2025.05.22. 12:23
Autóval utazna a szomszédos országba? Ezt mindenképp tudnia kell, hogy ne érje meglepetés
Ha autóval vágunk neki egy külföldi nyaralásnak, érdemes tisztában lenni a közlekedési szabályokkal, a kötelező iratokkal és felszerelésekkel. Mutatjuk, mit kell tudnia, ha a szomszédos országokba tervez utazást.
A tavasz vége felé közeledve egyre aktuálisabb a nyaralás és az utazások megtervezése. Bár hazánk is számos látványosságot és kikapcsolódási lehetőséget kínál, sokan külföldön töltik a szabadságukat, járják a világot. Bár az utat több módon is meg lehet tenni, autóval a legmobilisebb az ember és sokaknak ez a legkényelmesebb. Azonban, mielőtt átlépi a határt Szerbia vagy Románia irányába, mindenképp olvassa el a legfontosabb szabályokat.

Fotó: Shutterstock.com /Illusztráció
Ezek mindenképp legyenek nálunk, ha külföldre tervezünk utazást
Mindkét említett országban, azaz Szerbiában és Romániában is elfogadják a magyar gépjárművezetői engedélyt. Érdemes azonban észben tartani, hogy 90 napot meghaladó tartózkodás esetén külföldi okmányt is kell igényelni. A gépjármű forgalmi engedélyét is vigye magával, ugyanis közúti igazoltatás során ez mindenhol szükséges. Természetesen a személyigazolvány is ott kell legyen mindenkinél, útlevél és vízum nem szükséges egyik országban sem – írja a Konzuli Szolgálat.
Az autó kötelező felszereltsége
Az iratok mellett nagyon fontos a jármű felszereltsége is. A szabályok szerint minden gépkocsinak rendelkeznie kell a következőkkel:
- 1 darab elsősegély nyújtására alkalmas csomag;
- 2 darab fényvisszaverő háromszög;
- 1 darab tűzoltópalack (hitelesített).
Az országok méreteihez képest kevés az autópálya, a kétszer egysávos nemzeti és nemzetközi fő közlekedési útvonalak pedig zsúfoltak és nagy a teherforgalom. Az utakon találkozhatnak lovas szekérrel és kísérő nélküli állatokkal. Éppen ezért érdemes először a közutak állapotáról tájékozódni, amelyeket végighalad.
Útdíjak
Az autópályák használatához mindkét országban matrica vásárlása szükséges. Bár útszakasztól függően eltérnek az árak, 2–6 ezer forintos napi díjakra kell készülni. Ha viszont többször, több napon át is kíván használni egy adott szakaszt, érdemes 10 napos matricát kiváltani, ami nem sokkal drágább, mint a napi. Romániában a közúthálózat használata és a nagyobb hidak is díjkötelesek. Több helyen nem lehet kártyával fizetni, illetve a külföldi pénznemet kedvezőtlenül váltják. Éppen ezért érdemes helyi valutát váltani.
Bár nem csupán az utakra vonatkozik, baleset vagy bármilyen felmerülő probléma esetén fontos tudni, hogy a 112-es segélyhívó szám egységesen hívható Európában.