Rendelet

2025.05.17. 06:20

Hatalmas lehet a bírság, de a tüdőnk bánja igazán: ezek a hulladékégetés szabályai Bács-Kiskunban

Nem lehet csak úgy szemetet égetni. Ez szigorúan szabályozott tevékenység, amelynek megszegése súlyos bírságokat vonhat maga után. Bács-Kiskun vármegyében is fontos tisztában lenni a hulladékégetésre vonatkozó előírásokkal és helyi rendeletekkel.

A hulladékégetés környezetvédelmi és egészségügyi kockázatai miatt szigorú szabályozás alá esik. A nem megfelelő égetés során keletkező káros anyagok súlyosan szennyezhetik a levegőt, és veszélyeztethetik az emberek egészségét. Ezért elengedhetetlen, hogy a lakosok tisztában legyenek az égetésre vonatkozó jogszabályokkal és helyi rendeletekkel.

hulladékégetés, szabály, Bács-Kiskun
Bács-Kiskunban is fontos tisztában lenni a hulladékégetésre vonatkozó előírásokkal és helyi rendeletekkel
Fotó: Shutterstock.com /Illusztráció

A hulladékégetés legfontosabb szabályai

Magyarországon a nyílt téri hulladékégetés általánosságban tilos. Kivételt képeznek a háztartásban keletkező papírhulladék és a kezeletlen fahulladék, amelyeket háztartási berendezésben el lehet égetni. A levegő védelméről szóló rendelet és az Országos Tűzvédelmi Szabályzat (OTSZ) részletesen szabályozza az égetés feltételeit. Az illegális égetés akár 300 ezer forintig terjedő bírságot is vonhat maga után.

Helyi rendeletek Bács-Kiskunban

A helyi önkormányzatok saját rendeleteikben szabályozhatják az avar és kerti hulladék égetését. Például Kiskunmajsán az avar és kerti hulladék égetése szeptember 1. és április 30. között engedélyezett, hétfőtől péntekig 8-18 óra, szombaton 8-14 óra között, szélcsendes időben. Ünnepnapokon, vasárnapokon és üdülőterületeken az égetés tilos.

Irányított égetés külterületen

Külterületi ingatlanokon az irányított égetés csak az illetékes tűzvédelmi hatóság engedélyével végezhető. A kérelmet az égetés tervezett időpontját megelőzően legalább 10 nappal kell benyújtani. Az égetés során szigorú előírásokat kell betartani, például a tarlót legalább 3 méter szélességben körül kell szántani, és gondoskodni kell a tűzoltásra alkalmas eszközökről.

Egészségügyi és környezeti kockázatok

A hulladékégetés során keletkező füst számos káros anyagot tartalmazhat, amelyek súlyosan szennyezik a levegőt és veszélyeztetik az emberek egészségét. A Levegő Munkacsoport szerint a szennyezett levegő évente 10-12 ezer ember idő előtti halálához vezet Magyarországon.

Mit tehetünk egészségünk védelméért?

  • Komposztáljuk a kerti hulladékot, ezzel csökkentve a levegőszennyezést.
  • Tájékozódjunk a helyi önkormányzat rendeleteiről az égetés szabályairól.
  • Kerüljük a hulladék égetését, különösen a veszélyes anyagokat tartalmazó hulladékokét.
  • Jelentsük az illegális égetést a hatóságoknak.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában