Mentés

2025.05.17. 13:50

Pokoli károkat szenvedett a ladánybenei kutyaotthon, segítségért kiáltottak a hősök – galériával, videóval

Egy elrepedt vízcső hatalmas károkat okozott a Ladánybenei Kutyamenhelyen. Kidőlt a kutyakonyha fala, amit az üzemeltető Rénó Kutyaotthon Alapítvány saját zsebből nem tudott kifizetni. A segélykiáltás viszont célba ért, az emberek összefogtak a jó ügy érdekében, viszont a ladánybenei menhely és az ott élő közel száz kutya még nem menekült meg teljesen.

Már tíz éve, hogy a Ladánybenei Kutyamenhelyen Adri és Szilvi közösen dolgozik nap mint nap annak érdekében, hogy a Rénó Kutyaotthonba került állatok boldogok legyenek. Mert az a kutya, akit a környékbeli településeken az utcákon találnak, ne adj Isten szörnyű körülmények között tartottak és ki kellett őt menteni, ide kerülve új életet kap. 

Rénó Kutyaotthon, Ladánybene, menhely,
A Rénó Kutyaotthonban százával mentik a kutyákat Ladánybenén
Fotó: Vizi Zalán

Reggeli itatás, etetés, esti itatás és etetés (nyáron napközben is), mindezt minden alkalommal minden kutyának új, tiszta edénybe, rendezett körülmények között és szerető törődéssel. Így lehetne röviden, tömören összefoglalni, hogy néz ki egy nap a Ladánybenei Kutyamenhely és Rénó Kutyaotthonban. Arról nem beszélve, hogy riasztás esetén azonnal útra kelnek, hogy újabb és újabb kutyák életét mentsék meg.

A ladánybenei Rénó Kutyaotthon egy horrortelep felszámolásában is segített

Csütörtökön számoltunk be arról a döbbenetes esetről, hogy Orgoványon 120 kutyát mentettek meg egy horrortelepről, ahol irtózatos állapotok között tartották a jószágokat. Az állatvédők összefogásának eredményeként a kutyákat menhelyeken helyezték el, köztük Ladánybenén is, ahová

  • két felnőtt kutyus,
  • illetve egy anyakutya került 6 picinyével.

A Rénó Kutyaotthonban Szilvi vezetett minket körbe. Megmutatta a melegedőt, ahová az új kutyák szoktak kerülni – karanténba, nehogy fertőzést vigyenek be a többi kutyának. Hasonló szerepe van az úgynevezett gyepi sornak, ahol szintén az újabb, de nagyobb testű kutyák kerülnek, elszigetelve a többiektől. Emellett számos keneljük van, ahol minden kutyának a számára megfelelő körülményeket – ellátást és megfelelő helynagyságot – biztosítanak. A telepen csak táppal és nyers hússal etetnek, sok állatmenhellyel ellentétben, ahol a menzákról kimaradt moslékot simán odaadják az állatoknak.

Vesebeteg kutyát is ápolnak

Minden megmentett kutya története más és más. Az ember szíve viszont megszakad, amikor ezekről a kutyasorsokról hall. Egy 6 éves keverék kutya például minden reggel és este – orvosi felügyelet mellett – infúziót kap a Rénó Kutyaotthonban, ugyanis vesebeteg. Szilvi elmondása szerint az állatorvos nem sok reményt fűz az életben maradásához, de nem adják fel, minden reggel és minden este ott ülnek mellette, amíg az infúzió le nem csöpög, és ápolják, amíg csak lehet.

Hasonló szívszorító történet fűződik Lucky-hoz, egy bull típusú keverékhez, akit 3 évvel ezelőtt szinte a halálból mentettek meg. 

– Lakossági bejelentés alapján siettünk az egyik bolthoz, ahol megtaláltuk Lucky-t. Sok mindent láttam már életem során, de ami azon a vasárnapon 11 órakor fogadott, azt sosem felejtem el.

 Csont és bőr volt a kutya, a szeme ki volt szúrva, a nyakát elvágták, és a sebeit kukacok lepték el. Azonnal a Dunaföldvári Állatkórházba vittük, ahol a sérült szemgolyóját kiműtötték, összevarrták a torkát és a sebeit, illetve megmentették a hátsó lábát, amit majdnem amputálni kellett – mondta Szilvi.

Lucky egy hős, túlélte ezt a szörnyűséget, és ő az egyetlen kutya, akit Szilviék sosem tesznek kenelbe. Három éve várnak arra, hogy egy „hiperszuper” gazdi őt fogadja örökbe. 

– Imádja a puffokat és a foteleket, nem rág, nem pisil be, de mivel bull típusú, még egyetlen gazdi sem akarta őt – tette hozzá Szilvi, aki saját otthonába azért nem viszi, mert már 13 kiskedvence van otthon, ugyancsak megmentett – például amputált lábú – kutyák. 

Csak felelősségteljes örökbefogadókat várnak

Szilvi hangsúlyozta, nem azért mentik meg a kutyákat, hogy aztán a jószágok életét olyan gazdikra bízzák, akik nem gondoskodnak róluk. Az örökbefogadás éppen ezért nagyon határozott és kötött folyamat náluk. Minden gazdival elbeszélgetnek, megnézik a házat – és főleg a kerítést – ahová a kutya kerülne, illetve az örökbefogadás után is tartják a kapcsolatot a családdal.

– Kérünk és mindig kapunk is beszámolókat, illetve képeket a tőlünk elkerült kutyákról. Mindig feldobja a napjainkat, amikor látjuk a fotókat, hogy az általunk megmentett kutyák boldog életet élnek az új családjukban – mesélte lelkesen Szilvi.

Volt olyan ember, akit már két mondat után elküldtek, mert láncra akarta volna tenni azt a kutyát, akit örökbe akart fogadni. Az örökbefogadás becses dolog, de ezt Ladánybenén csak olyan személy teheti meg, akit teljes mértékben a jó szándék vezérel. 

Minden támogatás a kutyákért van

A kutyamenhely nemrégiben Facebook-oldalán számolt be arról, hogy nagy bajba kerültek. Egy elrepedt vízcső miatt beszakadt az egyik fal, és a kivitelező olyan összeget kért volna a helyrehozásáért, amire nem volt keretük. A segélykiáltás viszont meghallgattatott, az emberek összefogtak és ezt a problémát hellyel-közzel sikerült elhárítani. A támogatások viszont mindig jól jönnek.

Jelenleg 70 kutya van a menhelyen, az ő ellátásuk, állatorvosi kezelések és a számlák befizetése havi szinten körülbelül egymillió forintot ölel fel. A héten 117 ezer forint volt az alapítvány számláján, ekkor született a Facebook-oldalon a segítségért kiáltó poszt, de olyan is volt már, hogy mindössze 23 ezer forintjuk maradt. Valahogy viszont mindig megoldották. A kutyák jóléte, boldogsága a nehéz időkben is előreviszi Szilvit és Adrit, de az emberek támogatására mindig tisztelettel számítanak.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában