Bács-Kiskun

2025.03.21. 10:00

A kiskedvencek életébe is kerülhet a figyelmetlenség, ezt minden gazdinak tudnia kell!

2025. március 29-én kezdődik Magyarország déli és keleti vármegyéiben a rókák veszettség elleni tavaszi vakcinázása . Az immunizálással egyidőben ebzárlatot és legeltetési tilalmat rendeltek el az érintett térségekben.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) honlapján arra hívta fel a lakosság figyelmét, hogy a megelőző intézkedések betartása össztársadalmi érdek, a veszettség gyanújának jelentése pedig jogszabályi kötelezettség.

rókavakcinázás, Nébih, Bács-Kiskun
A veszettség legfőbb terjesztője a vörös róka, amelynek állománya körülbelül hatvanezer példányra tehető hazánkban
Fotó: Shutterstock.com /Illusztráció

Mint írják, az immunizálás során a vakcinatartalmú csalétkeket kisrepülőgépek segítségével juttatják ki az érintett területekre. A művelet a lakott, sűrűn beépített övezeteket nem érinti. Az ebzárlat és a legeltetési tilalom elrendeléséről, valamint az egyes területekre vonatkozó konkrét időpontokról az illetékes járási állategészségügyi hivatal és a települési önkormányzat tájékoztatja a lakosságot. A külterületeken plakátok figyelmeztetik majd az arra kirándulókat. 

A veszettség legfőbb terjesztője a vörös róka, amelynek állománya körülbelül hatvanezer példányra tehető hazánkban. A kutyák veszettség elleni védőoltása kötelező, a macskák oltása pedig erősen ajánlott, mivel a betegség nemcsak a vadon élő állatokra, hanem a házi állatainkra és az emberekre is egyaránt veszélyes.

rókavakcinázás, Nébih, Bács-Kiskun
Forrás: portal.nebih.gov.hu

Nem csak Magyarországot érinti a betegség

A betegség a szomszédos országaink közül Ukrajnában és Romániában rendszeresen megfigyelhető, és újra megjelent Szlovákiában is. 2022-ben Magyarországon is változott a veszettséghelyzet, mivel Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, az ukrán és román határ közelében 2022-ben 4, 2023-ban 16, 2024-ben pedig 18 veszettség gyanús esetet is regisztráltak. Miután 2022 szeptemberében Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye elveszítette a betegségmentességét, a vakcinázás során megnövelt területen alkalmazzák a csalétket a vármegyében, amíg a járványügyi helyzet ezt megköveteli.

Ez a betegség valószínűleg természetes úton, a vadállomány Ukrajna és Románia felőli mozgása révén jutott el Magyarországra. Mivel az ukrán és román állategészségügyi hatóságok az utóbbi években nem tudták rendszeresen elvégezni a rókák vakcinázását, a határ menti területeken továbbra is magasabb a veszettség valószínűsége.

Ezen információk figyelembevételével a hazai állategészségügyi intézkedések fenntartása rendkívül fontos. Így továbbra is elengedhetetlen a vadon élő rókák vakcinázása, a kutyák kötelező beoltása, valamint a veszettséggel kapcsolatos gyanús esetek bejelentése az állategészségügyi hatóság felé. Az idegrendszeri tüneteket mutató elpusztult háziállatok és az elhullott vadállatok mintavételéről az állategészségügyi hatóság gondoskodik.

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában