Konferencia

2025.05.12. 18:38

A hazai munkaerő javát ezek a cégek foglalkoztatják, nagyobb figyelemre van szükségük

Pörgessük fel együtt a kkv-szektort címmel rendeztek szakmai konferenciát a Four Points by Sheraton Hotel és Konferencia-központban. Hogyan lehet a hazai kis- és középvállalkozásokat (kkv) fejlődési pályára állítani? Ezt a kérdést járták körbe a rendezők.

A gazdasági fejlődés beindítása jelentős részben a kis- és középvállalkozásoktól függ. Ezek a cégek alkalmazzák a helyi munkaerő háromnegyedét. A kérdéssel kapcsolatban rendezett konferenciát a KAVOSZ és a Portfólió csoport. 

kis- és középvállalkozások, Gaál József,
Gaál József a BKMKIK megyei elnöke beszélt arról, hogyan lehet a hazai kis- és középvállalkozásokat fejlődési pályára állítani
Fotó: Barta Zsolt

Nem szabad halasztani a fejlesztéseket

Gaál József, a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke nyitotta meg a konferenciát. Az érdeklődő gazdasági szakemberek előtt hangsúlyozta: Kecskemét az elmúlt fél évtizedben a harmadik leggyorsabb fejlődést produkálta. Arra hívta fel a figyelmet, hogy a következő években több mint háromezer fővel bővíti a termelését a Mercedes-gyár. Ugyanakkor emellett az is igaz, hogy a térségben termelő cégek a beruházásaikat halasztják, pedig a fejlődési pályára csak így léphetnének.

Fejlődési pályára kell állítani a kis- és középvállalkozásokat

Ezzel a kérdéssel azért is kell foglalkozni, mert ezek és az országban ehhez hasonló vállalkozások foglalkoztatják a hazai munkaerő nagyobbik felét. A gazdasági döntéshozóknak érdemes a kkv-ra nagyobb figyelmet fordítani, hangsúlyozta Gaál József. A helyzetet nehezíti, hogy az ország exportpiacai stagnálnak. Majd elmondta: a kamara sokat tesz azért, hogy a vármegyei kkv-k problémái csökkenjenek. 

Remekeltek a diákok

Kitért egy örvendetes hírre is: a múlt héten zárult a Szakma Sztár Fesztivál országos döntője a fővárosban, Bács-Kiskun 12 diákja jutott a döntőbe. Közülük mindenki éremmel tért haza. Hat aranyérem, öt ezüstöt és egy bronz érmet hoztak el a diákjaink, akik döntő része kecskeméti középiskolából került ki. Ez a korábbi évekhez képest a legjobb eredmény, hangsúlyozta Gaál József. 

kis- és középvállalkozások, Krisán László,
Krisán László, a Széchenyi Kártya Programot üzemeltető KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója
Fotó: Barta Zsolt

Támogatják az online jelenlétet

Szolnoki Szabolcs, a Nemzetgazdasági Minisztérium technológiáért felelős helyettes államtitkára gyors ismertetőjében egyebek mellett hangsúlyozta, hogy az állam a Széchenyi Kártya konstrukciók támogatására 320 milliárd forintot költ évente. Szólt arról is, hogy bár a hazai családok mintegy 30 százaléka élvezi az 1 GB-os internetes adatforgalmi rendszer előnyeit, a cégek egy része még csak webes megjelenéssel sem rendelkezik. A kormány ezért is támogatja a Demján Sándor programon keresztül a vállalkozások online térbe történő belépési lehetőségét mintegy 9 milliárd forinttal. Eddig mintegy 5093 cég adta be az igényét, és a keretből 6,52 milliárd forintot már le is fedtek.

Hitelekkel segítenek

A Széchenyi Kártya Program 23 éve működik azért, hogy a hazai kis és középvállalkozásokat helyzetbe hozza. Most a beruházási hiteleket 3 százalékra csökkentik, miközben a banki alapkamat még mindig 6,5 százalék. Ezt már Krisán László, a Széchenyi Kártya Programot üzemeltető KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója mondta a rendezvényen. Hangsúlyozta, a több mint két évtized során 510 ezer alkalommal sikerült folyósítani a hitelt az igénylők számára mintegy 9 ezer milliárd forint értékben. 

kis- és középvállalkozások, Madár István,
Madár István a Portfólió Csoport elemzője adott áttekintést az elmúlt 15 évről
Fotó: Barta Zsolt

A vezérigazgató után a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének a tevékenységéről adott áttekintést Gál É. Beáta kommunikációs és marketing igazgató. Majd Madár István, a Portfólió Csoport vezető elemzője tekintette át az elmúlt másfél évtized hazai fejlődését. Határvonalat húzott a 10-es évek konjunktúrája és a 20-as évek pandémiával, inflációval háborúval terhelt időszaka között. Az előadások után kerekasztal-beszélgetést tartottak, ahol üzletemberek foglalták össze a saját tapasztalataik alapján a jelenlegi gazdasági helyzet sajátosságait.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában