2024.08.09. 06:50
Sikeres a Garai Népművészeti tábor – galériával, videóval
A 18. Garai Népművészeti táborban idén 130 gyerekkel és felnőttel dolgoznak, néptánc, ének, hangszer és ringató foglalkozásokon augusztus 4–9. között. A gyermekek egy része helybéli, de jöttek Vaskútról, Bajáról, Bácsszentgyörgyről, Bácsborsódról, Kiskunmajsáról, Jánoshalmáról és távolabbi vidékekről is.
A Bukovinai találkozások fesztivál szomszédolás programmal indult idén a 18. Garai Népművészeti tábor augusztus 4-én. A nyári színpadon a vajdasági csoport Pendergő Tamburazenekar műsorát és a Belgrád melletti Pancsováról érkezett a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület bemutatóját nézhette meg a közönség. Az előadásokat követően a helyi táncosok is felléptek.
– Felnőttkorba lépett a táborunk. A korosztályt tekintve hároméves kortól kilencvenkilenc éves korig jöhetnek hozzánk az érdeklődők. Van egy bölcsis, óvodás csoportunk, ezen kívül a táncosok között van egy elsős, másodikos és harmadikos csapatunk, egy negyedikes és ötödikes csoportunk, valamint egy ifjúsági és a délutáni ifjúsági-felnőtt korosztály. Az ének közösen zajlik. Aki zenét szeretne tanulni délután csatlakozhat a programhoz, kinek milyen tudásszintje van annak megfelelően differenciálnak a tanárok. Van aki most veszi először kezébe hangszert, de van aki év közben is műveli – mondta hírportálunknak Antal Zsolt a Székelykör Egyesület vezetője, a tábor fő szervezője.
A tábor megszervezésében lebonyolításában az egyesületi tagok, táncosok is közreműködnek. Van aki már szülő és a gyerekét is elhozta a táborba. Emellett az asszonykórus tagjai, szülők, nagyszülők vesznek részt a lebonyolításban.
– Mindenki igyekszik kivenni a részét a tábor lebonyolításában. Feltalálják magukat, hiszen legtöbben már visszatérők, rutinosak – tette hozzá a főszervező.
Népművészeti tábor Garán
Fotók: Márton AnnaA környékbeli oktatókkal dolgoznak, akik a tanítványaikat is elhozzák. Eördögh Gabriella hegedűt oktat két csoportban, Markó Zsuzska harmonikát. Két furulya tanárt kértek fel az oktatásra, mivel idén többen jelentkeztek, Kovács Kata Krisztinát aki már visszajár és párját Dobos Leventét aki idén kapcsolódott be a tábori programokba.
Kelemen Zsolt citeraoktatást, Csurai Attila pedig a tamburaoktatást vezeti. Vadai Henrietta a ringató foglalkozásokat és az énekoktatást tartja, valamint Kovács Kata Krisztina szintén énekoktató.
A néptáncokat Csapó Zsófia, Aladics Nóra, Gajdócsi Adrienn, Huszárik Márton, Huszárik Zsófia, Kővágó Zsolt, Kertész Hanga oktatja.
– Azt hiszem, hogy nagyon sok tábor közül választhatnak a gyerekek, illetve a szülők. Mi, az egyesületünkben a népművészet népszerűsítésével foglalkozunk. A népművészet nem egy idejét múlt dolog, hanem ez a mostani világban is lehet trendi és divatos. Mi ezt próbáljuk a gyerekeknek több szemszögből megmutatni, hogy ez a népművészet, néphagyomány mennyire színes. Segítünk választani nekik, szeretnénk ha ezeket megismernék, megszeretnék. Adunk egy választási lehetőséget, egy képet egy másik világról is – tette hozzá Antal Zsolt.
A tábor utolsó napján, augusztus kilencedikén, hagyományosan záróműsorral kedveskednek a szülőknek, nagyszülőknek.