Múltidézés

2024.11.24. 14:42

Egy régi felvétellel tekintünk vissza a halasi csipkekészítő műhelybe – videóval

A filmhiradokonline.hu segítségével visszaidézzük, régen hogyan varrták a halasi asszonyok a csipkét. Nem csak itthon, de külföldön is nagy figyelmet kap napjainkban is a halasi csipke.

Először 1902-ben jelent meg a halasi csipke, azóta a magyar iparművészet fontos része. A 20. században vált méltó vetélytársává a brüsszeli és a velencei csipkének. 

halasi csipke, csipkevarrás, Kiskunhalas
A halasi csipke mindig is nagy figyelmet kapott
Fotó: Pozsgai Ákos / archív-felvétel

A halasi csipke minden évben új motívumokkal bővül

A csipkevarrás egyedülálló technikája nemzedékről nemzedékre száll, és ezt tudást a Csipkeház kiváló népi iparművészei alkotják meg Kiskunhalason. A technika több mint 120 éves, mégis minden évben új motívumokkal bővül, melyekben a hagyomány a jelen kor értékeivel társul.

A halasi csipke nemcsak egy alkotás, hanem Magyarország nagykövete is a világban. Számos kiválóság kapott halasi csipkét a magyar állam ajándékaként, mint IV. Károly és Zita királyné, Julianna holland királynő, Hitachi japán hercegnő, a libanoni és a ciprusi köztársasági elnök felesége, a japán császárné, II. Erzsébet brit uralkodó, Bush amerikai elnök felesége és a jordán királyné. Halasi csipkét adhattunk át 1996-ban II. János Pál pápának is – olvasható a halasicsipke.hu oldalon.

Korábban Ferenc pápa is kapott halasi csipkét ajándékba

Az 1902-ben életre keltett kézzel varrott halasi csipkét története során első ízben 2016-ban adományozta a város egy államfőnek, a megajándékozott pedig maga Ferenc pápa volt, Vatikán állam vezetője.

halasi csipke, Kuris István László, Ferenc pápa
Kuris István László Kiskunhalas alpolgármestere, ahogy 2016. március 12-én átadta Ferenc pápának a város ajándékaként a halasi csipkéket
Fotó: baon.hu / archív-felvétel

Miklósa Erika is szívesen viseli a halasi csipkével díszített ruháját

Mint ahogyan arról korábban beszámoltunk, a kiskunhalasi születésű Miklósa Erika, a Magyar Állami Operaház Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas énekművésze is kapott korábban a Halasi Csipke Közalapítványtól egy halasi csipkével díszített ruhát, amelyet Hrivnák Tünde divattervező álmodott meg. Az énekesnő ezt a holmit viselte, amikor 2021. szeptemberében fellépett az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszuson, amelyet Ferenc pápa celebrált. Miklósa Erika ezen a rendezvényen szólistaként énekelt.

halasi csipke, Miklósa Erika
Miklósa Erika, kiskunhalasi születésű Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas opera-énekesnő a Kiskunhalasi Semmelweis Kórház a Szegedi Tudományegyetem Oktatókórház jótékonysági koncertjén 2021-ben
Fotó: Pozsgai Ákos / archív-felvétel

A halasi csipke lenyűgözte a japán és az olasz közönséget is

Mint ahogyan arról korábban beszámoltunk, Magyar Kulturális Fesztivált rendeztek Tokióban október végén, Magyarország tokiói nagykövetsége és a Liszt Intézet Magyar Kulturális Központ szervezésében, ahova a halasi csipkét is meghívták. Bemutatták Hrivnák Tünde divattervező, a Hungarikum, Magyar Örökség-díjas halasi csipke inspirálta divatkollekcióját is, amely nagy érdeklődést keltett a kifinomult ízlésű japán közönség körében.

A filmhiradokonline.hu több Kiskunhalason készült videót is megőrzött, keresésünk során egy 1929. decemberében készült videót is találtunk, amely bemutatja a régi halasi csipkeműhelyt.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!