Kiskőrös

2025.01.01. 17:16

Páratlan ajándékkal kedveskedtek a Petőfivel egy napon született gyermekeknek – galériával

Huszonhetedik alkalommal rendezték meg Kiskőrösön a Petőfi-szilveszter programját. A Petőfi-kultusz keretében az óév utolsó napján emlékeztek a helybéli polgárok a város nagy szülöttjére, Petőfi Sándorra.

A Petőfi-kultusz keretében kedden megemlékeztek Petőfi Sándorra Kiskőrösön. Közismert tény, hogy a magyarság legismertebb költőjét 1823. január 1-én keresztelték meg a kiskőrösi evangélikus templomban. A kis Alexander, Stephanus Petrovics és Maria Hruz gyermekeként látta meg a napvilágot. A kiskőrösi evangélikus anyakönyvben ez olvasható. A gyermek valószínűleg előző nap születhetett a mai főtéren álló egykori családi házban, azaz szilveszter napján, ezért is tartották a huszonhetedik Petőfi-szilvesztert az óév utolsó napján Kiskőrösön. A rendezvénysorozat a múzeumi kiállító teremben kezdődött, ahol az érdeklődők a János vitéz születésének 180. évfordulójára elkészült kiállítást tekinthették meg, amelyet dr. Váraljai Anna művészettörténész nyitott meg. Az időszaki kiállítás a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum, illetve Krámer Iván gyűjteményének anyagaiból állt össze. –

Petőfi-kultusz, szilveszter, Petőfi Szülőház
Domonyi László polgármester a Petőfi-kultusz jegyében készített tortával
Fotó: Barta Zsolt

A Petőfi-kultusz hatása erős a városban

A művészettörténész méltatta a János vitéz elbeszélő költeményt, amelyet a világ számos nyelvére lefordítottak, majd kitért arra, miszerint közel 600 kortárs képzőművészeti alkotással rendelkezik a múzeum, amelyek a Petőfi-kultuszt erősítve születtek. Ezt követően a tárlatnyitó után Domonyi László polgármester adta át azoknak a gyerekeknek a város ajándékát, akik szülei elfogadták a település elöljáróságának a meghívását december 31-e délutánjára. Mintegy 173 magyarországi család kapott meghívót az ünnepi programra. Ezek olyan családok voltak, amelyek egyéves gyermekeik Petőfi Sándorral azonos napon, azaz január 1-én látták meg a napvilágot. Számukra készült ugyanis az az egyedi, kereskedelmi forgalomban nem kapható számozott, névre szóló verseskötet, amely Petőfi Sándor összes művét tartalmazza. Akik nem tudtak eljönni, de igényelték a kötetet, azok a következő hetekben kapják meg Kiskőrös ajándékát. 2024-ben 173-an születtek, akik közül 7-en jelezték, hogy személyesen vesznek részt a kötetátadó ünnepségen.

A program oklevelek átadásával folytatódott, amelyeket azok a magánszemélyek és cégek kapták, akik támogatták az új Petőfi-szobor felállítását. Mint ismert, Tóth Dávid szobrát avatták fel éppen egy éve a város központjában, az akkori Petőfi-szilveszter keretében néhány méterre a szülőháztól. Ez a polgárok és a cégek adakozásából készült el, akárcsak a világ első Petőfi-szobra, amely a múzeum kertjében található. 

Domonyi László polgármester mintegy 100 támogató polgár és cég nevét olvasta fel a közönség előtt a rendezvényen. Azok kaptak díszokleveleket, akik nagyobb összegekkel járultak a szobor felállításához. A múzeumi program végén egy tortát szegett meg a város első embere, amelyre a cukrász a János vitézben szereplő huszárokra emlékeztető – ehető – képet varázsolt. A Petőfi-tortából bőven jutott kicsiknek és nagyoknak egyaránt. 

Később a megemlékezők a szülőház elé sétáltak, hogy részt vegyenek azon a megemlékezésen, amelyen a polgármester tett fogadalmat a Petőfi-kultusz erősítése érdekében. Ennek keretében megemlítette, hogy a tavalyi fogadalmat megvalósították Kiskőrösön. Petőfi Sándor halálának és az 1848-49-es forradalom 175. évfordulójának alkalmából tudományos konferenciát rendeztek a korszak ismert kutatóinak a részvételével. Ennek a szakmai anyagát pedig egy kötetbe rendezték. Az elhangzott előadások anyagát 2025. március 14-én mutatják be a közönségnek. A polgármester az óév utolsó napján újabb fogadalmat tett: így 2025-ben Jókai Mór születésének a 200. a Petőfi Szülőház megnyitásának a 45. évfordulójához kapcsolódva elhelyeznek egy márványtáblát kőbe vésve a két jeles dátumot. Megígérte, hogy támogatja a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeumot abban, hogy megjelentessenek egy, a Jókai Mór és Petőfi Sándor barátságáról szóló kiadványt, és a 2025-ös évben olyan programokat valósítsanak meg, amelyekkel tiszteleghet a város az írófejedelem emléke előtt. 

A szabadtéri rendezvény után az megemlékezők az evangélikus templomba mentek, ahol Arató Loránd evangélikus igazgató, lelkész évzáró áldásban részesítette a megjelenteket, akik megtekinthették Petőfi Sándor anyakönyvi bejegyzését. A nap a Szilveszter Társulat színházi előadásával zárult.


 


 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!