2025.05.20. 19:00
Utánajártunk, mi az igazság az 50 eurós bankjegyek kivonásáról
Álhír vagy valós? Felreppent a hír: kivonják a 2017 előtti 50 eurós bankjegyeket. Mit tegyünk? Erről érdeklődtünk több kecskeméti pénzváltóban.
Az elmúlt időszakban futótűzként terjedt ez a hír: szabaduljunk meg a 2017 előtt kibocsátott 50 eurós bankjegyektől, mert bevonják. Sokan szaladtak is a pénzváltókhoz.

Fotó: Shutterstock.com /Illusztráció
Álhír, vásároljunk nyugodtan
Vásárlóként, érdeklődőként tértünk be több kecskeméti pénzváltóhoz. Az elsőnél azonnal rávágta a hölgy: ez álhír, nem kell felülni neki. Hülyeségeket terjesztenek. Lehet vele fizetni. A következőnél is megnyugtatóan elmagyarázták, nem kell félni, nyugodtan meg lehet tartani, nem muszáj beváltani. Mindkét helyen elárulták: az első fals hír óta folyamatos az érdeklődés az 50 eurósokról.
Nem váltják be másik 50 eurós bankjegyre
A harmadik helyen részletesebb felvilágosítást is kaptunk. Ott is elmondták: rengetegen érdeklődnek, személyesen és telefonon egyaránt. A régi típusú eurókat 2002-ben adták ki, volt köztük 5, 10, 20, 50, 100, 200 és 500 eurós is. Nem vonják ki őket, bárhol lehet vele vásárolni. Sajnos a téves információt nagyon megjegyezték az emberek, meg vannak ijedve. Sokan kérik, hogy cseréljék ki új 50-esre, vagy váltsák fel nekik apróba, vagy kettőért adjanak egy 100-ast. Erre nincs lehetősége a pénzváltónak, de aki kéri, annak forintra átváltják.
Korlátlan ideig megőrzik értéküket
Ahogyan a haon.hu oldalon is olvasható: az euróbankjegyek első sorozatát 2002. január elsejével vezették be. Az euró már sokféle biztonsági elemmel ellátott második sorozatát 2013-tól vezették be fokozatosan 2019-ig. Az új 50 eurós bankjegy egyébiránt 2017. április 4-től került az euróövezeti készpénzforgalomba. Az Európai Központi Bank honlapján az is olvasható, az első sorozat 50 eurós és más címletű euróbankjegyei korlátlan ideig megőrzik értéküket, forgalomban maradnak, amíg a készletek tartanak.