Tervek

2025.05.14. 19:46

Szélerőműpark terve borzolja a környezetvédők kedélyeit, védett fajok lehetnek veszélyben

Kiskunhalas és Balotaszállás külterületén létesítene egy 4-6 darab munkaállomásból álló környezetbarát szélenergia-termelő szélparkot egy vállalkozás. A szélerőmű-beruházás plusz bevételt hozna az érintett önkormányzatok számára, a helyi környezetvédők azonban nem tartják jó ötletnek a fejlesztést arra hivatkozva, hogy a szélerőműpark a madarak pusztulását okozhatja.

A kiskunhalasi képviselő-testület legutóbbi ülésén került napirendre a határozati javaslat, mely szerint a szélerőműparkot megvalósító cég és az önkormányzat együttműködési megállapodást kötne. Az együttműködési megállapodást előzetes „biztosítékként” a szélerőműpark építését tervező beruházó cég kezdeményezte, ebben az önkormányzat arra vállal kötelezettséget, hogy a projekt előkészítése és megvalósítása során nem támaszt jogszabályon nem alapuló többletkövetelményt, és a lehetőségein beül mindent megtesz annak érdekében, hogy a beruházás sikeresen megvalósulhasson. A beruházó az együttműködést az önkormányzatnak nyújtott településfejlesztési hozzájárulással honorálná, ami munkaállomásonként 2 ezer euró lenne évente.

Szélerőműpark, Kiskunhalas, Balotaszállás,
Szélerőműpark épülhet Kiskunhalas és Balotaszállás között
Fotó: Shutterstock.com /Illusztráció

Hibrid erőműves létesítmény jönne létre

A tervek szerint Kiskunhalas és/vagy Balotaszállás külterületén 4-6 darab 6-8 megawattos szélerőmű, összesen 2-32 megawatt névleges teljesítményű szélpark létesülne. A tervezett beruházás kapcsolódik a Sunglare and Sunglare Epert céltársaságok által megvalósítandó, összesen 40 MWac kapacitású napelemes kiserőművek és a Sunglare Captura beruházásában megvalósuló összesen 22,5 megawatt/45 megawattóra kapacitású akkumulátoros energiatároló fejlesztéséhez, így alkotva meg a hazai első, jelentősebb kapacitású hibrid erőműves létesítményt.

Az Alföld egyik legmagasabb pontja

A tervezett szélerőműveket jelenleg mezőgazdasági művelés alatt álló, átlagos vagy annál alacsonyabb minőségű területen valósítják meg. A szélerőmű telepítésére a helyszínek az Európában szokásos biztonsági előírások, valamint a magyar jogszabályban előírt meghatározottak figyelembevételével lettek kiválasztva. A helyszínválasztásban fontos szerepet játszott továbbá az a tény, hogy Kiskunhalas és Balotaszállás az Alföld egyik legmagasabb pontján fekszik, ezért a terület megfelelő szélenergetikai szempontból.

Több mint negyedszázadig működne

A projekt leírása szerint a szélerőmű élettartama, főelemcsere nélkül 25-30 év. Az esetleges lebontás körülbelül 25-30 év múlva történhet meg. A szélerőmű lebontásával semmilyen káros anyag nem keletkezik. A helyszín közelében végzett szélmérések alapján készült el az energetikai kiértékelés. A számítások szerint a kiválasztott terület szélpark telepítésére szélenergetikai szempontból alkalmas és nem érint természetvédelmi oltalom alatt álló területet.

A környezetvédők aggódnak a szélerőműpark miatt

Bús József, a Mi Hazánk Mozgalom önkormányzati képviselője ügyrendi javaslatban kérte a halasi képviselő-testülettől, hogy vegyék le a napirendről az előterjesztést és a polgármester bocsássa társadalmi vitára a szélerőművek építésének ötletét. Így a környezetvédők is állást foglalhatnak és a lakosság is elmondhatja véleményét, valamint a képviselők jobban megismerhetik a szélerőművek előnyét és hátrányát, mielőtt döntenek.   

Védett madárfajokat veszélyeztethet

A képviselő emlékeztetett, hogy helyi környezetvédők szerint több hazánkban és Európában védett madárfaj él az érintett területen, ahol a megépülő szélerőművek veszélyeztetnék őket. Példaként említett egy már tíz éve a környéken fészkelő kerecsensólyom párt. – A faj európai állományának döntő többsége a magyar Alföldön fészkel, ami körülbelül 200 pár. A néphagyományból ismert turulmadarat e fajjal azonosítják, fokozottan védett egyedeinek természetvédelmi értéke egymillió forint. A kerecsen kifejezetten szereti nagyobb magasságokban közlekedni, nagy területet jár be, így a szélerőmű számára kifejezetten veszélyes közelségben lenne – emelte ki a képviselő, hangsúlyozva, hogy számtalan más itt élő védett madárfajra nézve is veszélyt jelentenek a szélerőművek.

A képviselők felhatalmazták a polgármestert

Fülöp Róbert polgármester szerint akkor lehet érdemben beszélni róla, ha napirenden tartják az ügyet és egyeztetnek róla. A képviselő-testület végül nem vette le a napirendről a határozati javaslatot, amelyet elfogadott a képviselő-testület, és felhatalmazta a polgármestert az együttműködés kereteit rögzítő megállapodás aláírására.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában