2025.05.17. 12:33
Fogyatékkal élők keze munkáját dicsérik a félegyházi madárodúk – galériával
A kiskunfélegyházi fogyatékkal élők napközi otthonában nemcsak madárodúk készültek pénteken, hanem egy különleges élmény részesei is lehettek az otthonba járók a Madarak és Fák napja alkalmából. Udvardi István, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület helyi csoportvezetője vezetésével a résztvevők nemcsak madárodút barkácsoltak, hanem megismerkedtek a madarak védelmének fontosságával és egy több évtizedes természetvédelmi mozgalom történetével is.
Madárodúkat készítettek a kiskunfélegyházi fogyatékkal élők napközi otthonában a Madarak és Fák napja alkalmából. Az előadással egybekötött közös barkácsolást Udvardi István, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület 7. számú Bács-Kiskunban működő félegyházi csoportvezetője irányította.

Fotó: Vajda Piroska
A mesterséges madárodúk fontosságáról hallhattak a részvevők
Ám még mielőtt az odúk összerakásához kezdtek volna bemutatta a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület történetét. A napközi otthonba járók egy kisfilm segítségével átfogó képet kaptak az 50 éves egyesületről, majd félegyházi csoport tevékenységéről, de sok érdekességet hallhattak a madarak természetes élőhelyeiről és a mesterséges madárodúk fontosságáról is.
Meizl Ferencről is megemlékeztek
Udvardi István az előadásában megemlékezett az egy éve elhunyt Meizl Ferencről is, aki elindította Kiskunfélegyházán és környékén a Madárbarát mozgalmat. Tevékenysége során közel ezer odút, madáretetőt készített és helyezett ki Kiskunfélegyházán és a környező településeken. Gyerekek és felnőttek százait vonta be a madárvédelembe.
Az önkéntes madármentő arról is beszámolt, hogy a madárodúk megvalósítására 100 ezer forint támogatást biztosított az egyesület, ami a teljes költség 50 százalékát fedezi. A fennmaradó részt saját költségéből finanszírozza, így összesen 22 madárodút készítenek majd a közeljövőben. A mostani, első foglalkozáson 6 odú készült el a fogyatékkal élők segítségével. Azok, akik állapotuk miatt nem tudtak vagy nem akartak részt venni kézműves foglalkozáson, azok élőben nézhették a madárles weboldalon a sárvári gólyafészek közvetítést.
Madárodúkat készítettek Kiskunfélegyházán
Fotók: Vajda PiroskaMár több mint ötven éve dolgoznak a természeti értékek védelméért
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület 1974. január 6-án alakult meg, és azóta Közép-Kelet-Európa legnagyobb természetvédelmi társadalmi szervezetévé vált, amelynek ma már több mint 10 ezer tagja és több ezer önkéntese van. Az egyesület célja, hogy a madarak és más állatcsoportok megismertetésén és megszerettetésén keresztül járuljon hozzá a Kárpát-medence természeti értékeinek megőrzéséhez. Az MME nemcsak madárvédelemmel foglalkozik, hanem a természetvédelem széles spektrumában tevékenykedik, beleértve a madárfajok állományváltozásának monitorozását, kutatásokat, valamint környezeti nevelési programokat is.