2025.05.13. 17:05
Fűnyírás vállalkozó nélkül: Kecskemét zöldfelületeit idén nehezebb karbantartani
Vágják a füvet Kecskeméten, mintegy kétmillió négyzetméternyi felületet kell gondozniuk a szakembereknek. A fűnyírás problémáiról és más témákkal kapcsolatban adott interjút a Rádió 1 Gong számára Boros Gábor, a Kecskeméti Városüzemeltetési Nonprofit Kft. ügyvezetője.
A napokban közleményben kérték a lakosság megértését a fűnyírási feladatok ellátása kapcsán. Mit is tudhatunk erről a helyzetről? – tette fel a kérdést a rádió munkatársa.

Fotó: Rádió 1 Gong
– Kértük a lakosság megértését, mert több, mint 2 millió négyzetméter gyepfelület fenntartását végzi a Kecskeméti Városüzemeltetési Nonprofit Kft. A hatalmas területen a kaszálási, fűnyírási feladatokat rendszerint alvállalkozóval közösen végezzük. Idén sajnos több mint egy éve húzódó közbeszerzési eljárás miatt segítség nélkül maradtunk, nem tudjuk a vállalkozó munkáját igénybe venni – mondta Boros Gábor cégvezető.
Lassabban halad a fűnyírás
Emiatt a szokásosnál kicsit lassabban haladnak, az ebben az időszakban amúgy is kihívást jelentő fűnyírással. A vállalkozó kiesése a szükséges kapacitásuk körülbelül 30 százalékát érinti az évi első és a második fűnyírás tekintetében. Pedig magát a közbeszerzési eljárást időben, tavaly áprilisban elindították. Az eljárás során a második helyezett az első helyezett árait megtámadta, hogy az túl alacsony árat adott, és ezt a Közbeszerzési Hatóság felé is jelezte. A közbeszerzési hatósági eljárás még mindig folyamatban van, tehát nem tudott a cég szerződést kötni, így alvállalkozó nélkül maradt. Amíg nem zárul le egy eljárás, új eljárást sem lehet kezdeményezni.
– Természetesen, mint minden esetben, most is a probléma megoldásánál a Kecskeméti Megyei Jogú Város Önkormányzatával közösen megoldásokat keresünk – mondta a cégvezető.
Öt új John Deere-gép segíti a munkájukat
A munkát segíti az, hogy tavaly korszerűsödött a gépállományuk, öt modern John Deere-traktor érkezett a céghez, amelyek nagyobb vágóasztallal rendelkeznek, jobb teljesítménnyel, tehát jóval hatékonyabban dolgoznak, mint a korábbi eszközök. Természetesen még azokat sem küldték nyugdíjba, így azok is részt vesznek a munkálatok végzésében.
Ezek a gépek jelentős hatékonysággal dolgoznak elsősorban a nagyobb felületeken. Ott, ahol nagyon sok utcabútor, lámpaoszlop és egyéb közterületi tárgy található, annak a környékét külön munkafázisban, kézzel kaszálják a munkatársak. A két csoport sajnos nem mindig tud egyformán haladni, ezért egy-két nap is eltérhet, hogy a munkavégzés teljesen befejeződjön.
Rendelet szabályozza az ingatlantulajdonosok feladatait
Az igazgató felhívta a figyelmet arra , hogy a kecskeméti ingatlantulajdonosoknak is van feladatuk. Kecskemét város önkormányzata rendeletet hozott, amelyben pontosan meghatározza, hogy a lakosságnak, illetve ingatlantulajdonos használóknak milyen feladatai vannak a zöldfelület-gondozásban. A 14/1990. számú rendelet egyértelműen meghatározza, hogy az ingatlanhatártól számított négy méter szélességben a teljes gondozás rájuk van bízva, így ennek megfelelően nekik kell elvégezniük a fűnyírást is. De ez nemcsak a lakosságra, hanem minden intézményre, gazdasági társaságra ugyanúgy vonatkozik.
A másik, ami nagyon fontos kérdés, és felmerül minden héten problémaként, hogy a tavaszi munkák során felhalmozódott zöldhulladékot hogyan is helyezi ki a lakosság. A DTkH előírásait nem mindig tartják be, de ezért is kérik külön a lakosságot, hogy vegyék figyelembe a DTkH előírásait, és kötegelve, illetve a meghatározott szállítási napokon helyezzék ki. Nagyon sok területen ez már remekül működik – mondta Boros Gábor.
Indítják a szökőkutakat
Ezt követően a cégvezető rátért a kecskeméti szökőkutak tisztítására, beindítására. Hangsúlyozta: a szökőkutak vize vegyszerekkel kezelt minden esetben, amely nem alkalmas sem emberi fogyasztásra, sem fürdőzésre. Ezt a medencék szélén egy piktogrammal jelölik. A cég a városban 25 szökőkutat üzemeltet. Már működik a Hírös forrás, a Luca, a Békás szökőkút, valamint a buzgárok a Szabadság téren, folytatják a Kisfaludy szökőkúttal, és haladnak tovább a városközpontban, majd folyamatosan haladnak a város külső részeiben levő szökőkutakkal.
Kitért arra, hogy sok problémát és többletköltséget okoz a szökőkutak rongálása, sokféle szemetet halásznak ki munkatársaik a medencéből, a poharaktól kezdve a csirkecombon át a kutyagumiig, amely komoly sérüléseket okozhat a vízrendszerben. Két évvel ezelőtt ismeretlenek habosítószerekkel öntöttek fel egyes szökőkutakat, ezzel is jelentős költséget okozva, mert ilyenkor nemcsak a medenceteret, hanem a teljes gépészetet is át kell tisztítanunk.
Kiemelt feladat a növények öntözése
Ezt követően szólt arról is, hogy már működnek az öntözőrendszerek is. Az ágyásokban évelők és cserjék, elsősorban rózsák ültetését részesítik előnyben, és csak kifejezetten a központi részen lévő díszkertekbe telepítenek színes, látványos, azonban jelentősebb ápolást és törődést igénylő egynyári virágokat. Törekszenek a talaj mulccsal való takarására, amely nemcsak a nedvesség megtartását, de a talaj életmegőrzését is nagyban elősegíti. A vízigényes növények öntözésénél kedvező megoldásnak tartják a csepegtető rendszerek alkalmazását. A tavaszi száraz időjárás miatt egyre korábban kell indítani ezeket a rendszereket a cserjék és a kétnyári virágok talajnedvesség-tartalmának utánpótlása biztosítása érdekében – mondta végül Boros Gábor, a Kecskeméti Városüzemeltetési Nonprofit Kft. ügyvezetője.
Baon podcast
- Újabb utcákban lesz fizetős a parkolás, a díjszabást is ismertették
- Akik sokat tesznek a városért, kedvezményes áron strandolhatnak
- Mikor lesz újra kánikula? A szakember elmondja
- A kiszámíthatatlan tavasz súlyos fagykárokat okozott a Homokhátságon
- Ebben a városban kimagaslóan sokan járnak a kórházi ügyeletekre