Baon podcast

2025.04.13. 19:16

Kevesen kapják meg ilyen fiatalon ezt az állami kitüntetést

Egy újabb színházi szakember munkáját ismerték el országos rangos díjjal. A Magyar Bronz Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetést vehette át a közelmúltban Sirkó Anna, a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház rendezőasszisztense. A díjról és a mindennapi munkájáról mesélt a fiatal szakember a Rádió 1 Gong Téma műsorában.

Sirkó Anna azon kevesek közé tartozik, aki fiatalon vehette át a rangos országos elismerést. Ő maga is meglepődött, de hatalmas megtiszteltetésként érte meg. 

Sirkó Anna, Magyar Bronz Érdemkereszt díj,
Sirkó Anna Magyar Bronz Érdemkereszt díjat kapott
Fotó: Rádió 1 Gong

Első szakmai díja

– Nagyon örültem neki, ez az első szakmai díjam. Óriási megtiszteltetés, rettentően jól esik, hogy a hozzám közelálló főnökeim, akikkel napi munkakapcsolatban vagyok, ennyire elismerik a munkámat. A másik fele az elismerésnek, ami szintén nagyon jól esik, amikor a kollégáim megkérdezik, hogy rendezőasszisztensként én viszem-e ezt vagy azt a darabot. Amikor igennel felelek, látom az arcokon, hogy örülnek – kezdte az elején Sirkó Anna.

Sirkó Anna kapocs a rendező és a többiek között

A fiatal díjazott rendezőasszisztens a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színházban. A munkáját bővebben is kifejtette.

– Tulajdonképpen én vagyok a kapocs a színházban a rendező és a színház összes többi dolgozója között. A rendező jobb keze vagyok. Nagyon sok olyan dolgom van, ami a szervezést fedi le, ami kézzelfogható. Ilyen például a próbatáblaírás, hiszen eszerint dolgozik a házban mindenki. Úgy tartjuk, a próbatábla szent és sérthetetlen. Bizonyos esetekben ki kell találnom, hogy a próba mettől-meddig tartson, a rendezővel egyeztetni, hogy mit szeretne próbálni a következő napon, és akkor kiírjuk a színészek neveit, jeleneteket, mit veszünk, hogyan veszünk. A munkámnak van egy nem kézzelfogható része, ami az empátia, a szociális érzék. Ez kell ahhoz, hogy jó kapcsolatot alakítsak ki a dolgozókkal, a kollégákkal, mert nagyon-nagyon sok segítővel állok kapcsolatban, kellékesekkel, díszítőkkel, világosítókkal, hangosítókkal. Szerencsés vagyok, nekem mindig az első szóra mindig mindenki segít, és ez nagyon nagy dolog – jegyezte meg Sirkó Anna.

Sok rendezővel dolgozott már együtt

A fiatal szakember már számos rendezővel dolgozott együtt. 15 éve rendezőasszisztens, évadonként legtöbbször négy produkciót viszek. A színházban egyszerre több rendezőasszisztens dolgozik, jelenleg három.

– Abba nincs beleszólásom, hogy milyen darabon és kivel dolgozom együtt. Hivatalosan. De van olyan rendező, aki elismeri és szereti a munkámat, és engem kér fel, de ez igaz más rendezőasszisztens kollégámra is. Én például Szente Vajkkal nagyon sokat dolgozom, nagy elismerés számomra, hogy ő ragaszkodik a munkámhoz – mondta Sirkó Anna, aki egészen kicsi kora óta kötődik a színházhoz.

Régóta kötődik a teátrumhoz

Édesapja, Sirkó László színész, édesanyja súgó, és testvére is színészi pályán van. Az egész család a színházi világban él. 

– Van egy kedves gyerekkori emlékem a színházi életről. Rengeteget bent voltam a kecskeméti színházban. Valamelyik operettet játszotta Apukám, amikor én kétévesen ültem a zenekari árokban, és Kézdi Pali bácsi volt a karmester. Úgy kezdődött az előadás, hogy megkérdezte: „Annácska, kezdhetünk?” És én azt válaszoltam, hogy igen, és akkor elindult az előadás – elevenítette fel, majd további érdekességeket is megosztott.

A színház minden zugát ismeri

– Bejártam én az egész színházat, mindig szaladgáltam a lépcsőn, minden zegét-zugát ismertem a helynek. Egy kis kitérő után, 16 éves koromban az akkori igazgató, Bodolay Géza rendezte a Bánk bánt, és akkor megkérdezte anyukámat, aki súgta a darabot, hogy az Annának nem lenne kedve bejönni szerepelni, mert kellene egy fiatal lány a darabban. És akkor anyukám hazajött, megkérdezte, és én igent mondtam. Akkor voltam először a kecskeméti Katona József Színház nagyszínpadán – emlékezett vissza Sirkó Anna, aki egy darabig színészetet is vitte, de végül a rendezőasszisztensi posztot választotta.

Szeretné a jelent megélni

A tehetséges szakember nagyon jól bírja energiával, akárcsak édesapja. Jövőjével kapcsolatban úgy nyilatkozott: öt év múlva is a színházban látja magát. 

De közben egy lelki és mentális fejlődésen megy át, melynek egy állomása az állami kitüntetés. A díj motiválja abban, hogy haladjon tovább az eddig kitaposott útján. Nem tervez nagyon előre, szeretné a jelent megélni.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában