezte el magát. 1957-ben fotószakmunkás-vizsgát tett. Előbb nagynéni tiszakécskei műhelyében dolgozott, majd még ebben az évben a kecskeméti Ofotért fotólaborjának vezetője lett. Itt került kapcsolatba a megyei napilap, a Petőfi Népe szerkesztőségével, és rendszeresen küldte fotóit a lap sport- és kulturális rovatába. Hamarosan az újság munkatársa.

Fél évszázados tevékenysége alatt több ezernyi fotót készített, melyeken az elmúlt történelmi korszak, a város és a vidék megörökített, pótolhatatlan pillanatai szerepelnek. Munkásságát 2010-ben Bács-Kiskun Megye Művészeti Díjával ismerték el. Munkásságának egy része 2021 óta már a Kecskeméti Települési Értéktár része.”

Tisztelgés a munkássága előtt, és egyben időutazás

Tóth Sándor egész életét Kecskemét dokumentálásának szentelte. Képei művészi igényességgel mutatják a város épített örökségét, ikonikus helyszíneit és a mindennapi élet lenyomatait. A kiállítás így nemcsak tisztelgés a fotóművész előtt, hanem egyben vizuális időutazás is, Kecskemét történetének egy darabja, amelyet az ő lencséjén keresztül ismerhetünk meg.

 


 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában