Galériával, videóval

2025.03.30. 19:24

Parázs vita alakult ki a 300 éves tölgyek kipusztulása körül Halason, ez állhat a fadöntés hátterében

A Halasthermál Gyógyfürdő területén nyolc, közel 300 éves védett kocsányos tölgyfa áll. Közülük kettő fát vágtak ki, másik két fának pedig több ágát eltávolították. Természetvédők szerint korábban nem megfelelően kezelték a védett tölgyfákat, az önkormányzat szerint azonban a vonatkozó szakmai és jogszabályi előírások teljes körű betartásával jártak el.

Utoljára három és fél éve kerültek a köztudatba a halasi strandon álló védett tölgyfák, amikor helyi környezetvédők arra hívták fel a figyelmet, hogy a kocsányos tölgyek – amelyeket a helytörténeti leírások szerint 1752-ben ültettek – a tervezett Csipke Gyógy- és Élményfürdő beruházás miatt veszélybe kerültek. A beruházás tervezésekor a szakemberek ugyanis úgy tervezték meg az új komplexumot, hogy a tervezett uszodaépület helyén nem vették figyelembe a védett tölgyfákat. Az ügyben akkor lakossági fórumot is hirdettek, ahol a város vezetői és a projekt felelős szakemberei részletesen ismertették a 22 milliárd forintból megépíteni tervezett Csipke Gyógy- és Élményfürdő terveit.

védett tölgyfák, Kiskunhalas
Természetvédők szerint korábban nem megfelelően kezelték a védett tölgyfákat
Fotó: Pozsgai Ákos

A védett tölgyfák megsínylették a szárazságot

Akkor felmerült az a javaslat, hogy esetleg átültetnék a tölgyfákat egy új helyre, erről azonban a környezetvédők hallani sem akartak, hiszen azon túl, hogy rendkívül költséges lenne, nem biztos, hogy a fák túlélnék a beavatkozást. Az elmúlt években a Covid és a háborús infláció miatt egyelőre nem sokat hallani a tervezett élményfürdő építéséről, az elmúlt három és fél év azonban ettől függetlenül is megviselte a kocsányos tölgyeket. A klímaváltozással járó rendkívül meleg és száraz nyári időjárás nem tett jót a fáknak.

Nincs mit tenni

A fák romló állapota a képviselő-testület pénzügyi és városfejlesztési bizottságának januári ülésén is napirenden volt, ahol a bizottság a két veszélyessé vált tölgyfa kivágását javasolta a Halasi Városgazda Zrt. által készített szakvéleményre alapozva, amely a fákat veszélyesnek ítélte. A fák állapotát később a Hazatalálás Baráti Kör Egyesület felkérésére másik szakértő is megvizsgálta, aki azt állapította meg, hogy a két fa válságos állapotban van, és ha nem is azonnal, de néhány éven belül biztos ki kell vágni, a természetvédők a szomorú diagnózist tudomásul vették.

Szakszerűtlen faápolási munkák zajlottak?

Bús József önkormányzati képviselő, a Hazatalálás Baráti Kör Egyesület elnöke ugyanakkor emlékeztetett, hogy kérdéseket vet fel, miszerint a fák gyors állapotromlását a szakszerűtlen kezelés vagy a kezelések elmulasztása okozta? Felhívta a figyelmet, hogy az egyik szakértő évekkel ezelőtt is látta a fákat, és ahhoz képest is szerinte indokolatlanul gyors volt az állapotromlás. A képviselő szerint az eset rávilágít arra, hogy a védett fák esetében különösen fontos lenne ápolási terv és annak megfelelő szakemberekkel történő elvégzése. – Az esettel kapcsolatban az is felmerül, hogy a védett facsoport további két egyedét milyen előzetes terv vagy engedély alapján kezelték, illetve csonkították meg? Ugyanis a fák kivágása során még másik két fáról is eltávolítottak vastag ágakat. Ez azért is aggasztó, mert a most kivágott két fa egyikének az állapotromlását a megkérdezett szakértők szerint egyértelműen a durva és szakszerűtlen csonkolás okozta – jelentette ki a képviselő.

Nem volt más megoldás: ki kellett vágni a fákat

A Halasi Városmenedzser Nonprofit Kft. kiemelt figyelmet fordít a természeti környezet megóvására és a fenntarthatóságra. Ennek szellemében a cég két veszélyessé vált, elkorhadt törzsű tölgyfa kivágását hajtotta végre, szakértői vélemény alapján, minden vonatkozó jogszabály teljes körű betartásával – közölte hírportálunk érdeklődésére az önkormányzat részéről Jekő Attila, a Halasi Városmenedzser Nonprofit Kft. ügyvezetője. Emlékeztetett arra is, hogy az önkormányzati cég elkötelezett a természetvédelem iránt, és nagy körültekintéssel kezeli a környezet megóvását érintő kérdéseket. – Továbbra is arra törekszünk, hogy városunk zöld értékeit megőrizzük és támogassuk a fenntartható fejlődést – írta a cégvezető.

– A kivágott két fa esetében farontó gombafertőzés okozta az egészségi állapotuk romlását, melyet valószínűleg a korábbi (medenceépítés, csarnoképítés) gyökérbolygatással szereztek. Az elmúlt évek száraz, forró időjárása miatt a legyengült állapotú fákon fokozottan pusztíthatott a gomba. A kocsányos tölgyeket, más néven mocsári tölgy, különösen rosszul érintette a klímaváltozás. A halasi strandon és az erdőkben is egyaránt megfigyelhető ez a folyamat – emlékeztetett a közösségi oldalon egy hozzászólásban Greguss Viktor, a Zöld Közösségért Természetbarát Egyesület környezetvédő tagja, aki szerint érdemes vizsgálni a környék bolygatatlan tölgyeinek állapotromlását is. A természetvédő emlékeztetett az elszomorító látványára, hogy talpon száradnak ki a tölgyek az erdőkben is, a fiatal egészséges csemetékkel együtt.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában