Kecskeméti Katona József Könyvtár

2024.12.10. 06:50

Több mint száz gyermek énekelt együtt a Kossuth-díjas népzenésszel

Versekkel, énekekkel telt meg pénteken a kecskeméti Katona József Könyvtár különterme. Sebő Ferenc, Kossuth-díjas népzenésszel találkozhattak a gyerekek.

Száll a világ lepke-szárnyon címmel Sebő Ferenc Kossuth-díjas népzenész, a Nemzet Művésze és Soós Réka, a Sebő Együttes Junior Prima díjas népdalénekese volt a Katona József Könyvtár vendége az 1000 éve Európában, 20 éve az Unióban című programsorozat keretében.

Sebő Ferenc, Kecskemét, könyvtár
Sebő Ferenc, Kossuth-díjas népzenésszel találkozhattak a gyerekek
Fotó: Beküldött fotó

120 diák találkozhatott Sebő Ferenc népzenésszel

Virág Barnabás, a könyvtár igazgatóhelyettese elmondta: a rendhagyó zenés irodalom órán az érdeklődő felnőttek mellett négy iskola – az Arany János Általános Iskola, a Piarista Általános Iskola, a Zrínyi Ilona Általános Iskola és az Akácvirág Waldorf Általános Iskola – közel 120 diákja vett részt. A program a Kulturális és Innovációs Minisztérium, valamint a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósult meg.

Énekeltek és verseltek

A művészek több dallam alkalmával is bevonták a gyermekeket a műsorba. A Beültettem kiskertemet a tavasszal kezdetű népdal közös eléneklését követően a vendégek Csokonai Vitéz Mihály: Alku című versét énekelték el ugyanarra a dallamra. Sebő Ferenc bemutatta közönségének a tekerőlantot és annak kíséretével énekelte: Mindenkinek van babája, csak énnekem nincsen. József Attila: Harmatocska című versét követően Soós Réka székelyföldi népdalokkal készítette elő a tragikus sorsú költő Tedd a kezed című költeményét, amit az erdélyi népzenében oly gyakori, zsoltártípusú dallammal énekeltek.

Sebő Ferenc, Kecskemét, könyvtár
Sebő Ferenc Kossuth-díjas népzenész, a Nemzet Művésze és Soós Réka, a Sebő Együttes Junior Prima díjas népdalénekese volt a Katona József Könyvtár vendége
Fotó: Beküldött fotó

A népzenész egy tévhitet is eloszlatott

Sebő Ferenc felhívta a figyelmet a tévhitre, miszerint Weöres Sándor a gyermekek költője volt. Weöres nem írt verset a gyerekeknek: a költő álláspontja szerint ők csak kicsik és nem hülyék. Ő verseket írt, ezek között voltak, amik tetszettek a gyerekeknek. Derűs pillanatokat szerzett, amikor A galagonya után a dallamra Békés Márta: A bús tanító panaszai című költeményét énekelték.

Sebő-változat is elhangzott

A Bóbita, bóbita táncolt sokan Halász Judit feldolgozásában ismerik, most azonban egy Sebő-változatot ismerhetett meg az ifjúság a kecskeméti könyvtárban. Az adventi időszakra tekintettel Soós Réka egy az ünnepkörnek megfelelő népdalt is tanított a gyermekeknek: Betlehemnek pusztájába, pásztorok vigyázásába.

A jó hangulatú előadás során a népdalénekes hegedűn közreműködött, Sebő Ferenc pedig gitáron és tekerőn is játszott, de volt, hogy a klarinét vagy épp Weöres Sándor jellegzetes hangját utánozta. A programot a művészek a kortárs magyar szerző, Varró Dániel: Este fél kilenckor című tartalmában ízig-vérig mai, de egy 3000 ezer éves görög formában írott versének előadásával zárták.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!