2025.05.21. 17:31
Pusztító fertőzés ütötte fel a fejét, négyen már belehaltak
Súlyos kór terjed Magyarországon, amelyben sajnos több ember is életét vesztette. Mutatjuk, hogyan lehet megállítani a galandféreg-fertőzést.
Egyre több súlyos galandféreg-fertőzéses megbetegedést regisztrálnak Magyarországon – a kórokozót vadon élő állatok, elsősorban a vörös róka és az aranysakál terjeszti. A szakértők szerint a járványügyi kockázatot jelentősen növeli, ha ez a két faj egyazon területen fordul elő. A fertőzés megelőzéséhez elengedhetetlen a lakosság tudatos és következetes védekezése – írja cikkében a Nool.

Fotó: Shuttertstock.com / Illusztráció
Négy ember belehalt a galandféreg-fertőzésbe
A betegség, amelynek hivatalos neve alveoláris echinococcosis, súlyos – akár halálos kimenetelű – parazitás fertőzés. Eddig összesen 45 esetet diagnosztizáltak hazánkban, ezek közül 29-et az elmúlt öt év során. Négy beteg életét vesztette.
A fertőzés elsősorban a Dél-Dunántúl és az Északi-középhegység számít erősen fertőzött térségnek, míg az Alföldön jelenleg alacsonyabb a kockázat.
A kutatók hangsúlyozzák: a vörös róka és az aranysakál egyaránt veszélyforrás, mivel eltérő módon, de hatékonyan szennyezik környezetüket a galandféreg petéivel. Az emberközelbe merészkedő példányok ráadásul fokozott fertőzési kockázatot hordoznak.
Közös felelősség a megelőzés
A szakértők szerint a fertőzés terjedését csak közös erővel lehet megfékezni. A lakosság részéről kiemelten fontos a fegyelmezett hulladékgazdálkodás – különösen a zöldhulladék esetében –, mivel az eldobott szemét vonzza a rágcsálókat, ezek pedig a ragadozókat is közelebb csalogatják az emberi környezethez.
Szintén elengedhetetlen az elhanyagolt, bozótos, vadbúvó helyek felszámolása, valamint a kóbor állatok rendszeres etetésének megszüntetése. Utóbbiak befogása és gazdásítása is javasolt, mivel ezzel csökken a ragadozók természetes táplálékforrása.
A háziállatok etetését ajánlott felügyelet mellett végezni, az ételmaradékokat pedig minden esetben el kell távolítani. A baromfik védelmét zárt, biztonságos körülmények között kell biztosítani, emellett érdemes megfontolni, hogy kiengedjük-e a macskákat, hiszen gyakran esnek prédául vadon élő ragadozóknak.
A szakemberek egyetértenek abban, hogy a megelőzés kulcsa az ember és a természet közötti viszony tudatosabb, felelősségteljesebb kezelése.