Ráday Múzeum

2024.11.04. 20:20

Több száz éves borospoharakkal nyűgözték le a látogatókat a Múzeumok Őszi Fesztiválján – galériával, videóval

Rendhagyó műtárgybemutatót rendezett a Ráday Múzeum hétfő délután. A Múzeumok Őszi Fesztiválja záróeseményeként tartott tárlatvezetésen a múzeum több száz éves bortartó edényeit, és borospoharait tekinthették meg az érdeklődők, amit a református gyülekezetek használtak. Külön szekcióban mutatták be a reformáció előttről származó, díszes, katolikus liturgiában, majd később a református szertartás alatt használatos edényeket, és láthatók voltak a kecskeméti és a szabadszállási gyülekezet edényei is.

Horváth Péter

A Múzeumok Őszi Fesztiválja keretében tartott tárlatvezetés nyitányaként az 1806-ban épített, Soltvadkertről 25 évre a múzeumba letétbe helyezett, restaurált Mertz orgonán Vass-Eysen Ákos beosztott kántor, a múzeum munkatársa adott elő két darabot, majd dr. Fogarasi Zsuzsa művészettörténész, múzeumigazgató és Ötvös Nagy Ferenc ötvös-iparművész hozták közelebb a közönséghez a gyönyörű tárgyakat. 

Múzeumok Őszi Fesztiválja, tárlat, Ráday Múzeum, borospohár
A Múzeumok Őszi Fesztiválja egy lenyűgöző tárlatot hozott magával
Fotó: Bús Csaba

Fogarasi Zsuzsa elmondta, hogy eredetileg a céhek közössége használta a nagyméretű bortartó edényeket, köztük több míves, sőt aranyozott darabot, melyek jelentős értéket képviseltek. Azonban a gyülekezetek részéről is felmerült az igény ilyen edények használatához, természetesen liturgiai céllal, az úrvacsora kapcsán. Az ilyen nagyméretű, nemesfém edények használatát a leggazdagabb gyülekezetek sem tudták megengedni maguknak, ezért gyakran használtak ónból készült bortartót, illetve borospoharat, ami még mindig igen drága volt, ezért agyagedények is használatban voltak, melyek szintén láthatók a tárlaton.

A Múzeumok Őszi Fesztiválja záróeseményét borkóstolóval kötötték egybe

Boros kelyhek is megcsodálhatók a kiállításon, a legrégebbi darabok a 16. századból származnak. Sztárai Mihály reformátor, prédikátor és költő kelyhe is megtalálható a gyűjteményben, mely a 80-as években került a Rádayba Nagydorogról. Érdekessége, hogy nem református ornamentikájú darabról van szó, hanem katolikus-gótikus díszítésű kehelyről, mely Kecskemétre kerüléséig évszázadokon át használatban volt liturgikus céllal, az úrvacsora osztásakor. Fogarasi Zsuzsa elmondta, hogy a talpas poharak a reformáció újításai, és a kecskeméti ötvösök a 16. századtól készítették ezeket az öblösebb darabokat.

Ezt követően Ötvös Nagy Ferenc időrendben kalauzolta végig a látogatókat a gyűjtemény darabjai között. A tárlatvezetés után a Kunsági Női Borrend a Birkás Borház tételeiből tartott borkóstolót.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!