Károk

2025.05.20. 16:05

Drámai veszteségek árnyékolják be a méhek világnapját, mutatjuk, hogyan segíthetsz

A 2025-ös év súlyos kihívások elé állítja a magyar méhészetet: a téli méhpusztulás és a tavaszi fagyok egyaránt jelentős károkat okoztak. A méztermés várható csökkenése mellett a méhészek és a természet is veszélyben van. Mit tehetünk a méhek megóvásáért?

A méhek világnapján, május 20-án, különösen fontos felhívni a figyelmet a méhek szerepére és a rájuk leselkedő veszélyekre. Magyarországon a méhállomány közel fele elpusztult a téli hónapokban, és az áprilisi fagyok komoly károkat okoztak az akácerdőkben. A fagy miatt kialakuló másodvirágzás általában sokkal rosszabb mézhozamot eredményez, de a visszaesés mértékét egyelőre nem lehet megjósolni.

méhek, méhészet
Ezt tehetjük a méhekért
Fotó: Shutterstock.com /Illusztráció

Tavaszi fagyok és méztermés: súlyos veszteségek

Az idei tavaszi fagyok különösen súlyosan érintették az akácerdőket, amelyek a magyar méztermelés jelentős részét adják. A fagy miatt kialakuló másodvirágzás általában sokkal rosszabb mézhozamot eredményez

A téli hónapokban bekövetkezett pusztulás eredményeként idén csupán 600-700 ezer méhcsaládra számíthatnak a magyar méhészek, ami jelentős csökkenést jelent a szokásos 1,2 millió méhcsaládhoz képest.

A méhek szerepe és a veszélyek

A méhek nemcsak a méztermelésben játszanak kulcsszerepet, hanem a növények beporzásában is, ami alapvető az élelmiszertermelés szempontjából. Az elmúlt évtizedekben a méhpopulációk világszerte drasztikusan csökkentek. Ennek okai közé tartozik az intenzív mezőgazdaság és vegyszerhasználat, az élőhelyek elvesztése, a klímaváltozás, valamint a betegségek és kártevők terjedése. 

Mit tehetünk a méhek védelméért?

A méhek védelme közös felelősségünk. Íme néhány lépés, amellyel hozzájárulhatunk megóvásukhoz:

  • Méhbarát kertek kialakítása: Ültessünk olyan virágokat és növényeket, amelyeket a méhek szeretnek, például levendulát, napraforgót, kasvirágot, méhbalzsamot, körömvirágot, valamint fűszernövényeket.
  • Vegyszerhasználat csökkentése: Kerüljük a vegyszerek használatát, és válasszunk természetes növényvédelmi módszereket.
  • Vízforrás biztosítása: Helyezzünk ki sekély víztartókat kavicsokkal vagy úszó ágacskákkal, hogy a méhek biztonságosan tudjanak inni.
  • Helyi méhészek támogatása: Vásároljunk mézet és más méhészeti termékeket közvetlenül a helyi termelőktől.
  • Tudatosság növelése: Osszuk meg a méhek fontosságáról szóló információkat családtagjainkkal, barátainkkal és közösségünkkel.

Összefogás a méhekért

A méhek védelme nemcsak a méhészek feladata, hanem mindannyiunk közös felelőssége. A Méhek Világnapja alkalmat ad arra, hogy tudatosítsuk a méhek jelentőségét és tegyünk a megóvásukért. Az apró lépések is számítanak: egy virágos balkonláda, egy méhhotel vagy egy mézvásárlás a helyi termelőtől mind hozzájárulhat a méhek fennmaradásához.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában