Baon podcast

2025.03.25. 17:02

Lassan luxussá válik a pázsit öntözése, meg kell becsülni a csapadékot

A víz világnapja alkalmából a Rádió 1 Gong Téma című műsorában adott interjút Kurdi Viktor, a BÁCSVÍZ Zrt. elnök-vezérigazgatója. A klímaválság hatásaként egyre kevesebb csapadék hullik, ezért elengedhetetlen, hogy jobban odafigyeljünk a vízkészleteinkre. A vízzel való takarékoskodás egyre fontosabbá válik, és a kertek pázsitjának locsolása lassan luxussá válik. Kurdi Viktor szerint olyan növényeket érdemes ültetni, amelyek jól bírják a meleg időjárást.

Kurdi Viktor vezérigazgató a klímaválság kapcsán örömmel beszélt arról, hogy évről évre nő az érdeklődés a víz világnapi rendezvényeik iránt. Ezen alkalmakon elsősorban diákok és csoportok számára mutatják be a víztisztító telepek működését. Idén rekord számú résztvevőre számítanak, több mint 2200 jelentkező fogadását tervezik a különböző vízműtelepeken.

klímaválság, Kurdi Viktor
A klímaválságról is beszélt Kurdi Viktor, a BÁCSVÍZ Zrt. elnök-vezérigazgatója
Fotó: Beüldött fotó

A nyílt napok nemcsak szakmai bemutatók, hanem lehetőséget adnak arra is, hogy a látogatók megismerkedjenek a vízügyi szakma rejtelmeivel, és talán elgondolkodjanak azon, hogy a jövőben ebben a szakmában helyezkedjenek el. Ez különösen fontos, mert az utóbbi tíz évben egyre kevésbé vonzóvá vált a vízügyi pálya, ami nemcsak a BÁCSVÍZ Zrt.-t, hanem az ország más hasonló cégeit is érinti. Emiatt csatlakozott a cég az „Erőművek Éjszakája” rendezvénysorozathoz, amelynek keretében bárki ellátogathat a vízművekhez. Az októberi rendezvény során a látogatók bepillantást nyerhetnek a vízművek mindennapi működésébe.

Klímaválság a Kárpát-medencében

Ezt követően Kurdi Viktor, a BÁCSVÍZ Zrt. elnök-vezérigazgatója, a Magyar Víziközmű Szövetség elnöke rátért egy globális témára, a vízkészlet kérdésére. Mint fogalmazott, a Föld vízkészlete állandó, viszont az látható, hogy ez térben és időben jelentősen eltérő lehetőségeket biztosít az emberiség számára. 

– Nálunk a helyzet nem kedvező: jelenleg a Dunában és a Tiszában, a két nagy folyónkban kevés a víz. Ennek a legfőbb oka az, hogy a Duna és a Tisza vízgyűjtő területén a korábbi évekhez képest sokkal kevesebb a hóban tárolt vízmennyiség, és a tavaszi olvadással kapcsolatban sokkal kevesebb víz várható ezen nagy folyók vízhozamában. A klímaváltozás hatásait nem kell bemutatni senkinek, mert mindenki látja saját környezetében vagy akár tágabb értelemben Európában ezeket a globális folyamatokat. Tapasztalható, hogy a Homokhátság területén tavaly nyáron, illetve három évvel ezelőtt nyáron micsoda gondokat okozott az, hogy a sekély mélységű kutakból egyszerűen eltűnt a használható víz. A kutak nem tudták ellátni azokat a kiskerteket, amelyek itt, a homokon különösen fontosak a termelés szempontjából. Ha nincs víz, és nem tud öntözni a gazda, akkor ott nem fog tudni termelni szinte semmit – mondta a vezérigazgató.

Meg kell becsülni a lehulló csapadékvizet

Kurdi Viktor hozzátette: ma már a fő kérdés az, hogyan lehet megállítani a talajvízszint további csökkenését. Meg kell becsülni a lehulló csapadékvizet, meg kell becsülni az esőt és a havat. Ma már nem az a legfontosabb, hogy mihamarabb vezessük le, mihamarabb tüntessük el a lábunk alól a vizet, mert például a parkolást megnehezíti. Sokkal fontosabb az, hogy a lehullott csapadék beszivárogjon a talajba. Arra kell törekednünk, hogy minél több vizet tározzunk be, és a csapadék utáni időszakban használjuk föl észszerűen ezeket a vízkészleteket.

– Vízművesként mondhatnám azt is, hogy ugyan már, hát tessék bátran fogyasztani, bátran tessék kifizetni ennek az árát, mert ebből van gazdasági haszon, ebből van gazdasági eredménye egy víziközmű-szolgáltatónak. Ugyanakkor azt is mondom, elsősorban nem a profit mozgat bennünket, hanem az, hogy felelős gazdái legyünk ezeknek a vízkészleteknek. Mindenkinek látnia kell az összefüggéseket, hogy a vizek felhasználása különböző minőségű vízbázisokat is igényel. Más egy ivóvíz céljára fölhasznált vízbázis és technológia, és teljesen más az otthoni öntözési célú vízbázis kérdésköre. Ezek összefüggnek, hiszen egymásra hatnak – hangsúlyozta a cégvezető.

A szakember megjegyezte: át kell gondolni azt is, milyen növényeket vagy dísznövény-kultúrákat telepítünk a kertjeinkben. Fel kell tennünk a kérdést, hogy biztosan megfelelnek-e a mostani klimatikus viszonyoknak ezek a növények? Például az ápolt, gondozott, öntözött pázsitok aránya mennyire fog beleférni a vízínséges világunkba. Ma már látható, hogy az öntözött pázsit szinte luxuscikk lesz – mondta a nagyvállalat első embere.

58 településen szolgáltatják az ivóvizet

Ezt követően Kurdi Viktor rátért az ivóvíz-szolgáltatásra.

– A BÁCSVÍZ Zrt. szolgáltatási területén felszín alatti vízkivételekkel dolgozunk mind az 58 településünkön. Ez azt jelenti, hogy különböző mélységű kutakból búvárszivattyú termeli ki a nyers vizet, ezt miután megtisztították, 6 báros nyomással jut el a víz a fogyasztókhoz. A víz élvezeti értéke attól függ, hogy mennyit utazik a hálózatban. Ha néhány óra alatt vagy fél nap alatt a fogyasztóhoz kerül, akkor ott a frissessége, üdesége sokkal jobban megjelenik az ivóvíznek, mint amikor 36–48 órát utazik a fogyasztó csapjáig – mondta a szakember.

Kánikulában jóval több víz fogy

Hogy mennyit vizet fogyaszt Kecskemét egy nap alatt? Kurdi Viktor elmondása szerint március közepén 20–22 ezer köbméter/nap körüli lehet a kecskeméti regionális rendszer napi vízigénye. A kánikulai időszakban, a kánikula harmadik, negyedik napján ez akár 35 ezerre is fölmehet.

Ezt követően a vezérigazgató kitért arra, hogy a rezsicsökkentés hatására idehaza a lakossági szektorban az ivóvíz megfizethetősége már nagyon jó értéken van. Mint ismert, 2013-ban, 12 évvel ezelőtt csökkentették a lakossági ivóvízdíjakat 10 százalékkal. Ahogy fogalmazott, a bérek, különböző jövedelmek növekedésének a hatása gyakorlatilag évről évre egyre megfizethetőbbé tette a lakossági víziközmű-szolgáltatás igénybevételét. Míg korábban például víz- és csatornadíjra egy átlagos család mondjuk 10 évvel ezelőtt a jövedelmének 3–5 százalékát költötte, mára 1–2 százalékra csökkent ez a szám. Tehát látható, hogy nem egy gazdasági okokból történő takarékoskodásra van itt szükség, hanem jól átgondolt, felelős vízhasználatra van szükség, és ebben partnerek a víziközmű-szolgáltatók is – mondta végül Kurdi Viktor, a BÁCSVÍZ Zrt. elnök- vezérigazgatója.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában