Baon podcast

2025.05.18. 15:20

Kecskemét új lendületet vesz, Városmenedzsment Akadémia indul a jövő vezetőinek

Különleges képzés indul Kecskeméten. Egyebek mellett ezzel kapcsolatban adott interjút a Rádió 1 Gong számára Kecskemét polgármestere. Szemereyné Pataki Klaudia a városmenedzsment akadémia mellett arról is beszélt, hogy a Szakma Sztár fesztiválon kiválóan szerepeltek a tanulóink. Szó esett még arról is, hogy a KTE kiesett az első osztályból.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetemmel együttműködve indul városmenedzsment szak Kecskeméten. Ennek a részleteiről kérdezte a rádió riportere Szemereyné Pataki Klaudiát, Kecskemét polgármesterét.

városmenedzsment, képzés, Kecskemét
Szemereyné Pataki Klaudia  a városmenedzsment akadémia mellett arról is beszélt, hogy a Szakma Sztár fesztiválon kiválóan szerepeltek a tanulóink
Fotó: Bús Csaba

– Ez egy hasznos képzési forma, amelyet a Nemzeti Közszolgálati Egyetemmel találtunk ki. Az elmúlt években azon voltam, hogy újítsunk, változtassunk azokon a régi, hagyományos módszereken, amelyek mellett a világ már elment. A Városmenedzsment Akadémia ilyen képzési szak. Elképzelhető, hogy az önkormányzat és az önkormányzathoz kötődő közszolgáltatók munkatársai vesznek részt a képzésben, azonban hasznos tudást kaphatnak az egyéves képzés alatt az ide jelentkező egyetemi hallgatók. Azok, akik már valamilyen BSc végzettséggel rendelkeznek bármelyik egyetemen, befejezték a tanulmányaikat, jelentkezhetnek erre a képzésre, hiszen a városmenedzsment egy nagyon széles kör. A városüzemeltetési feladatokon át a szociális, egészségügyi, kulturális és egyéb feladatokat megismerve olyan tapasztalatokat szerezhetnek, amivel nemcsak közszolgálati kötelékben tudnak elhelyezni, hanem a város különböző területeit érintő vállalkozásoknál is – mondta Kecskemét polgármestere.

A városmenedzsment képzésben a polgármester is oktatni fog

A polgármester előadóként vesz részt ennek az oktatásában, aki vezetésszervezési kurzust is vállalt az elméleti képzésben. Az első félévben blokkosítva a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen elméleti alapokat tanítanak a hallgatóknak. Ennek keretében vezetési, vezetéselméleti tudományterületi ismereteket ad át a hallgatóknak a város elő embere.

A második félév a gyakorlati helyeken végzendő munkáról szól. A gyakorlatért pedig ösztöndíj vagy megbízási díj is jár. A jó hír az, hogy összegyűjtötték a város különböző területeiről az igényeket, ahol éppen munkaerőt keresnek. Ha jól teljesítenek a gyakorlatot végző diákok, akár még állásajánlatot is kaphatnak a képzés végén.

Kiválóan szerepeltek a kecskeméti tanulók

Ezt követően Szemereyné Pataki Klaudia rátért egy örvendetes eseményre. A Szakma Kiváló Tanulója Versenyen nagyon jól szerepeltek a döntőbe jutott diákok. A vármegyéből 12-en jutottak a döntőbe, és ennyien is léptek fel a dobogó valamelyik fokára. A 12 dobogós helyezett közül 9 a Kecskeméti Szakképző Centrum a diákja volt. Olyan diákokról van szó, akik az iskola tanműhelyében tanultak, vagy pedig a cégekkel együttműködve érték el ezeket a szép eredményeket. Ez utóbbiak esetében a tanulók duális képzésben vettek részt, amelynek a lényege, hogy a szakmát az egyéni vállalkozóknál vagy pedig a vállalatoknál, cégeknél tudják még tovább tökéletesíteni – mondta a polgármester.

Hozzátette: nagyon szép eredmény ért el egy diák a burkoló szakmában, aki egy egyéni vállalkozónál tanuló. De vannak közepes és nagyobb cégek is, amelyek diákjai között van hegesztő, CNC-forgácsoló is. De más szakmai területen is értek el nagyon szép első, második helyezéseket a tanulók. Az együttműködő vállalkozások között kell megemlíteni az Autoflex Kft.-t, a Hilti, a Mercedes, a KÉSZ Kft. cégeket is.

– Ha szövetségben, csapatban végezzük a munkánkat, és mindenki arra összpontosít, hogy a legjobbak legyünk, márpedig mi, kecskemétiek ezt szeretjük, akkor egy idő után a munka meghozza a gyümölcsét. Az elmúlt évek legjobb eredménysorozata ez, amit most láthattunk a SzakmaSztár Fesztiválon – mondta Szemereyné Pataki Klaudia.

Kiesett a KTE az NB I.-ből

Ezt követően a polgármester áttért a kecskeméti futball helyzetére, az NB I.-ből ugyanis kiestünk. Ahogy fogalmazott a város vezetője: jövőre NB II.-ben játszik a csapatunk, amely nem jó hír. Nyilván mindenki apait-anyait beletett az elmúlt években, hogy a korábbi sikereket meg tudjuk tartani, de nem sikerült.

– Az év nem jól indult, és sajnos nem is jól zárult, de én azt gondolom, hogy nem kell szomorkodni. A klub vezetése egy hosszú távú stratégiát épített föl, amely az utánpótlás oldaláról indult el, és ennek is köszönhette egyébként a sikerét. Tehát az akadémiai képzési rendszere, az utánpótlás képzési rendszere nagyon stabil alapokon áll, így szépen is szerepelnek az akadémisták. Az edző is maga egy utánpótlás-edző volt, akivel sikereket értünk el. Azt gondolom, hogy az alapok jók, így lehet tovább építkezni. Látva a változásokat, az MLSZ is hozott jó néhány új változást. Egy új szabály szerint például legalább öt magyar játékosnak kell a pályán játszania. Az MLSZ is arra helyezi a hangsúlyt, hogy az utánpótlásból érkező fiatalok még többet szerepelhessenek a bajnokságokban. Ez a feladat nálunk nem jelent kihívást, és remélem, hogy ez a jövőben erősíteni is fogja mind az akadémiánkat, mind pedig a profi sportot – mondta Szemereyné Pataki Klaudia.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában