Néprajzkutató

2024.11.12. 11:23

Dr. Kálmán Lajos munkássága előtt tiszteleg az emlékkiállítás Szabadszálláson – galériával, videóval

Szabadszállás egyik nagy szülöttjére, a főiskolai ének-zene tanárra, az Életfa-díjas népzenekutatóra, orgonaművészre, zeneszerzőre, Kecskemét város díszpolgárára, dr. Kálmán Lajosra emlékeztek a hétvégén Szabadszálláson. A nagy tudású polihisztor tiszteletére nyílt emlékkiállítás a helyi művelődési ház galériájában. A tárlatot Horváth Balázs, a Szabadszállási Települési Értéktár Bizottság elnöke nyitotta meg. A bemutatott anyagokat, tárgyakat a tanár úr lányai, dr. Kálmán Flóra és dr. Koncz-Kálmán Zsuzsa biztosították.

Horváth Balázs az emlékkiállítás megnyitóján elsőként a szabadszállási születésű dr. Kálmán Lajos életútját idézte fel majd méltatta munkásságát. – Kálmán Lajos a szülői házban a kultúra tiszteletét, az iskolában a kötelességteljesítés gyönyörűségét, a faluban a hagyományokat, szokásokat tanulhatta meg. A szabadszállási ház padlásán a ládákban kutakodva került a kezébe nagyapja, Kálmán Farkas református lelkész kéziratos dalgyűjteményének 15-20 lapja. Már akkor fölfigyelt gyönyörű dalainkra, melyeknek később gyűjtője lett. Kálmán Lajos nagy tudású polihisztor volt, azonban önmagát szerényen „igric-tanár”-nak, énekmondó-tanárnak nevezte. Életművében fellelhető a népdalgyűjtés, a népzenekutatás, az oktatás és a pedagógiai tevékenység, mindezekkel együtt küldetésének tartotta a népzene terjesztését, a kórusvezetői-, kórus szervezői és zeneszerzői szolgálatot, az egyházi zeneanyanyelv kutatását, az egyházi zeneszerzői és református presbiteri tevékenységet – fogalmazott Horváth Balázs.

emlékkiállítás, Dr. Kálmán Lajos, néprajzkutató
Dr. Kálmán Lajos munkássága előtt tiszteleg az emlékkiállítás Szabadszálláson
Fotó: Gulyás Sándor

Az emlékkiállítás képeket és kéziratokat is bemutat

Kálmán Lajos az új dalok feltárása érdekében kerékpárral járta Kecskemétet és a környező településeket, innen ragadt rá a kerékpáros népdalgyűjtő név. Nevéhez fűződik a Kecskeméti Népzenei Találkozók sorozatának elindítása.

Kálmán Lajosnak családilag kettős kötődése volt településünkhöz, hiszen szintén szabadszállási származású volt a Tanítóképzőben dolgozó Fábián Flóra tanárnő is, akit feleségül vett. Számunkra legnagyobb, napjainkban is élő érdeme, hogy egy olyan – immár bő fél évszázada létező – népdalkört indított útjára, s irányította lépteit, mint a Kiskun Népdalkör, melynek vezetője volt. Ezt a helyet örökölte meg a népdalkör élén Kovács Imréné, Margitka, aki szívét lelkét beleadva igazgatta az elmúlt jó néhány évtized dalos munkáját, mellyel méltán érdemelte ki a Bács-Kiskun Vármegye Közösség-Fejlesztéséért Díjat – emelte ki Horváth Balázs.

Az emlékkiállítás anyagában kitüntetések, érmek, oklevelek, iskolai bizonyítványok, szakmai munkássága, kéziratok, könyvek, cikkek, fényképek kaptak helyet. A tárlat november végéig tekinthető meg az intézmény nyitvatartási idejében.


 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!