2025.03.21. 19:32
Zene nélkül a lélek csak vergődik – ezt ismerte fel a hungarikum megálmodója – videóval
Jubileumát ünnepli a zenepedagógia egyik legfontosabb alapeleme. A Kodály-módszer elnevezésű értéket ugyanis 2017. március 21-én nyilvánították hungarikummá.
A hungarikum olyan magyar érték, amely különleges, egyedi, jellegzetesen magyar és a magyarságra jellemző szellemi, kulturális, gazdasági vagy természeti örökség részét képezi. A Kodály-módszer, mint zenepedagógiai érték 2017. március 21. óta hungarikum, illetve 2016 decemberében felkerült az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Jó Megőrzési Gyakorlatok Jegyzékébe is.

Fotó: Fortepan / Kutas Anna
A Kodály-módszer filozófiájának megálmodója volt Kodály Zoltán
A Kodály-módszer, mint zenepedagógiai kifejezés és módszertan a világ minden pontján ismert. Azt viszont talán kevesen tudják, hogy ezt a módszert nem Kecskemét szülöttje, Kodály Zoltán dolgozta ki.
– Valóban így terjedt el, hogy Kodály-módszer, de a mai gyakorló zenepedagógusok rögtön kiegészítjük azt, aki ezt a módszert Kodály-módszerként emlegeti, ugyanis Kodály Zoltán maga – aki fantasztikus zenész, nyelvész, zeneszerző, népzenekutató és zenetanár volt – lépésről lépésre haladó didaktikát, módszert sosem dolgozott ki. Ő egy fantasztikus filozófiát álmodott meg és képviselt egész élete során. Erre manapság úgy szoktunk hivatkozni, hogy Kodály-koncepció. Ezen filozófia alapján, az ő általa felkért pályatársai dolgozták ki azt a módszertant, amit nemcsak hazánkban, hanem szerte a világon alkalmaznak – tájékoztatta hírportálunkat Szirányi Borbála, a nemrégiben felújított kecskeméti Kodály Intézet oktatója.
Mi a lényege ennek a koncepciónak?
Szirányi Borbála erre a kérdésre Kodály Zoltánt idézte. – A legfontosabb, hogy a zene legyen mindenkié, ahogyan Kodály is mondta. Kodály Zoltán osztozott az ókori görögök tanításfelfogásán, miszerint ahhoz, hogy egészséges emberré váljunk, három területet kell párhuzamosan nevelünk.
- a szellemünket a tudományok, a nyelvek és a matematika által
- a testünket a sportok révén
- és a lelkünket a különböző művészetek és kimondottan a zene által.
Ezért mondta Kodály azt, hogy hiába tanulnak a gyerekek sok matematikát és sportolnak, ha a lélek nincs megfelelően ápolva és gondozva, a felnövő generáció nem lesz egészséges – mondta a Kodály Intézet oktatója.

Fotó: Vizi Zalán
Az iskolarendszerben ezáltal kötelezővé vált az ének oktatása, de milyen eszközzel tud legegyszerűbben a zene mindenkié lenni? – Az emberi hang a legalkalmasabb erre, hiszen az mindenkinek van. A hangszer tanulása régebben a kiválasztott keveseké volt. Az énekléssel több készségünket, különösen a hallásunkat tudjuk fejleszteni. Ez vezet tovább a következő gondolathoz, hogy énekeljünk, de mit? Kodály Zoltán Bartók Bélával elindult országot járni, hogy összegyűjtsék a magyarok fantasztikus népzene kincsét.
Szirányi Borbála végezetül hozzátette, a zene oktatását minél hamarabb kell elkezdeni, ahogyan Kodály is mondta, már 9 hónappal a szülés előtt.